Mersin'de AVM Lobisine Yerel Direniş

Mersin Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (Mersin ESOB) esnaf ve sanatkarı en çok sıkıntıya sokan AVM ve zincir marketlere karşı yerel belediyelerle işbirliğine gitmeye karar verdi. Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, AVM lobilerini aşamayınca AVM ve zincir marketlere sınır getirmek için yerelde bir çalışma içine girdiklerini belirterek "İlk olarak Toroslar ve Yenişehir Belediyesi ile el sıkıştık.

Mersin'de AVM Lobisine Yerel Direniş

Mersin Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (Mersin ESOB) esnaf ve sanatkarı en çok sıkıntıya sokan AVM ve zincir marketlere karşı yerel belediyelerle işbirliğine gitmeye karar verdi. Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, AVM lobilerini aşamayınca AVM ve zincir marketlere sınır getirmek için yerelde bir çalışma içine girdiklerini belirterek "İlk olarak Toroslar ve Yenişehir Belediyesi ile el sıkıştık.

18 Eylül 2019 Çarşamba 12:57
Mersin'de AVM Lobisine Yerel Direniş

Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer yönetim kurulu üyeleri ile birlikte 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Kültür Haftası nedeniyle Mersin Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti. MGC Başkanı Turgay Demirtaş ile görüşen Dinçer gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ahiliğin emek yoğun çalışan, sadece evine götüreceği ekmeği düşünen bununla birlikte topluma kaliteli ürün, kaliteli hizmet sunan ve dışarıdan küresel sermaye ile gelen ürünler karşısında haksız rekabete karşı mücadele ile öne çıkan bir akım olduğunu ifade eden Dinçer, "Günümüzde birçok kurumun ayrı ayrı verdiği hizmeti geçmişte tek başına yürüten Ahilik teşkilatını gelecek kuşaklara aktarmak için çaba gösteriyoruz. Bu yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında her ilimizde değişik organizasyonlarda bu etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. Sonuncusunu da tüm illerin katılımı ile Cumartesi günü Kırşehir'de gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu.

"VATANDAŞLARIMIZI AHİLİK HAFTASINA BEKLİYORUZ"

Ahilik Haftası nedeniyle bugün saat 09.30'da Cumhuriyet Alanı'ndaki Atatürk anıtına çelenklerini sunacaklarını ifade eden Dinçer, "Çelenk sunumunun ardından Atatürk Caddesi'ni müteakip kortej yürüyüşü ile Ulu Cami Meydanı'na geleceğiz. Orada törenlerimiz başlayacak. Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalarımızı gerçekleştireceğiz. Bunun akabinde komite tarafından seçilen yılın çırağı, yılın kalfası ve yılın ahisine ödüllerini vereceğiz. Bunun yanında şed kuşatma töreni yapacağız. Bunu görsel olarak katılımcılara aktaracağız. Törenimizin ardından geleneksel olarak Ahilik pilavı ikramımız olacak. Etkinliklerimizin ana programı bitmiş olacak. Bunun dışında üniversitesi seminerlerimiz olacak" diye konuştu. Temsil ettikleri esnaf kesiminin emek yoğun çalışarak küçücük sermayesi alın teri ile ayakta kalma mücadelesi verdiğini anlatan Dincer "Bunların sorun ve sıkıntıları basın sayesinde kamuoyuna duyurmaya çalışıyoruz. Basın mensupları bizim sorunlarımız duyurma konusunda her zaman duyarlı olmuştur" dedi.

"AVM VE ZİNCİR MARKETLER KÜÇÜK ESNAFI ZORA SOKUYOR"

Basın mensuplarının AVM'ler ve zincir marketlerle ilgili çalışmalarda yeterli desteği alıp alamadıkları yönündeki sorusuna Dinçer, "AVM'ler konusu çok çok önemli bir konu. Bu konuda çok ses çıkarmaya çalışıyoruz. Bu işi kamuoyu ile değil karar vericilerle çözmeye çalışıyoruz. Bu işte bayağı bir gelişme oldu. Bizim ülkemizde maalesef bu AVM'lerle ilgili sadece bugünün idaresi değil aşağı yukarı 15-20 yıldır bir mücadele var. Bu perakendecilik sektörünü düzenleyen yasa tasarısı çok düzgün ve zamanında çıkaramadık. Şimdi perakendecilik sektörü ile ilgili bir yasa var ama bizim istediğimiz gibi değil. Şimdi bunu doldurmaya çalışıyoruz. AVM'ler küçük esnaf ve sanatkarı son derece sıkıntıya sokan bir kuruluş. Bu da özellikle sokaklarımıza bir ve birden fazla açılan sadece AVM'ler değil en çok bizi sıkıntıya sokan zincir marketler. Sokağa giriyorsunuz sokağın başında var sonunda da var. Biz bunun önlenmesi ile ilgili kendi çapımızda da bir şeyler yapacağız. Mersin'de ilk defa iki belediye ile el sıkıştık. Yenişehir ve Toroslar Belediyesi ile çalışmalara başladık. Zincir marketlere sınır getirmek için. Geçen görüşmeleri yaptık" şeklinde konuştu.

