banner253

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gayrimenkullerini İmar AŞ. Şirketine Neden Devreder?

Yazar Abdullah Ayan, Bugün Mersin Büyükşehir Meclisinde Gündeme Gelecek Olan Büyükşehir'in Bazı Gayrimenkullerinin Neden İmar AŞ Devredileceğini Sorguladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gayrimenkullerini İmar AŞ. Şirketine Neden Devreder?

Yazar Abdullah Ayan, Bugün Mersin Büyükşehir Meclisinde Gündeme Gelecek Olan Büyükşehir'in Bazı Gayrimenkullerinin Neden İmar AŞ Devredileceğini Sorguladı.

14 Eylül 2020 Pazartesi 10:26
Mersin Büyükşehir Belediyesi Gayrimenkullerini İmar AŞ. Şirketine Neden Devreder?

İmar İnşaat bir limited şirket olarak 22 Temmuz 1998 tarihinde resmen tescili yapılmış Büyükşehir, Toroslar, Akdeniz, Davultepe ve Tece  Belediyelerinin kuruluşunda ortak olduğu bir Belediye şirketi..

Okan Merzeci' nin vefatı ardından yerine Meclis tarafından seçilen ANAP' lı Halil Kuriş ve ANAP'lı 4 belediye başkanı ile birlikte 5 belediyenin ortak olduğu o günün parasıyla 2,5 milyar (bugünkü parayla 2.500 lira) sermayeli bir şirket kuruyorlar.

İmar İnşaat, hem ortaklık yapısıyla hem faaliyetleri itibariyle ve hepsinden önemlisi durmadan belediyeden aktarılan kaynaklarla sermaye anlamında serpilip büyüyen bir şirket..

Bugünkü parayla 2 bin 500 lira sermaye ile faaliyete geçen şirket son olarak Ağustos 2020' de yapılan 24 milyon 83 bin liralık sermaye arttırımı ardından 48 milyon 171 bin TL sermaye büyüklüğüne ulaşmış bulunmakta..

Başlangıçta kentsel dönüşüme benzer uygulamalarla dar ve orta gelirli ailelere konut yapıp satmayı amaçlayan şirket sonradan konut dışında her faaliyeti amaçları arasına almış..

Elektrik üretiminden dağıtımına, inşaattan taşımacılığa, tarım ve hayvancılığa, turizmden eğitime, reklamcılığa, güvenlik hizmetlerinden sinekle mücadeleye, insan kaynaklarından danışmanlık işine, akaryakıt dağıtımından, internet platformlarından radyo ve tv yayıncılığına..

Dediğim gibi konut üretme amacıyla kurulmuş şirket bugün konut üretme dışında akla gelebilecek her sektörü faaliyet alanları içine almış..

Sermaye artırımının yapıldığı Ağustos 2020' deki  ilanda yer alan yeni faaliyet alanları arasında yok yok..

Ama şirketin pratikte hayatımıza dokunan birkaç işi var; ekmek fabrikası, parkometre ve BŞ' e ait billboard işletmeciliği..

Ekmek dışındaki işler büyük kaynak girişi sağlayan, ciddi yatırım gerektirmeden yüklü para kazandıran işler..

Örneğin tek başına Billboard işletmesi bile para basan matbaa gibiydi. İhalenin son üstlenicisinden belediyenin dava konusu olan  alacağı 60 milyon lira olduğuna göre (verdiğim rakam BŞ başkanının Temmuz 2019 Meclis toplantısında verdiği bilgiye dayanıyor)  gerisini söylemeye gerek yok sanırım.

Bir başka ifadeyle söylemem gerekirse tek başına Billboard gelirlerinden doğan alacakları bile İmar İnşaat şirketinin bugün arttırılmaya çalışılan tüm sermayesinden daha fazla..

Gelelim bu makaleye vesile olan İmar İnşaat ile ilgili son gelişmeye.. 

8 Eylül 2020 günü yapılan Meclis toplantısının gündeminde yer alan 27. madde diğerleri gibi meclis kararıyla ilgili komisyonlara havale edildi.

Muhtemelen önümüzdeki ilk veya ikinci Meclis toplantısında  komisyonlardan gelecek öneriler Mecliste görüşülüp bir karara varılacak..

Madde idareden geldiği şekliyle kabul edildiği takdirde "Mersin Büyükşehir'e ait Tömük ve Kargıpınarı beldelerinde yer alan iki gayrimenkulün sermaye artışına karşılık olmak üzere Mersin Büyükşehir İmar İnşaat A.Ş.'ye sermaye olarak konulmasına ve bu taşınmazların Mersin Büyükşehir İmar İnşaat A.Ş.'ye devredilmesi hususunda Belediye Encümenine ve Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilecek."

Bir başka ifadeyle Meclis onaylarsa Mersin Büyükşehir Belediyesine ait iki arazinin mülkiyeti Belediye eliyle Belediyeye ait olsa da bir şirkete geçmiş olacak..

Ancak işlem çoğu yönüyle sorunlara gebe..

Örneğin iki arazinin rayiç değeri henüz yasal yetkili kurumlarca belirlenmiş değil (ayni sermaye değerlendirmeleri hukuk mahkemelerince yapılıyor)..

Belediye sermayeye ayni olarak katkıda bulunacak ama bu ayni sermayenin tutarı ne kadar?

Özellikle Kargıpınarı beldesindeki 15.451 metrekare arazi konumu ve sahile yakınlığı itibariyle Mersin' de eşine az rastlanır çok değerli bir gayrimenkul..

Belediye kendisine ait şirket zor duruma düşmüşse elbet destek olmalı, gerektiğinde sermaye katkısı yapmalı…

 Ama İmar İnşaat faaliyet alanları itibariyle (sosyal politika amaçlı da olan ekmek üretimini ayrı tutuyorum) para kazanan bir şirket..

Zaten son tescil edilen Ağustos 2020 tarihli sermaye arttırımına konu olan 24 milyon 83 bin liranın 659 bin lirası Ekmek Fabrikasına Mersin BŞ belediyesinin 2019' da yaptığı yenileme yatırımlarından, kalan 23 milyon 424 bin lirası geçmiş yıllara ait dağıtılmamış kârların eklenmesiyle karşılanıyor..

Bu durumda şirketin arttırılmış sermayesini bile karşılayan kaynak konusunda sorunu yoksa, bu araziler üstelik herhangi bir değer koyulmadan neden Büyükşehir bünyesinden alınıp şirkete aktarılıyor?

Aslında İmar İnşaat şirketinden çok Mersin Büyükşehir Belediyesinin taze kaynaklara ihtiyacı var ve ülkedeki ekonomik kriz nedeniyle yarın çok daha fazla para gerekecek..

Meclisin önüne bankalardan borç alma konusunda yetki talebiyle gelen ve muhalefetin onay vermemesi nedeniyle projelerin hayata geçirilmesinde sıkıntı çekileceğini dile getiren BŞ başkan ve yönetimi Belediyenin portföyündeki varlıkları ortaya çıkan yeni durum ışığında değerlendirmeli.

İmar İnşaat Şirketi, devredilen işler nedeniyle bırakın Belediyeden destek almayı, merkezi idareden gelen kaynakların azalmasıyla sıkıntı çeken Mersin Büyükşehir Belediyesine destek vermeli diye düşünüyorum..

Mersin Portal-Haber Merkezi

Son Güncelleme: 14.09.2020 10:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner262