banner253
banner269

Koltuklarda Erkekler Oturuyor!

KA.DER, geleneksel 8 Mart karnesini yayınladı, Türkiye yine sınıfta kaldı: “Olağanüstü” eşitsizlik devam ediyor”. KA.DER Mersin Temsilcisi Demir, “Temsilde Kadın-Erkek Eşitlik Karnesindeki” vahim durumu, “Koltuklarda erkekler oturuyor!” diyerek tanımladı.

Koltuklarda Erkekler Oturuyor!

KA.DER, geleneksel 8 Mart karnesini yayınladı, Türkiye yine sınıfta kaldı: “Olağanüstü” eşitsizlik devam ediyor”. KA.DER Mersin Temsilcisi Demir, “Temsilde Kadın-Erkek Eşitlik Karnesindeki” vahim durumu, “Koltuklarda erkekler oturuyor!” diyerek tanımladı.

08 Mart 2018 Perşembe 11:04
Koltuklarda Erkekler Oturuyor!

KA.DER, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde 10’uncu kez Türkiye’nin “Temsilde Kadın-Erkek Eşitliği” karnesini açıkladı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklama ile karneyi Mersin kamuoyuyla paylaşan KA-DER Mersin Temsilcisi Ayşe Müzeyyen Demir, KA.DER’in, 2008 yılından beri Türkiye’de atama ve seçimle oluşan karar organlarında kadın oranlarına bakarak verilen karnenin geçtiğimiz yıl OHAL koşullarında istatistik yapılabilecek bir ortam kalmadığı için hazırlanamadığını ve bir manifesto yayınladıklarını anımsattı. “Olağanüstü hal koşullarında karar alma mekanizmalarında -mecliste, yerel yönetimlerde, bürokraside, yüksek yargıda, akademide, işveren ve meslek örgütlerinde- kadınlar ‘yok’, yani bu ‘olağanüstü’ durum yine erkeklerin eseri!” diyen Demir, KA.DER’in, “Temsilde Kadın-Erkek Eşitliği” karnesinin kadınların karar alma mekanizmalarındaki ‘yokluğunu’ bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

KOLTUKLARDA ERKEKLER OTURUYOR!

“Temsilde Kadın-Erkek Eşitlik Karnesindeki vahim rakamlardan bazılarına dikkat çeken Ayşe Müzeyyen Demir, “Milletvekillerinin sadece yüzde 13,91’i, büyükşehir belediye başkanlarının yüzde 6.66’sı, rektörlerin yüzde 9,09’u kadın. Kadın vali oranı yüzde 2,4 iken, kadın kaymakam oranı yalnızca yüzde 1,67. İllerin yüzde 40’ı kadın milletvekiline, yüzde 9,66’sı kadın muhtara sahip değil. Şirketlerin yüzde 41,5’inin yönetim kurullarında kadınlar yok. 543 milletvekilinin 75’i, 27 bakanın 2’si kadın. Bürokrasi geleneğini bozmuyor, koltuklarda erkekler oturuyor! 26 müsteşar arasında yalnızca 1 kadın var, 81 valinin yalnızca 2’si kadın. Yerel yönetimler de, kadınların temsili konusunda bürokrasinin kadınlara kapalı kapılarını aratmıyor. 

“CİNSİYET AYRIMCILIĞI TOPLUMSAL YAŞAMIN TÜM HÜCRELERİNE SİRAYET ETMİŞTİR”

Türkiye, Dünya Ekonomi Forumu (WEF) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sıralamasında, 145 ülke arasında 131. sırada; Küresel Cinsiyet Eşitliği sıralamasında ise 2016’da 105. sıradayken 2017’de 131. sıraya gerilemiş durumda. Cinsiyet ayrımcılığı toplumsal yaşamın tüm hücrelerine sirayet etmiştir. Kadına yönelik şiddet, istismar haberleri gündelik yaşamımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Erkek şiddeti artış göstererek sürüyor; 2017 yılında 407 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 387 çocuk cinsel istismara uğradı, 332 kadın cinsel şiddete maruz kaldı. 8 Mart vasıtasıyla tüm siyasi partilere tekrar hatırlatıyoruz; ‘Kadın-erkek eşitliğinin sağlanması için parti tüzüklerinizde değişiklik yapın ve %50-%50 eşit temsil için fermuar sistemini uygulayın’ Kadınların karar alma mekanizmalarında eşit temsili ve eşit katılımı; toplumda infial yaratan uygulama ve inanışların önüne geçmek, sorunların çözümünde kadın bakış açısı ve deneyimden   yararlanmak, daha demokratik, barışçıl bir toplum inşa etmek ve küresel insan hakları standartlarını yakalamak için şarttır. Toplumun yarısını oluşturan kadınların içinde yer almadığı her şey eksiktir. Tüm kadınları birleşmeye, tüm erkekleri de kadınların önündeki engelleri kaldırmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.