banner253

Kime inanacağız?...

Meltem AHATOĞLU'NUN Özel haberi.

Kime inanacağız?...

Meltem AHATOĞLU'NUN Özel haberi.

31 Ekim 2011 Pazartesi 11:38
Kime inanacağız?...
Akdeniz Oyunları kapsamında Mersin'e yapılacak yatırımlar gecikirken; bu gecikmenin AKP Hükümeti'nden mi, yoksa CHP'li Büyükşehir Belediyesinden mi kaynaklandığı sorusuna yanıt bulmak güçleşiyor. AKP'nin Mersin yöneticileri topu Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne atarken, CHP İl Başkanı Yılmaz Şanlı ise, "Süreci geciktiren belediyeler değil AKP hükümetinin kendisidir"dedi.

Meltem AHATOĞLU / Haberci GazetesiAkdeniz Oyunları kapsamında yapılacak yatırımların Mersin Büyükşehir Belediyesi'nce yapılmayan işler nedeniyle geciktiğini iddia eden AKP'ye, CHP'den yanıt geldi: 'Akdeniz oyunları ile ilgili iş ve işlemlerde bir gecikme varsa, geciktiren Belediyeler değil AKP hükümetinin kendisidir.'

CHP Mersin İl Başkanı Yılmaz Şanlı düzenlediği basın toplantısı ile AKP'nin Mersin yöneticilerine yanıt verdi. "Akdeniz Oyunları resmen 23 Şubat 2011'de Mersin'e verilmiş ve 4 Mart 2011'de sözleşme imzalanmıştır. Hazırlık süreci için çok kısa bir zaman olmasına rağmen yapılması gereken işler maalesef 6 ay geciktirilmiştir" diyen İl Başkanı Şanlı, "Bu süreçte şehrimize bir çivi dahi çakılamamış, Başarılı spor il Müdürü görevden alınmış, genel koordinatör bile yeni atanabilmiş ve personel istihdamı ile ilgili bakanlar kurulu kararı eylül sonunda çıkarılabilmiştir. Burada Akdeniz oyunları ile ilgili iş ve işlemlerde bir gecikme varsa, geciktiren belediyeler değil AKP hükümetinin kendisidir" şeklinde konuştu.
Yeni yapılacak tesislerle ilgili olarak kamuoyuna AKP'li yetkililerin yanlış bilgi verdiğini öne süren CHP Mersin İl Başkanı Yılmaz Şanlı şunları söyledi: "AKP İl Başkanı ve İl Başkan yardımcısı yanlış bilgi sonucu; oyunların gecikmeye uğradığını ve bu gecikmelerin belediyelerimizden kaynaklandığını söylemişlerdir.Mersin Valimiz ise “ Oyunların gerçekleştirileceği bütün alanların imar ve yasal gerekliliği, yerel yönetimlerle çözümlendi “ demektedir.Kime inanacağız? AKP yetkilileri ucuz siyaset yapmayın, yalan yanlış konuşmayın! Spora siyaset bulaştırmayın, Akdeniz oyunlarının kazandırılmasında büyük emeği geçen başta Büyükşehir Belediyesi ve Yenişehir belediyesine haksız ve asılsız suçlamalarda bulunmayın. Yapacaksanız görevinizi yapın. Narenciye sezonu başladı, ihracat priminde yine mahsup var, yine azami ödeme var, narenciye sektörü sıkıntıda, siz narenciyenin sorunlarını çözün"

İHALELER YANDAŞLARA MI VERİLECEK?

