Mersin Elektrik Mühendisleri Odasında Kongre Kavgası

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Mersin Şubesi’ne yönelik olağanüstü kongre talebi yönetim tarafından reddedildi. “Her şey usule, mevzuata uygun” denilen açıklamada seçim isteyenlerden bazılarının EMO Merkez Delegesi seçilip, Ankara`da EMO 48.Olağan Genel Kurulu’na katılıp oy kullanmasına da dikkat çekildi.

Mersin Elektrik Mühendisleri Odasında Kongre Kavgası

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Mersin Şubesi’ne yönelik olağanüstü kongre talebi yönetim tarafından reddedildi. “Her şey usule, mevzuata uygun” denilen açıklamada seçim isteyenlerden bazılarının EMO Merkez Delegesi seçilip, Ankara`da EMO 48.Olağan Genel Kurulu’na katılıp oy kullanmasına da dikkat çekildi.

22 Nisan 2022 Cuma 12:28
Mersin Elektrik Mühendisleri Odasında Kongre Kavgası

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Mersin Şubesi’nin 26-27 Şubat’ta gerçekleştirdiği olağan genel kurulu sonrası yaşanan gerilim tırmanıyor.  

Genel kurulda uzlaşmanın bozulduğunu ve listenin değiştirildiği belirterek olağan üstü kongre talebi için imza kampanyası başlatan Alkan Alkaya topladığı 349 imzayı geçtiğimiz günlerde yönetime sundu.

EMO’nun Uğur Tulay başkanlığındaki yeni yönetimi, olağanüstü genel kurul gündemiyle toplanarak kararını verdi. Odadan yapılan azıl açıklamada, yanlı, eksik ve yanlış bilgilendirme ile imza toplandığı öne sürülerek, mevzuata aykırı bir durum olmadığı, Seçimli Olağanüstü Genel Kurul yapılamayacağı kararı alındığı duyuruldu.

NEDEN SESSİZ KALINDI?

EMO tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bildiğiniz üzere Şubemizin 12.Olağan Genel Kurulu 26-27 Şubat 2022 tarihlerinde yapılmıştır.Yapılan seçimlerde bizlere 2 yıllık süre ile Şubemizi yönetmek üzere yetki verdiniz. Öncelikle Genel Kurulumuza katılan,oy kullanarak seçme ve seçilme hakkını kullanan üyelerimiz başta olmak üzere bütün meslektaşlarımıza 12.Dönem Yönetim Kurulu olarak teşekkür ederiz.

Ancak, bir grup arkadaşımız tarafından, sosyal medya ve basın aracılığı ile seçimin ertesi günü 12.Dönem Yönetim Kurulunun meşru olmadığını yapılan beyanla üyelerimizden imza toplanmaya başlanmış ve bu yöntemle Şubemizi Olağanüstü Genel Kurulu(na götürme çalışması yapılmıştır.

Odamız 6235 sayılı Kanun ile kurulan ve Türkiye sınırları içinde meslek ve sanatlarını yürütmeye yasal olarak yetkili, yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar ve mimarları örgütünde toplayan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği içindeki, tüzel kişiliğe sahip, kamu kurumu niteliğindeki bir meslek kuruluşu olan Elektrik Mühendisleri Odası bu Ana Yönetmelik hükümlerine bağlı olduğundan yapılan onca açıklamaya rağmen her hangi bir açıklama yâda kamuoyunda tartışma yaratacak bildirimlerinden bugüne kadar imtina etmiştir.

Gelinen aşamada 12.dönem Yönetim Kurulumuz tarafından siz değerli üyelerimizi bilgilendirmek amacıyla açıklama yapma zorunluluğu hâsıl olmuştur.

“HÜR İRADE YOK SAYILDI”

Seçimde oy kullanan üyelerimizin hür iradesini yok sayarak imza toplayıp Şubemizi Olağanüstü Seçimli Genel Kurula götürmek isteyen arkadaşlarımızın tartışacağı yerler odamızın kurulları olması gerekirken birtakım yanlış ve eksik bilgilerle Genel Kurulumuzu sosyal medya,yazılı ve görsel basında tartıştırarak Meslek İlke ve Kurum kültürümüzün bozulmasına sebep olmuşlar ve büyük çoğunluğu Genel Kurula katılmayan ve oy kullanmayan meslektaşlarımıza yanlı, eksik ve yanlış bilgilendirme yapılarak Olağanüstü Genel Kurul için imza almaya çalışılmış, bir kısım meslektaşımızdan bu yöntemle imza alınmıştır.

Demokratik ve kanuni haklarını kullanmak her üyemizin hakkı ve görevidir. Üyelik hakkını kullanarak bireysel aday olan ve Şube Yönetim Kurulu’na seçilen kişileri gerekçe yaparak Olağanüstü Genel Kurul istemenin ne kadar doğru olduğunu sizlerin takdirine bırakıyoruz.

Aynı şekilde, Olağanüstü Genel Kurul talep eden arkadaşlarımızın bir kısmı demokratik ve meşru görmedikleri Şubemiz Genel Kurulunda EMO Merkez Delegesi seçilmişler ve Ankara`da EMO 48.Olağan Genel Kurulu’na katılıp oy kullanmışlardır.

“HER ŞEY USULE, MEVZUATA UYGUN”

Sonuç olarak EMO Gözlemcisinin bulunduğu, Divan’ın usulüne uygun olarak yönettiği ve tutanak tuttuğu İlçe Seçim kurulu tarafından yapılan seçimleri meşru görmeyip Olağanüstü Genel Kurul istemek EMO,Şubemiz, Mesleğimiz ve Meslektaşlarımızın itibarının zedelenmesinden başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Söz konusu süreç usul ve esas yönünden mevzuatlara uygun olmadığı açık olup Şube Yönetim Kurulu kararıyla Seçimli Olağanüstü Genel Kurul yapılamayacağı kararı alınmıştır. Tüm üyelerimizin bilgilerine rica ederiz”.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.