banner177

Macit Özcan: "Toka değil halk kazansın"

Akdeniz Belediyesi kentsel dönüşüm topalntısını boykot etti.

Macit Özcan: "Toka değil halk kazansın"

Akdeniz Belediyesi kentsel dönüşüm topalntısını boykot etti.

12 Temmuz 2012 Perşembe 12:26
Macit Özcan:

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Mersin’in göç ve kozmopolit nüfus nedeniyle farklı bir kent olduğuna dikkat çekti ve TOKİ’nin, diğer illerde uyguladığı kentsel dönüşüm projelerinden farklı bir proje uygulamasını önerdi. Özcan, “Bizim TOKİ’den en büyük beklentimiz hak sahiplerini mağdur etmeyecek teklif hazırlamasıdır. TOKİ burada para kazanmaya ve kâr marjına yönelik değil halkın kazanmasına yönelik bir politika gerçekleştirmek zorundadır” dedi.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından düzenlenen  ‘Kentsel Dönüşüm Projesi Mersin Çalıştayı’ dün Hilton Otel’de gerçekleştirildi.Çalıştayın açılışında konuşan TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Mersin’de kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde Çay, Çilek ve Özgürlük mahallelerinde 4 bin 800 konut, 52 bin 500 metrekare ticari alan, 67 bin 282 metrekare sosyal donatı alanı ve 272 bin metrekare yol çalışması yapacaklarını söyledi.
 
Kentlerin kentsel dönüşümünü gerçekleştirmenin sosyal devlet ilkesi gereğince TOKİ’nin asli görevi olduğunu ifade eden Karabel, kurumun Türkiye genelinde 2003-2011 yılları arasında 550 bin konut yaptığını söyledi. Türkiye'nin kuruluşunun 100 yılının kutlanacağı 2023 yılı için 1 milyon konut hedefi koyduklarını kaydeden Karabel,  kurumun bugüne kadar 139 kentsel dönüşüm projesi hazırladığını, bunlardan 47’sini tamamladığını söyledi.
 
  
Başkandan uyarı!

Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da, Mersin’in 1980 yılından itibaren hızlı göç aldığını, bunun da özellikle kentin doğusunda kuralsız ve kontrolsüz yapı stokunun oluşmasını beraberinde getirdiğini söyledi. Özcan, “Bu kuralsız yapı stokunun oluşmasının tek başına suçlusu olarak belediyeleri göstermek insafsızlık olur” dedi.
 
TOKİ’nin Mersin’de yapacağı kentsel dönüşüm projelerini Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapması gerektiğine işaret eden Özcan,  “Bizim Mersin’de TOKİ’den en büyük beklentimiz hak sahiplerini mağdur etmeyecek teklif hazırlamalıdır. Mersin gerek aldığı göç gerekse kozmopolit yapısı itibariyle farklı bir kent. O nedenle bugüne kadar yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarından ayrı tutulması gereken bir bölge olduğuna inanıyoruz. TOKİ burada para kazanmaya ve kâr marjına yönelik değil halkın kazanmasına yönelik bir politika gerçekleştirmek zorundadır” diye konuştu.
 
  
‘Her şeyi TOKİ’ye yıkamayız’

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise dönüşüm projesi kapsamında yapılacak olan yeni yapı stokunun sadece ekonomik yönüne bakmanın yanlış olacağına işaret etti.
 Güzeloğlu, “Kentsel dönüşümde engellilerin hayatlarını rahat sürdürebilecekleri konutlar, yaşlılara hitap edecek konutlar yapmak zorundayız. Yapılacak konutların o kentin kültürünü yansıtacak konutlar olmasına dikkat edilmelidir. Bu projeyi sadece Toplu Konut İdaresi'nin sorumluğuna bırakmak ve tüm yükü ona yıkmak yanlış olur. Projelerin hazırlanmasında ve uygulanma aşamasında Mersin’de bulunan kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının da katkıda bulunması gerekmektedir” şeklinde konuştu.
 