Oyunlar için yeni yapılacak stadyum, spor salonu, tenis kortları ile ilgili imar çalışmalarının bittiğini ifade eden Yılmaz Şanlı, "Oyunların Mersin’e alınmasının üzerinden geçen 6 ay içinde Gençlik ve spor bakanlığı tarafından oluşturulması gereken koordinatörlük ofisi ancak 1 hafta önce kurulabilmiş, çalışmalar geciktirilmiştir. Stadyum gibi büyük inşatlar için süre çok daralmıştır, Başta Stadyum olmak üzere bu ihaleler bir an önce yapılmalıdır. Akdeniz Oyunları 20 Haziran 2013 te başlayacaktır. Yapılacak tüm tesislere ait inşaatlarının en az 3–4 ay önce bitmesi ve test edilmesi, test turnuvaları düzenlenmesi gerekmektedir. Bu süreç Bakanlık tarafından yönetilecektir. Oyunlarla ilgili yapılacak her türlü yatırım, mal ve hizmet alımı bu bütçeyi yöneten bakanlığın elindedir. Bu günden başlayarak Akdeniz 0yunlarının tanıtımına yönelik yabancı heyetlerin gelişi, konaklaması, yapılacak ziyaretler ile tanıtım ve reklam işleri Mersin’li işadamlarına yönelik şeffaf ihalelerle mi yapılacak yoksa adrese teslim ihalelerle yandaşlara mı verilecektir? Oyunların başarısı Ankara'nın değil Mersin’in başarısı olacaktır, bu nedenle oyunların başarılı olmasını en çok isteyen kurumlardan birisi Mersin Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerimizdir. Mersin’e çakılacak her çivi, yapılacak her yatırım bu şehrin yerel yönetimleri olan Belediyelerin temel amacıdır.
Akdeniz Oyunlarının Mersin’e alınması, Mersin'in iç dinamiklerinin başarısıdır, oyunların alındığı hafta boy boy afişlerde Akdeniz oyunlarının Başbakan tarafından Mersin’e armağan edildiği yazılmıştır, bu kamuoyunu ve halkımızı aldatmaya yönelik bir girişimdir.Adaylık sürecinde bütün Mersin kenetlenmiş, Mersin'in iç dinamikleri tek yumruk olarak bu oyunları Mersin'e getirmiştir. Bu süreçteki bütçe başta belediyeler olmak üzere Valilik, Odalar ve diğer sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulmuştur. AKP Hükümeti'nin bu süreçte hiçbir bir katkısı olmamıştır" diye konuştu.

UCUZ SİYASET YAPMAYIN

Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Genel Sekreteri ve Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Nuri Özdemir ise, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan’ı geçtiğimiz hafta 2013 Akdeniz Oyunları için gerekli plan tadilatlarını geciktirdiği iddiasıyla suçlayan Ak Parti’li il yöneticilerine, “Ucuz siyaset yapmayın” dedi.
2013 Akdeniz Oyunları’nın Mersin için bir prestij olacağını vurgulayan Nuri Özdemir, “Bu önemli organizasyonun Mersin’de yapılacak olması, Mersin’de yaşayan ve Mersin’de siyaset yapan bizleri oldukça heyecanlandırmıştır. Bu bağlamda Akdeniz Oyunları’na yönelik bir takım altyapı çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda üzerimize düşen her görevi yapmış durumdayız. Hiçbir şekilde bir atlama söz konusu değildir” dedi.
AKP'li il yöneticilerinin Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni hiçbir çalışma yapmıyormuş gibi göstermeye çalıştığını ve işi sulandırmaya çalıştıklarını ifade eden Nuri Özdemir, “Bu işi siyasallaştırmak, bu kente yapılacak en büyük zarardır. Bu olimpiyatlar Mersin’de, yani Türkiye’de yapılıyor. Bunun partisi ve politikası olmaz. Bu oyunları öne sürerek ve siyasi rant sağlama adına kamuoyunu yanlış bilgilendirme, her şeyden önce ahlaki bir yaklaşım değildir” dedi. Özdemir, “Bugüne kadar Akdeniz Oyunları için gerekli olan imar tadilatı ve değişiklikleri konusunda herhangi bir aksama söz konusu değildir. Hükümet’de zaten önümüzdeki günlerde kendisine düşen sorumlulukları yerine getirecektir. Ortada hiçbir sorun yokken, bazı Ak Parti il yöneticilerinin ortaya çıkıp da sorun varmış gibi göstermelerini üzüntüyle izliyoruz” dedi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan’ı en çok heyecanlandıran olaylardan birisi Akdeniz Oyunları iken, Belediye’nin kendisine düşen sorumlulukları yerine getirmemesinin tutarlı ve mantıklı bir yanı olamayacağını sözlerine ekleyen Nuri Özdemir, “Hal böyleyken Ak Parti il yöneticilerinin ucuz siyaset yapma uğruna kamuoyuna yanlış bilgiler vermesini sindirmemiz mümkün değildir. Akdeniz Oyunları’nın siyasete bulaştırılmasını doğru bulmuyoruz. Siyasetin yapılacağı zemin farklıdır. Akdeniz Oyunları için her kurum kendi payına düşen görevleri hakkıyla yerine getirmektedir” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner262