Mersin'de Sağlıkçılar Eylem Yaptı.

SES Mersin Şube Başkanı Selman Günbat, AKP hükümetine yüklendi

Mersin'de Sağlıkçılar Eylem Yaptı.

SES Mersin Şube Başkanı Selman Günbat, AKP hükümetine yüklendi

15 Mart 2012 Perşembe 10:40
Mersin'de Sağlıkçılar Eylem Yaptı.

Sağlık Emekçileri Sendikası, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Poliklinikler önünde bir eylem gerçekleştirdi. Tıp Bayramını sokakta eylem yaparak geçiştirdiklerini ifade eden SES Mersin Şube Başkanı Selman Günbat, AKP hükümetine yüklendi ve kamu hizmetlerinin tamamen piyasalaştırılıp ticarileştirildiğini söyledi. 
 
KESK’e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası, 14 Mart Tıp Bayramında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde eylemdeydi. Sağlık alanında yapılan değişiklikleri ve sağlıkta dönüşüm programını protesto eden sağlık çalışanları, kamu hizmetlerinin tamamen piyasalaştırılarak özelleştirmenin temel politika olarak benimsendiğini söyledi. Poliklinikler önünde SES adına açıklama yapan Selman Günbat, sağlıkta piyasalaşmanın önündeki engellerin Kanun Hükmünde Kararnameler ile kaldırıldığını ifade etti.
Sağlık ve Sosyal Hizmet emekçilerinin iş, ücret ve gelecek güvencesinin bitirilmek istendiğini ifade eden Günbat şunları söyledi: “AKP hükümetinin ‘Sağlıkta Dönüşüm’ diye süslü laflarla Türkiye’ye yutturmaya çalıştığı sistemde reklam dönemi bitti. Şimdi asıl film oynamaya başlıyor. Sağlık sistemi daha fazla piyasalaştırılıyor, ticarileştiriliyor, alınıp satılan mal haline getiriliyor. Başbakan’ın dediği gibi ‘ne kadar para o kadar köfte’ dönemi, yani paran kadar sağlık dönemi başlamıştır.” 
Sağlık için ayrılan bütün kamusal kaynakların, kamu sağlık sistemi için kullanılması gerektiğini ifade eden Günbat, sağlıkta taşeron çalışmanın yasaklanmasını istediklerini belirterek şu isteklerini sıraladı: “Bütün sağlık ve sosyal hizmet emekçileri güvenceli istihdam, insanca yaşayabilecekleri ve emekliliğe yansıyan güvenceli ücret ve grevli, toplu sözleşmeli sendikal haklara kavuşturulmalıdır. Sağlık çalışanlarının mesleki bağımsızlıklarını yok eden her türlü idari-mali kısıtlamalara son verilmeli, kamuda performansa dayalı döner sermaye, özelde ciro baskısı gibi sağlık mesleklerinin insani doğasına aykırı olan uygulamalardan vazgeçilmelidir.”


Haber:
MÜJGAN YAĞMUR

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner205