Mersin Çöpünden 3 Bat-Çık Parası Elde Edilecek

Mersin’in çöpünden yılda 3 'Demokrasi Kavşağı Bat-Çık Projesi'ni hayata geçirecek bütçe elde edilecek

Mersin Çöpünden 3 Bat-Çık Parası Elde Edilecek

Mersin’in çöpünden yılda 3 'Demokrasi Kavşağı Bat-Çık Projesi'ni hayata geçirecek bütçe elde edilecek

12 Aralık 2016 Pazartesi 15:49
Mersin Çöpünden 3 Bat-Çık Parası Elde Edilecek

Mersin’de katı atık depolama sahasına geri dönüşüm tesisi kurarak Mersin’in çöpünden enerji üreten Eman Enerji, depolama ve üretim sahalarını gazetecilere açtı. Türkiye’de örnek projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Eman Enerji Limited Şirketi Müdürü Cihan Yürekli, Belediyeye 24 ayda 13 milyon 794 bin 52 Türk Lirası fayda sağladıklarını bilgisini verdi. Yürekli, Mersin’in çöpünden yılda 3 adet 'Demokrasi Kavşağı Bat-Çık Projesi'ni hayata geçirecek bütçeyi kentte kazandırdıklarını kaydetti.
Eman Enerji Limited Şirketi Müdürü Cihan Yürekli, katı atık depolama, ayrıştırma ve atıktan elektrik enerjisi üretilen santralde gazetecilere teknik bilgiler verdi, merak edilen konulara açıklık getirdi.Teknik gezinin ardından Tarsus Selçuk Han Ayana Resturant’ta gerçekleşen basın toplantısında soruları yanıtlayan Yürekli, konuşmasına İstanbul’da meydana gelen hain terör saldırısını kınayarak başladı. Saldırıda yaşamını yitiren polislere ve sivil vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyen Yürekli, yaralılara acil şifalar, ailelere de sabır temennisinde bulundu.
EN YÜKSEK GELİR PAYINI EMAN VERDİ


Toplantının amacını basında son günlerde haklarında çıkan asılsız iddiaları yanıtlamak olarak açıklayan Eman Enerji Limited Şirketi Müdürü Cihan Yürekli, Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı Katı Atık Entegre Tesis ihalesine katılarak, 8 firma arasından en yüksek gelir payı vermeyi taahhüt eden firma olarak işi aldıklarını hatırlattı.En yükse yüzde 42’lik gelir payını vermeyi taahhüt eden Eman’ın ihaleyi kazandığını anlatan Yürekli, “Asıl kıyamet burada koptu” diyerek sonraki süreçte bilinçli bir karalama kampanyası başlatıldığına işaret etti. Mersin’den ihaleye giren tek firma oldukları bilgisini paylaşan Yürekli, “Bizden sonraki ikinci firma yüzde 12.6, üçüncü firma yüzde 8 vermeyi taahhüt etti. Biz ise cirodan yüzde 42 gelir vermeyi taahhüt ettik” diye konuştu.
ÇEVREYE DOST, KATMA DEĞERİ YÜKSEK BİR PROJE


Mersin’de katı atık depolama sahasına geridönüşüm tesisi kurduklarını anımsatan Yürekli, elektrik enerjisi ürettiklerini ve bu tesis sayesinde varolan atıklar metal, plastik, organik madde vb. olarak ayrıştırılacak ve doğaya geri kazandırılabilir hammaddelere dönüştürdüklerini ifade etti. Ayrıca geri dönüşümün diğer bir aşaması olarak, depolama sahalarında oluşturulacak gaz sayesinde, elektrik enerjisi ürettikleri bilgisini veren Yürekli, “Proje çevre dostu ve Mersin için büyük bir proje niteliğindedir. Tesis sayesinde üretilen elektrik enerjisi enerji nakil hatları üzerinden ulusal elektrik şebekesine aktarılmaktadır. Ayrıca, işlemler sonucu oluşacak atıklardan solucanlar yardımıyla organik gübre üretilerek organik tarımın hizmetine sunulacaktır. Eman Enerji olarak çevreye, doğaya, ekonomiye ve Mersin'e katma değeri yüksek böyle bir projeyi hayata geçirmekten büyük mutluluk duymaktayız” dedi.
TÜRKİYE’DE ÖRNEK PROJE


