Mersin İçin İki Önemli Yasa Meclise Geliyor.

2B Arazileri ve yabancılara mülk satışının önünü açan mütekabiliyet yasa mecliste.

Mersin İçin İki Önemli Yasa Meclise Geliyor.

2B Arazileri ve yabancılara mülk satışının önünü açan mütekabiliyet yasa mecliste.

16 Kasım 2011 Çarşamba 12:44
Mersin İçin İki Önemli Yasa Meclise Geliyor.

İçinde bulunduğumuz Kasım ayı, Mersin için ekonomik anlamda önemli gelişmelerin yaşanacağı bir ay olacak. Yıllardır gündemde olan ancak çözüme kavuşturulamayan 2B arazileri ve  yabancılara mülk satışının önünü açan “mütekabiliyet” ilkesinin kaldırılması ile ilgili düzenlemeler bu ay sonuna kadar netleşecek. Her 2 yasa tasarısı, Mersin’i yakından ilgilendiriyor. Zira Mersin, 39 bin 287 hektarlık alanı ile en fazla 2B alanına sahip 2. il konumunda... Diğer yandan mütekabiliyetin kaldırılmasıyla en çok Mersin piyasasının hareketlenmesi bekleniyor.Özellikle komşu ve çevre ülkeler başta olmak üzere Körfez ve Arap Ülkeleri ile Türki Cumhuriyetlerde yaşayanların ilgi odağının Mersin olacağı öngörülüyor.


Önceki gün Ekonomi Bakanı ve Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan’ın da katıldığı ’Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısı’nda Mersin’i de yakından ilgilendiren konular ele alındı. Buna göre,  2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerle ilgili düzenlemenin Kasım ayının sonunda Meclis’e gelmesi bekleniyor. Hazırlanan taslağa göre, devletin daha önce tapu ve iskan verdiği ancak daha sonra 2B kapsamına aldığı yerler eski sahiplerine bedelsiz verilecek. Kadastro ve güncelleme çalışması tamamlanan alan 161 bin 120 hektar olarak belirlenmesine rağmen son yapılan eklemelerle birlikte rakam 174 bin hektara kadar çıktı. Satış işlemleri tamamlandıktan sonra kentsel dönüşüm çalışması başlatılacak. En fazla 2B alanına sahip iller arasında, 2. sırada yer alan Mersin’de ise toplam 39 bin 287 hektarlık alan bulunuyor.Hükümet, aralarında Anamur, Bodrum, Marmaris, Şişli ve Sarıyer gibi ilçelerin de bulunduğu yerleşimlerin satışından 25 milyar lira gelir bekliyor. Uzmanlar ise Anayasaya aykırı olduğunu öne sürdükleri düzenlemeyle yağmalanan ormanların yabancıların eline geçeceği görüşünde.Özellikle de sermayeye kolay birikim olanağı sunulacağı iddia ediliyor. Söz konusu taslağa göre, devlet tarafından gerçek ve tüzel kişilere dağıtılan, iskanen verilen, özelleştirilen ya da hisseleri devredilen taşınmazların tapu kayıtları geçerli kabul edilecek. Bu şekilde devletin daha önce tapu ve iskan verdiği ancak daha sonra 2B kapsamına aldığı yerler, eski sahiplerine bedelsiz verilmiş olacak. Kişiler adına herhangi bir şekilde tapu kaydı oluşturulmuş yerler de, harca esas değer üzerinden eski maliklerine veya kanuni ya da akdi haleflerine satılacak. 5831 sayılı yasa kapsamında Türkiye genelinde yapılan kadastro çalışmalarında kesinleşen askı ilanlarında kullanıcı olarak tespit edilen kimseler, hak sahibi olarak anılacak. Bu hak sahiplerinin araziyi 5 yıldır kullanıyor olmaları şartı getirilmesi ise henüz taslakta kesinleşmedi. Öte yandan, 2B arazilerinin kamulaştırılmasıyla değerlerinin 2-3 kat artması bekleniyor. Çevre örgütleri ise 2B ile ilgili düzenlemeye karşı çıkıyor ve satışın önüne geçilmesini talep ediyor.

İKİ DÜZENLEME DE MECLİSE GELİYOR

2B’nin yanı sıra ,yabancılara mülk satışının önünü açan “mütekabiliyet” ilkesinin kaldırılması da kurul toplantısında ele alındı. Mersin’de özellikle sektör temsilcilerinin dört gözle beklediği düzenlemeye göre yabancıların taşınmaz edinimi sürecinin kolaylaştırılması için askeri bölgelerin tespit edilerek tapu sicillerine işlenmesine yönelik protokolün yabancıların yoğun biçimde taşınmaz edindiği Akdeniz bölgesi’ne öncelik verilmesi planlanıyor. Toplantıda mülk satışı konusunda ülkeler arasında sorun yaratan “karşılıklılık” ilkesini gündeme geldiği, bu konunun da ülke menfaatleri doğrultusunda yapılacak anlaşmalarla çözülmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Mütekabiliyetin kaldırılmasına yönelik çalışmaların başlamasıyla birlikte; Mersin’de özellikle Arap ülkeleri vatandaşlarının satın alacakları evleri rezerve etmeye başlakları biliniyor. Türk Arap Ülkeleri İşadamları Derneği (TURAB) Başkanı Doğan Narin ve Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği (MERYAP) Başkanı Nesim Ekinci’ye göre, mütebiliyetin kalkmasıyla; özellikle komşu ve çevre ülkeler başta olmak üzere Körfez ve Arap Ülkeleri ile Türki Cumhuriyetlerde yaşayan vatandaşlar Türkiye’ye yoğun ilgi gösterecek. Türkiye’ye ilginin odağının ise Mersin olacağı öngörülüyor.2 b arazileri


Haber: Meltem Ahlatoğlu

banner75
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner160

banner166