banner253
banner269

Mersin Sokakları Seçim Kirliğine Hazırlanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığı erken seçim kararı sonrası; Mersin sokakları, erken seçime girecek siyasi partilerin afiş, bayrak, yazılama ve billboard savaşına hazırlanıyor.

Mersin Sokakları Seçim Kirliğine Hazırlanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığı erken seçim kararı sonrası; Mersin sokakları, erken seçime girecek siyasi partilerin afiş, bayrak, yazılama ve billboard savaşına hazırlanıyor.

31 Ağustos 2015 Pazartesi 10:46
Mersin Sokakları Seçim Kirliğine Hazırlanıyor
7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinin ardından koalisyon hükümetinin kurulamaması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçim kararı alması siyasi partilere toplantı üstüne toplantı yaptırırken 81 il gibi Mersin Sokakları da seçime girecek olan siyasi partilerin afiş, bayrak, yazılama ve billboard savaşına hazırlanıyor. Siyasi partilerin seçim kampanyalarında genelde en fazla olarak kullandığı afişlerin, yazılamaların ve bayrakların bilinçsizce asılması görüntü kirliliğine, parti propaganda ve duyurularının yapıldığı ses araçları da gürültü kirliliğine neden olarak yurttaşları rahatsız ediyor. Konuyla ilgili olarak gazetemize konuşan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP) Mersin İl Eş Sözcüsü Osman Yılmaz, adayların propaganda faaliyetini yürütebileceği yeni birçok iletişim alanın olduğunu afiş, billboard, bayrak gibi seçim materyallerinin eski, pahalı ve gereksiz olduğunu belirti.


“Bir seçime gitmekle beraber bir kirliliği de beraberinde üretiyoruz”

1 Kasım 2015’te yapılacak erken genel seçimlerinde önce yaşanacaklara ilişkin değerlendirilmelerde bulunan Yılmaz, “Yeniden Türkiye’de bir hengâme yaşanacak. Bağırtı ses, naylon, kâğıt her tarafımızı kaplayacak. İstemediğimiz bir kirlilik bu. Tabi ki seçimler demokrasinin uygulama alanlarıdır. Bu sürecin bir barış festivali, bir diyalog festivali olması insanların birbirini anlayıp fikirlerini, topluma dair yüreklerinde hissettiklerini yarıştıracağı bir dönemde olmasını istiyoruz. Bunun yanında bir seçime gitmekle beraber bir kirliliği de beraberinde üretiyoruz. Kâğıtlarla, bayraklarla ki bunlar zaman zaman nesnel kirlilik olmakla birlikte birde dille kirlilik kirlilik üretiyoruz. Küfürler ediliyor haksız, iftira söylemler geliştiriliyor. Bunların olmamasını diliyor insan” diye konuştu.20 yıl önce söyleyebilirdi ama artık gelişti

Seçimlere bir siyasi parti ile yada bağımsız olarak girmek isteyen yurttaşların, yapmış olduğu propaganda kampanyasında kullandığı afiş, billboard, bayrak, ses aracı gibi materyallerin artık eskidiğini belirten Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü; “İnsanın kendi görüşlerini kendi iddiasını anlatmanın artık birçok yöntemi, kanalları ve mecraları var. O kirli materyallerden o gereksiz materyallerden uzaklaşmak mümkün artık çağımızda. İşte kardeşim ben artık bayrakla afişle söylemezsem nerede söyleyeceğim diyemez artık. 20 yıl önce bunu söyleye bilirdi ama bugün ben sözümü nerede söyleyeceğim diyebilecek bir siyasi parti, bir kişi bile yok. Herkes kendi ağırlığında kendi sözünü söyleyebileceği bir imkân artık var” dedi.“Bu toplumun kaynaklarını gereksiz bir alana harcıyor”

Afiş bayrak gibi materyallerin maliyetinin çok fazla olduğunu belirten Yılmaz, bu materyallerin kullanımının artması doğadaki hammadde sömürüsünü de paralel olarak  artırdığını kaydetti. Yılmaz, “Bu kirliliğin artı bir maliyet boyutu var. Bir bu toplumun kaynaklarını gereksiz bir alana harcıyor. Bu kaynakların harcanacağı toplumda birçok yer var. Arık bu lastiklerden naylonlardan sıyrılmak kurtulmak lazım” diye konuştu.“Suret olsa olsa bir fetişizm olabilir”

Yılmaz, “Siyasi insanlara hep bakıyorsunuz öyle billboardlara resmiyle bir şeyler anlatıyor. Benim resmim ne anlatır acaba. İnsanlar bu siyasilere resmiyle niye anlattırıyor. Bir siyasinin yapacakları anlamlıdır. Suretin bir anlamı yoktur. Suret olsa olsa bir fetişizm olabilir. Benim kendi suretime narsistçe başka bir neden benim suretimi billboarda taşımaması lazım. Bayrakta aynı bir suret fetişizmidir” dedi. 
Haber:
Mahmut Sönmez
Mersin İmece
Son Güncelleme: 01.09.2015 11:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.