Elektrik enerjisi üretimine başlayan tesisin Türkiye’de örnek olduğuna dikkat çeken Yürekli, ÇED raporu zorunluluğu olmayan projeleri tamamlayarak hayata geçirdiklerini belirterek, şunları söyledi:“Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Eman Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi arasında imzalanan Entegre Atık Değerlendirme, Geridönüşüm ve Bertaraf Tesisleri İle Düzenli Depolama Sahası Yapımı ve İşletilmesi İşine ait Sözleşme ile elektrik enerji yatırımlarımızı benzer İşlerle karşılaştırdığımızda rekor sayılabilecek bir sürede tamamladık ve elektrik enerjisi üretmeye başladık. Elektrik üretimi yatırımlarımızı, Mersin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden aldığımız Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değil yazılarına istinaden hızla tamamlayabildik.Sözleşmemiz gereği taahhüdümüzde bulunan diğer yatırımlar için önceden alınmış Mahalli Çevre Kurulu (MÇK) geçerli olduğuna dair Mersin Valiliği Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğünden alınan yazı ile ÇED sürecini başlattık.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED genel müdürlüğünce sahalara da yapılacak işleri kapsayan yeni MÇK’lar  olmadan sürecin ilerleyemeyeceği tarafımıza bildirilmiştir. Mersin Büyükşehir Belediyesi yeni MÇK’ları almıştır. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan yeni MÇK’lardan kısa bir süre sonra Eman Enerji tarafından ÇED olumlu yazısı alınmıştır ve diğer yatırımlar başlatılmıştır.”
MERSİN MİLYON DOLARLIK KAR ELDE EDECEK


Sözleşme tarihinden itibaren geçen 24 aylık sürede Mersin Büyükşehir Belediyesine 13 milyon 794 bin 52 Türk Lirası fayda sağladıklarını dile getiren Yürekli, diğer kentlerdeki çalışmalarla karşılaştırmalara da yaparak, şu bilgileri verdi:“Kasım 2016 ayına ait istihkakta belediye ödenecek pay 913 bin 127 Türk Lirası olarak gerçekleşmiştir. Diğer yatırımların tamamlanmasıyla bu rakamın aylık 1 milyon 500.000 Türk Lirası seviyesine ulaşacağını hesaplıyoruz. Antalya Büyükşehir Belediyesi benzer işten aylık 160 bin Türk Lirası gelir beklemektir. Bu bilgi belediyeye ait internet sitesinden görülebilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi benzer işten yılda 1 milyon 400 Türk Lirası civarında gelir beklemektedir. Mersin Büyükşehir Belediyesine ait sahalara günlük ortalama  bin 500 ton atık gelmektedir. Antalya Büyükşehir Belediyesine ait sahalara günlük ortalama 2 bin ton atık gelmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait sahalara günlük ortalama 12 bin ton atık gelmektedir. Şartnameye göre belediyeye yılın sonunda ödeme yapılacak iken aylık ödeme yapılmaktadır. Ayrıca ihale kapsamında olmamasına rağmen 5 adet katı atık aktarma istasyonu tesis edilerek Mersin Büyükşehir Belediyesine hibe edilecektir.”Son günlerde sosyal medya üzerinden kendilerine yönelik karalama kampanyalarının sürdüğüne dikkat çeken Yürekli, her iddiayı tek tek yanıt verdiği konuşmasında; işlerini en iyi şekilde yapma gayreti içerisinde olduklarını belirterek, “Meyve veren ağaç taşlanır” yorumunu yaptı. 

Mersin Portal-Haber Merkezi

Son Güncelleme: 12.12.2016 17:01
Anahtar Kelimeler:
çöpEmanEnerji Mersin
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.