  
Akdeniz Belediyesi boykot etti 
 
Akdeniz Belediyesi, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından düzenlenen  ‘Kentsel Dönüşüm Projesi Mersin Çalıştayı’nı boykot etti. Belediye Başkanı Fazıl Türk çalıştayın açılışına katılmadı.TOKİ, Çay, Çilek ve Özgürlük mahallelerinde uygulamak istediği kentsel dönüşüm projesiyle ilgili olarak çalıştay düzenledi. Akdeniz Belediyesi ise, projeye konu olan 3 mahalle de kendi sınırları içinde olmasına rağmen çalıştayı boykot etti. Belediye Başkanı Fazıl Türk, hem yazıyla hem de telefonla davet edilmiş olmasına rağmen toplantıya katılmadı.
 
Boykot kararıyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Akdeniz Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Altuntaş, toplantıya neden katılmadıklarını “TOKİ bu işin muhataplarını ciddiye alan bir yerde durmuyor” sözleriyle özetledi.Akdeniz Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl TOKİ ile temas kurduğunu, kentsel dönüşüm projesi hakkındaki görüşlerini aktardığını anlatan Altuntaş, “Ancak TOKİ, bizimle görüşme yapmış olmasına rağmen, gıyabımızda bir karar aldı ve 3 mahalleyi gecekondu önleme bölgesi ilan etti.
 
Yerel dinamiklerin, halkın, belediyenin görüşünü almadan böyle bir karar aldılar. Buna rağmen biz köprüleri atmadık. Bir proje ekibi kurduk, kentsel dönüşüm uygulanmak istenen yerlerle ilgili projemizi hazırladık ve TOKİ’ye gönderdik. Ama TOKİ bize olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermedi. Son olarak Haziran ayında bir çalıştay düzenledik. Çalıştayın sonuç bildirgesini TOKİ’ye ilettik. Meseleye nasıl baktığımızı ilettik ancak yine bir yanıt alamadık” dedi.Çalıştayların, bir sorunun muhataplarla tartışıldığı platformlar olduğuna işaret eden Altuntaş, “Ancak TOKİ, kimseyi dinlemeden yapacağını yapıyor. Dinlese bile yine kendi bildiğini okuyor. O nedenle çalıştaya katılma gereği görmedik” diye konuştu.
 
 
 


 
 
‘Büyükşehir sahipsiz bıraktı’

Mersin’in, hem kamunun hem de belediyelerin ‘birikmiş beceriksizliği’ yüzünden sorunlu bir kent haline geldiğini kaydeden Altuntaş, kentin, insanı ve kenti merkeze koyan bir yaklaşımla yenilenmesi gerektiğine inandıklarını söyledi.Mersin’de sadece 3 mahallede değil, kentin tümünde yenilenmeye ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Altuntaş, “TOKİ, Mersin’de gölge etmesin yeter diyoruz. Mersin’in sorunlarını tanımlayıp yol haritası oluşturmakta Büyükşehir Belediyesi öncülük etmeli. Eğer TOKİ ya da merkezi hükümet gerçekten Mersin’in yaşam şartlarının iyileşmesini istiyorlarsa, bu projeler için ayırdıkları kaynağı doğrudan belediyelere aktarsınlar” dedi.
 
Mersin’de hem akademi dünyasında hem de belediyelerde donanımlı, tecrübeli kadrolar olduğuna, bunların kentin yenilenmesini katkı sunabileceğine işaret eden Altuntaş, “Ancak bunların faydalı olabilmesi için bir üst akıl gerekiyor. Maalesef Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir pozisyonu yok. Belediye kenti sahipsiz bırakıyor. Eğer Büyükşehir Belediyesi kenti bu kadar sahipsiz bırakmasaydı, TOKİ bu kadar cüretkâr davranamazdı” şeklinde konuştu.
Haber:
ABİDİN YAĞMUR

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner184

banner191