banner253

Mersin'de Aile Hekimleri Nöbet Yerine Panele Gittiler

Mersin Tabip Odası üyeleri daha önce dile getirdikleri Aile Sağlığı Merkezleri’nde nöbet uygulamasını protesto etmek amacıyla nöbete gitmedi. Tabip Odasında bir araya gelen hekimler “Ateşli çocukta tedaviye yaklaşım” konulu panel düzenledi.

Mersin'de Aile Hekimleri Nöbet Yerine Panele Gittiler

Mersin Tabip Odası üyeleri daha önce dile getirdikleri Aile Sağlığı Merkezleri’nde nöbet uygulamasını protesto etmek amacıyla nöbete gitmedi. Tabip Odasında bir araya gelen hekimler “Ateşli çocukta tedaviye yaklaşım” konulu panel düzenledi.

26 Ocak 2015 Pazartesi 11:52
Mersin'de Aile Hekimleri Nöbet Yerine Panele Gittiler
Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Dr. Mehmet Antmen, “1 Ocak 2015’te yürülülüğe sokulan bu uygulamaya uymama kararı almıştık. Bu yüzden biz Mersin Tabip Odası olarak bu nöbetlere gidilmemesi gerektiğini, bu nöbetlerin hem yasal açıdan, hem meşru açıdan hem, çalışma şartları açısından, hem de halkın sağlığı açısından hiç uygun olmayan nöbetler olduğunu; çok popülist politikalar sonucu ortaya konduğunu ve bu anlamda ne çalışanlara ne de halka hiçbir yarar getirmeyeceğine inanıyoruz” dedi.
Bundan Sonra Nöbete Gitmeyeceğiz

“Bu anlamda bu nöbetlere gidilmemesi gerektiğini savunuyoruz” diyen Antmen, “Ancak Sağlık Bakanlığı’nın ve illerdeki Halk Sağlığı Müdürlükleri’nin, sağlık müdürlüklerinin bizlere karşı ön yargılı olduğunu, bu nöbetlere çalışmak istemediğimiz için ya da tembel olduğumuz için gitmediğimiz konusunda ya da halkın sağlığını düşünmediğimiz için gitmediğimiz konusunda ciddi bir antipropaganda yaptıklarını gözlemliyoruz. Bizler bunun böyle olmadığını, bizim halkın sağlık hakkıyla ilgili doğrudan işler yaptığımızı ve bu konuya çok önem verdiğimizi özellikle tedavi edici sağlık hizmetlerinden ziyade koruyucu sağlık hizmetler konusunda çok daha önceliğimizin olduğundan hareketle, bundan sonra cumartesi günleri nöbetçi arkadaşlar tarafından burada eğitim programları düzenlenmesi gerektiğini düşündük.Bugün yönetim kurulumuzdan hem Zeki arkadaşım hem benim ASM’lerde ayrı ayrı nöbetelerimiz vardı. Biz bu nöbetlere gitmedik ama bugün burada halktan kişilere ateşle ilgili, ateşli hastalıklara yaklaşım ve tedavi konusuna yaklaşımla ilgili bilgilendirme yapmak istedik. Bu nedenle sizleri buraya topladık. Bu anlamda da bundan sonra da bu etkinliklerimizin, nöbete gitmeme eylemimizin, devam edeceğini buradan illerdeki Halk Sağlığı Müdürlükleri’ne hem Sağlık Bakanlığı’na bir kez daha ilan ediyoruz ve bu yanlış uygulamadan bir an önce dönülmesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.Uygulama Kaldırılsın

Sağlığın öyle popülist politikalara kurban edilemeyecek kadar önemli olduğunu düşündüklerinin altını çizen Antmen, “Ve bir an önce de bu nöbetlerin kaldırılmasını, bunun yerine halkın sağlığını koruyucu hizmetlere öncelik veren; herkese eşit, ücretsiz, nitelikli sağlık hizmetini önemseyen ve çalışanların da güvencelerinin, iş güvencelerinin, sosyal haklarının, özlük haklarının tam olarak ödendiği bir sağlık sisteminin getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu. 


Haber:
Soner Aydın
İmece
Son Güncelleme: 27.01.2015 10:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner266