banner177

Konak: "Projenin Kapsamı Genişletilmeli"

Mersin Valiliği’nin girişimiyle başlatılan tarihi binaların yenilenmesi projesi

Konak: "Projenin Kapsamı Genişletilmeli"

Mersin Valiliği’nin girişimiyle başlatılan tarihi binaların yenilenmesi projesi

01 Mart 2012 Perşembe 00:52
Konak:

Mersin Valiliği’nin girişimiyle başlatılan tarihi binaların yenilenmesi projesi vatandaşlar ve ilgili çevrelerce olumlu karşılanırken, kapsamın daha geniş tutulması istendi.Kent kültür mirasının bir bütün olduğuna dikkat çeken mimari çevreler, olayın boyutunun Uray Caddesi ve çevresindeki binaların restorasyonuyla sınırlı tutulamayacak ölçüde geniş ve ciddi olduğunu söylediler. 
Mimarlar Odası önceki Başkanı Sabri Konak, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’ndan denize kadar uzanan bölgenin kentsel dönüşüm kapsamında toptan değerlendirilmesinin gerektiğine dikkat çekerek,” Valiliğin başlattığı çalışma olumlu ve sevindirici. Ancak görüldüğü kadarıyla yeterli değil. Günümüz Mersin’inin üzerine yapılandığı başta Cami şerif, Mahmudiye, İhsaniye, Bahçe, Çankaya, Mesudiye, Kiremithane mahalleleri olmak üzere, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ile deniz arasında kalan bütün bölge toptan ele alınıp değerlendirilmelidir. Başlatılan çalışmanın yan etkileri de olacaktır. Bunlar hesaplanmış mıdır?

 
İstiklal Caddesi çeperi küçük parsellerden oluşan çöküntü bölgesine dönüşmüştür. Buraların acilen rehabilitasyonu yoluna gidilmelidir. Belediyelerce gerekli çalışmalar yapılmadığı için girişimciler bu bölgelere girmemektedir. Bildiğimiz kadarıyla bu bölgede plana işaretlenen bir ana arter yıllardır açılamamıştır. Anılan bölgelerde yapılacak planlamalar durağanlaşan yaşama canlılık kazandıracaktır. Bu canlılık doğal olarak rant yaratacaktır. Özen gösterilmesi gereken can alıcı bir nokta da ortaya çıkacak olan rantın eşit dağıtılmasıdır.

Tekrar başa dönecek olursak, sit kapsamında birkaç binanın restorasyonunu yapmak anılan bölgeyi mekanikleştirir. Mekanikleşen ortamda yaşam olmaz. Oysa can çekişen çekirdek Mersin’in soluk alıp vermeye ihtiyacı var.”dedi.

 

Özgün kent mimarisinin özelliklerini taşıyan yapıların birçok mahalleye serpişmiş olduğunu da vurgulayan Sabri Konak,“ Biz hep dile getirdik, geçmişten günümüze kalan mimari yapılar kentin belleğidir. Bunlar arasında ayrım gözetmeksizin tümü kurtarılıp geleceğe taşınmalıdır. Çünkü kent kültürü bir bütündür. Tarihi yapılar salt Uray Caddesi ve çevresinde mevcut değildir. Anılan yapılar az ya da çok çekirdek Mersin olarak bilinen tüm bölgeye serpişmiş durumdadırlar.Bu yapıların birçoğu kullanılamaz konunda olup kurtarılmayı beklemektedirler. Ancak sahiplerinin ekonomik durumu elvermediği için işlevsizdirler. Bu duruma kamu mutlaka el koymalıdır. Örneğin oluşturulan fon kapsamında geliştirilen bir projeyle dar gelirli vatandaşların sahipliğindeki yapılar kurtarılarak yaşamsal kılınabilir. Unutulmalıdır ki, ihmal sonucu yok olacak her yapı bu kentin belleğinden bir şeyler silecektir.”görüşlerini dile getirdi. 
 

Diğer yandan, konuyla ilgili olarak görüşüne başvurduğumuz sit yapı sahibi bir Kiremithane Mahallesi sakini,”Bu ev bize atalarımızdan yadigâr. Ancak, gördüğünüz gibi kullanım dışı. Bu durum bizi de çok üzüyor; ne yıkabiliyoruz ne yaptırabiliyoruz. Çünkü ekonomik gücümüz yoktur. Valiliğin çalışması sevindirici. Bu mahalledekilere de el atarlar mı bilemeyiz,  projeye bizleri de katarlarsa çok memnun oluruz.”şeklinde konuştu.

Haber:
Bedir Solmaz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner184

banner200

banner191

banner199