"GENELDE BİR ŞEY ÇIKMAYINCA YERELDE BİR ŞEY YAPMAK İSTİYORUZ"

Bu kentin yükünü esnaf ve sanatkarların çektiğini vurgulayan Dinçer, "Küresel sermaye geliyor durumları iyi bunların. Bizim tutamayacağımız iş yerlerini istedikleri gibi tutabiliyorlar. Para sıkıntıları yok. Mahallenin içine dışına her yerine bunlar istedikleri yere istedikleri şekilde açıyorlar. Bizim isteklerimiz oluyor. Biz artık zincir marketlere artık bir dur denilsin istiyoruz. Büyük AVM'lerin açılış kapanış saatlerini düzenleyelim. Artık yeter. Sabahın 09.00'unda açıyor gece 11.00'de iş yeri kapatıyorlar. Küçük esnaf ne ile geçinecek. Bunların özellikle açılış kapanış saatlerinin olmasını istiyoruz. Resmi bayramlarda bunların bir gün kapanmasını istiyoruz. Daha da ileri gidip haftada bir gün bunların kapanmasını istiyoruz. Bununla ilgili sayın Valimizle görüşmeler yapıyoruz. Genelde fazla bir şey çıkmayınca artık yerelde bir şeyler yapalım diyoruz. Bir bunu gerçekleştireceğiz. İkincisi de bu bahsettiğimiz belediyelerimizle ilgili bir pilot uygulama yapacağız. En çok zararı biz en çok kendi kendimize veriyoruz. Yan yana iş yerleri açıyoruz. Bunun önüne geçerek kendi içimizde bir düzenleme yapmaya gidiyoruz. Hele bu zincir marketlerin özellikle mahalle aralarına çok fazla yaygınlaşmasını istemiyoruz. Buna bir sınır getirmeye çalışıyoruz. Ekim ayında yapılacak meclis toplantılarında her iki belediyemizin meclislerinde bir karar çıkaracağız. Bunu gerçekleştirirsek yerelde bir adım atmış olacağız. Artık bu fütursuzca, kuralsızca şehrin her yerine market açmanın önüne geçmemiz lazım. Bunu gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

AVM LOBİLERİ AĞIR BASIYOR

Şehir merkezinin kaydığını artık çarşıda kimsenin kalmadığını anlatan Dinçer şunları söyledi: "Herkes Pozcu'ya gidiyor. İşten çıkıyor insanlar Pozcu'ya gidiyor. Bunu biraz değiştirmemiz lazım. Belediyelerimize de büyük yükümlülükler düşüyor.  Büyükşehir Belediyemizde bu işe sıcak bakıyor. Çarşı düzenlemesini bir elden geçirip en azından burayı cazibe merkezi haline dönüştürmeliyiz. Bunlar yerel çalışmalarımız. Ama AVM yasası yerel bir yasa olmadığı için bu AVM'lerin lobileri çok ağır basıyor. Bizim çıkarmak istediğimiz işte taslak hazırlıyorsunuz meclise gönderiyoruz, meclisten bambaşka bir şey çıkıyor. Çünkü bunların hep temsilcileri ve sahiplerinin büyük bir çoğunluğu meclis çatısı altında veya değişik yönleri ile iş bağlantıları var. Böyle olunca küçük esnaf olarak büyük lobileri aşmakta zorlanıyoruz. Ama mücadelemiz hala sürüyor. Yerelde de bir hareket başlatmamız gerekiyordu işte yönetim kurulu arkadaşlarımızla oturduk ne yapabiliriz diye konuştuk. İlk adımı attık. İnşaallah Ekim ayındaki mecliste güzel bir şey çıkarsa zincirlerin en azından önüne geçmeyi düşünüyoruz. Biz diğer belediyelerle de görüşmeler yapıyoruz. Büyükşehir öncülüğünde yapılacak çalışmalara diğer belediyeler destek vermezse başarı elde edeceğimizi sanmıyorum. Zincir marketlerin engellenmesi ve yeni AVM'lere ruhsat verilmemesinin zorlaştırılması ile ilgili. Bu nedenle diğer belediyelerle de görüşmeler yapacağız. Mezitli, Toroslar, Akdeniz ve Yenişehir ile bu işi başlatırsak Türkiye'de örnek olacağız."

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.