banner229

Keşke Restore Edilmeseydi

Anamur’un en önemli tarihi ve turistik değeri olan Mamure Kalesi’ndeki PVC’li restorasyon çalışmalarının tepkisi daha dinmemişken, bir kötü restorasyon haberi de 700 yıllık Akcami’den geldi.

Keşke Restore Edilmeseydi

Anamur’un en önemli tarihi ve turistik değeri olan Mamure Kalesi’ndeki PVC’li restorasyon çalışmalarının tepkisi daha dinmemişken, bir kötü restorasyon haberi de 700 yıllık Akcami’den geldi.

12 Kasım 2018 Pazartesi 09:00
Keşke Restore Edilmeseydi

Anamur İlçesinde yer alan Tarihi Mamure Kalesi’ndeki PVCli restorasyon çalışmalarının tepkisi dinmemişken, bir kötü restorasyon haberi de Akarca Mahallesinde yer alan ve Karamanoğulları dönemine ait 700 yıllık Ak Cami’den geldi. 1326 yılında inşa edildiği belirtilen ve bölge insanı tarafından ‘Alaadin Cami’ olarak da anılan tarihi cami üzerinde Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü kontrolünde, yapılan yenileme çalışmalarında, plastik boya, alüminyum ve beton kullanılarak eski yapı, gerçek görünümünden uzakta yeni bir bina haline getirildi. Caminin minaresindeki yivlerin ise harçla doldurularak yok edildiği gözle görülürken tarihi yapı deyim yerindeyse eski bir bodrum evi görünümüne kavuşturuldu. Uygulamaya oldukça tepki gösteren Anamurlular ise tarihi caminin orijinal dokusunun yapılan yeni çalışmalarla yok edildiğini ve artık eski görünümüne yeniden döndürülemeyeceğini savundu.

ANAMURLULAR, “KEŞKE RESTORE EDİLMESEYDİ” DİYOR

Gazeteci Yusuf Yavuz, odatv.com haber sitesinde yer alan köşe yazısında tarihi camideki restorasyon çalışmalarının ayrıntılarını yazdı. Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü kayıtlarına göre, merkezi planlı ve kesme taştan inşa edilen Ak Cami nin yivleriyle dikkat çeken minaresinin sonradan eklendiğini belirten Yavuz, kaydetti.“Dış cephesinde ve içinde çeşitli tahribatlar oluşan tarihi cami, Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıl restorasyon programına alındı. 6 Nisan 2017 tarihinde yapılan sözleşme ile Yağmur Restorasyon ve Onarım Mimarlık adlı firmaya verilen restorasyon için 413 bin TL bütçe ayrıldı. Sözleşmeye göre 5 Nisan 2018 tarihinde tamamlanması gereken restorasyon yaklaşık 6 ay daha uzadı. Ancak restorasyonu bir türlü bitmeyen tarihi caminin son halini gören Anamurlular, “keşke restore edilmeseydi '' sözleriyle tepki gösterdiler.”

“MİNARENİN YİVLERİ YOK OLMUŞ TAM BİR REZALET”

Anamurluların tarihi camide yapılan yenileme çalışmaları ile ilgili tepkilerini de kamuoyu ile paylaşan Yavuz, “Artık bıraksalar da caminin orijinal haline kavuşturulması mümkün değil. Bildiğiniz plastik boya ile boyamışlar. Minarenin yivleri bile yok edilmiş. Temeline de beton dökmüşler. Orijinalliğinden hiçbir eser bırakmadıkları için kendilerine teşekkür eder, bu mesleği bir an önce bırakmalarını temenni ederim. Yıllar sonra restorasyon sorumlusu kimlerdi diye sorsalar ne diyeceğiz bilmiyorum. 1990larda yapılan kötü restorasyonu dahi arar olduk. Yeni restorasyonda minarenin yivleri yok olmuş tam bir rezalet”.

RESTORASYONDA UZMAN ÇALIŞTIRILMADI MI?

Bir kaynağının restorasyon çalışmaları sırasında hiçbir uzmanın görev yapmadığını iddia ettiğini belirten Yavuz, kaynağının şu ifadelerini paylaştı: “Benim evim hemen caminin yakınında. Restorasyon çalışmaları sırasında ne arkeolog ne de sanat tarihçisi çalıştırıldı. Yapılan uygulamaları görünce bir iki kez gidip uyardım. Bu yapılanın adı tarihe ihanettir. Anamur Kalesinde de benzer bir durum söz konusu. Tarihimize yönelik bu saldırılara artık bir son verilsin.”

ANAMUR ÇEVRE PLATFORMUNDAN DA TEPKİ

Anamur Çevre Platformu ise sosyal medya hesabından konuyla ilgili yayımladığı açıklamada çalışmalara tepki göstererek “Tarihi Akcami nin restorasyonu muhteşem olmuş. Eski yıkık dökük halinden eser kalmamış. Duvarlarında ışıl ışıl parlayan boya, D.. marka olabilir mi? Ya takılan aydınlatma lambaları ve aplikler hangi marka? Belli ki, restorasyon firması masraftan kaçmamış. Kaliteli ürünler kullanmışlar” cümlelerini kulandı.

RESTORASYONLARLA İLGİLİ İHALE YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ

Öte yandan vakıf kültür varlıklarının restorasyonlarıyla ilgili yeni bir yasal düzenleme yapıldı. Buna göre 2008 yılında çıkarılan ‘Vakıf Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı. Bunun yerine hazırlanan ve 30 Ekim de Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Vakıf Kültür Varlıklarının Onarımları ve Restorasyonları ile Çevre Düzenlemesine İlişkin Mal ve Hizmet Alımlarına Dair Usul ve Esaslar başlığını taşıyan yasal düzenleme ile kamuoyunda sıkça tartışma konusu olan vakıf eserlerinin restorasyonlarına ilişkin yeni hükümler getirildi.

FİRMALARDA MESLEKİ, TEKNİK VE MALİ YETERLİLİK ARANACAK

Vakıf kültür varlıklarının rölöve, restitüsyon, restorasyon ve çevre düzenleme ile statik güçlendirme, konservasyon ve kazı projeleriyle ilgili mal ve hizmet alımlarına ilişkin ihaleleri kapsıyor. Yönetmeliğin 5. maddesinde “restorasyonlar, mesleki ve teknik yeterliliği ile ekonomik ve mali güçleri idarelerce kabul edilen yükleniciler eliyle yapılır '' hükmü yer alıyor.

RESTORASYON PROJESİ İÇİN YARIŞMA AÇILABİLECEK

Yönetmeliğe göre restorasyon ihalelerinde yaklaşık maliyet belirlemek amacıyla oluşturulacak komisyon için idarelerde yeterli sayı ve nitelikte personel bulunmaması durumunda başka kamu kuruluşlarından personel alınabilecek. Ayrıca restorasyonlar için idareler gerekli gördükleri takdirde jüri tarafından değerlendirme yapılmak üzere ödüllü veya ödülsüz proje tasarım yarışmaları düzenleyebilecek.

HATALI VE EKSİK İMALAT YAPANLARA CEZAİ SORUMLULUK DOĞACAK

Restorasyon ihalesini alan firmalardan istenilen teknik personelin istenen sayıda ve nitelikte olup olmadığına bakılacak. Yüklenici firmalar, yer teslimi yapılmasının ardından beş gün içinde gerekli belgeleri idareye sunacaklar. Restorasyonlarda hileli malzeme, araç veya usuller kullanmak, bilim ve sanat kurallarına aykırı, eksik ve hatalı imalat yapmak yüklenicilere cezai sorumluluklar doğuracak.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner231