Mersin'de Seçimi Kim Kazanır ?

30 Mart Yerel Seçimleri Öncesi Gazeteci-Yazar Nazmi Akdağ Seçimleri Analiz Etti

Mersin'de Seçimi Kim Kazanır ?

30 Mart Yerel Seçimleri Öncesi Gazeteci-Yazar Nazmi Akdağ Seçimleri Analiz Etti

27 Mart 2014 Perşembe 23:27
Mersin'de Seçimi Kim Kazanır ?
Pazar günü Mersin’i 5 yıl yönetecek belediye başkanlarını seçmek üzere sandık başına gideceğiz.  Seçimlere 72 saatten az kaldı ve kararsızların sayısı azaldı. Seçmenlerin büyük kısmı, hangi parti ve adaylara oy vereceklerini belirlediler. Geriye kalan kararsızlar da ya sandık başında kararlarını vererek ya da ‘Bu güzel havada kim gidecek sandığa’ deyip evde kalarak seçimlerin sonucuna etki edecekler.
Biz de, seçimlere ilişkin bazı tahminlerde bulunmak, başka bir söylemle ‘Seçim Toto’ yapmak istiyoruz.

 

Büyükşehir’de ne olur?

İlk olarak Büyükşehir Belediyesi seçimlerinden başlayalım.Yeni yasayla tüm şehrin Büyükşehir yetki alanına dahil olması nedeniyle Mersin’de üç partinin de bu yarışta şansları eşit gözükse de CHP’nin adayı Macit Özcan’ın bu yarışı çok az farkla da olsa kazanacağını düşünüyorum.İl genelinde 1 milyon 185 bin seçmen var. Ancak bunlardan yaklaşık 950 bin seçmenin sandığa gideceğini tahmin ediyorum.


Anket sonuçlarına, adayların performanslarına ve sokaktaki insanın eğilimlerine baktığımda 3 parti arasında kıyasıya bir yarışın yaşanacağı seçimlerde CHP adayı Macit Özcan’ın yüzde 32, MHP adayı Burhanettin Kocamaz’ın yüzde 29, AKP adayı Mustafa Sever’in ise 28’le seçimi tamamlayacaklarını düşünüyorum.Anketlerde yaklaşık 2 puan yanılma payı her zaman vardır.Başka bir söylemle bu yüzdeler 2 puan yukarıya da çıkabilir, aşağıya da inebilir.Tüm şehir yasası olmasaydı CHP adayı Macit Özcan merkezdeki dört ilçede açık ara seçimi kazanabilirdi.

 

4 ilçede 608 bin seçmen var

Mersin genelindeki 1 milyon 185 bin seçmenin 608 bini merkezdeki 4 ilçede yaşıyor.Ama tüm şehir yasası nedeniyle partiler arsındaki dengeler eşitlendi.Bu seçimde etkili olacak bir faktör de Büyükşehir’de iddiaları olmayan BDP oylarının nereye kanalize olacağı.Kürt seçmen tabanı kendi partisine oy vermediği zaman kendisine en yakın parti olarak AKP’yi görmekte. Doğu illerinde bu gerçek apaçık ortada. Mersin’de de bu yansımayı görmekteyiz.Bu durumda AKP, Kürt seçmenden alacağı oy kadar, 2011 seçimlerinde MHP’den aldığı ödünç oyların büyük bir kısmını geri verecek gibi gözükmekte.


Ancak MHP giden oylarını geri alsa da CHP’ye yetişmesi olanaksız gibi gözükmekte.MHP adayı,  AKP’ye giden emanet oyların yanı sıra Türklük üzerine kurduğu seçim taktiği nedeniyle CHP adayı Macit Özcan’a tepkili olan CHP’lilerinde oyunu almak istiyor.Tepkileri iyi değerlendirdiği, CHP tabanından, mesela Alevi kesimden oy alabileceği doğru. Ama bu arzusuna tamamen ulaşması zor. Çünkü partililerin adaya olan tepkisi sandığa çok güçlü şekilde pek yansımaz. Geçmişte bu tür olayları yaşadık.

Partisinin adayını beğenmez, ama sandıkta yine partisine oy verir!
Bu sadece CHP için değil,diğer partiler için de geçerlidir.MHP adayı Burhanettin Kocamaz için kamuoyunda paylaşılan yaşam biçimine müdahale edeceği algısı nedeniyle, CHP’li olmayan ama merkezde bulunan seçmenin de CHP’ye yöneldiği gözlenmekte.Bu da CHP adayı Macit Özcan’ın öne çıkmasında etkili olmakta.CHP Akdeniz, Yenişehir, Mezitli, Tarsus, Anamur, Mut ve Silifke ilçelerinde ilk ikiye girecek durumda. Mersin’in 13 ilçesinin 7’sinde iddialı durumda.  MHP ise bu ilçelerde sadece Tarsus ve Silifke’de CHP ile yarışmakta.Bu ilçelerden gelecek oylar CHP adayının ipi göğüslemesini sağlayacaktır.

 

Yenişehir’de tek geçtiğim aday

At yarışlarından pek anlamam ve hayatımda hiç oynamadım desem yeridir. At yarışları oynanırken favori olan için özel bir cümle kullanıldığını duydum. “ Ben bu atı tek geçerim” gibi. İşte Yenişehir’de tek geçilecek parti CHP ve onun başkan adayı İbrahim Genç. Genç iki dönemdir Yenişehir ilçesinde çok önemli projelere imza attı. Başkan Yenişehir halkı tarafından sevilen bir kişi. Sadece kendi partisinde bazı olumsuzluklar yaşadı. Ama seçim arifesinde kırgınlıklar giderildi ve örgüt  aday bir bütün olarak çalışmalarını sürdürüyorlar.


Bu nedenle MHP ve AKP’nin CHP adayına karşı pek bir varlık göstereceğini düşünmüyorum. BDP adayı Hasan Kapıkıran ise CHP’deki küskünleri yanına çekeceğini düşünerek bu yarışta ben de varım diyor. Kapıkıran, “Yenişehir söylendiği gibi CHP’nin kalesi değil. Yenişehir sosyal demokratlar ve sosyalistlerin kalesidir. Ben bu yapıya güveniyorum” diyor.Kapıkıran’ın bu saptanmasına katılıyorum. Ama Yenişehir CHP’nin kalesi algısı oluştuğu için bunun şimdilik yıkılacağı pek gözükmüyor. Yenişehir’de Genç’in üçüncü kez başkanlık koltuğuna oturması kesin gibi gözükmekte.

 

Toroslar’da 4 parti iddialı

Merkezdeki ilçelerin içinde dengeli yarışın olacağı ilçe bence Toroslar ilçesi. Burada yarışa giren dört partiden hangisi ipi göğüslese sürpriz olmaz.  Ama mevcut Belediye Başkanı ve MHP’nin adayı Hamit Tuna diğer rakiplerine karşı sanki bir adım önde gözüküyor.Her ne kadar dört parti arasında eşit bir yarış olacağı algısı var ise de BDP adayı Bedrettin  Gündeş’in kazanması diğerlerine göre biraz sürpriz olur. Toroslar ilçesinde yaşayanların genellikle Mersin’ın kırsalından gelenler ve İç Anadolu’dan gelenler olduğunu düşündüğümüz zaman BDP’nin burada seçim kazanmasını sürpriz  olarak değerlendirilse de bence pek sürpriz sayılmaz. CHP, AKP ve MHP’nin adaylarının aynı tabana hitap etmeleri nedeniyle burada yaşayan Kürt kökenli seçmenin BDP’de toparlanası halinde Bedrettin Gündeş ipi göğüsleyebilir.2011 Genel seçimlerindeki oylara bakıldığında 55 bin oyla AKP ilk sırayı alırken CHP ve MHP 36 bin oyla sıralanmışlardı. Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın etkisiyle büyük oranda Kürt oyları AKP’ye gitmişti.Toroslar’da aldığım duyum, Kürt seçmenin ilçe belediyesinde BDP’ye Büyükşehir’de ise AKP’ye oy vereceği yönünde. yine AKP’ye oy vereceği şeklinde. Bu durum gerçekleşirse Bedrettin Gündeş’in Başkanlık koltuğuna oturması sürpriz olmaz. Aksi taktirde yarış CHP, MHP ve AKP’nin arasında geçer kanaatindeyim.

 

Akdeniz’de ikili yarış

Mersin’in en büyük ilçelerinde Akdeniz’de ise ikili bir yarış izlenecek. Mevcut Başkan BDP adayı Fazıl Türk ile CHP adayı Dr. Necdet Tamamoğulları arasında geçecek. Bu seçimde dengeleri değiştirecek iki faktör var. CHP adayının koltuğu tekrar BDP’den devralması için sadece CHP oylarını alması bence yetmeyecektir. Geçmiş yıllardaki yerel seçimlerde olduğu gibi merkez sağ seçmenin de oylarını kendi hanesine yazdırması gerekmekte. Sadece 2009 seçimlerinde MHP ilk kez burada ciddi bir oy almıştı. Bunun nedeni de CHP adayı Kenan Yücesoy ve DSP adayı Kenan Yıldırım’ın birbirlerinin oyunu böleceği ve MHP’nin aradan sıyrılacağı algısıydı. Ama bu yaşanmadı aradan BDP adayı Fazıl Türk ipi göğüsledi ve Kenan Yücesoy’a devrettiği koltuğa yeniden oturdu.


Ama bu seçimlerde görünen merkez sağ oyların büyük bir bölümünün CHP adayı Dr. Necdet Tamamoğlulları’na gelecek gibi gözüküyor. Ayrıca CHP adayı Dr.Necdet Tamamoğulları partisinin aksine Kürt kökenli seçmenlerde hatırı sayılır oy alacak gibi gözükmekte. Buna karşı BDP adayı Fazıl Türk ise Akdeniz ilçesinde yaşayan Kürt seçmenlerin oyunu BDP çatısı altında toplaması gerekir. Bence Akdeniz ilçesinde sonuç yüz metre yarışlarında olduğu gibi fotofinişle belirlenecek gibi gözüküyor.Diğer partilerin bu ilçede bir varlık göstereceklerine pek ihtimal vermiyorum. Belki biraz da iddialı bir yaklaşım olacak ama, MHP geçen seçimde Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdiği meclis üyesini dahi çıkaramayacak.

 

Mezitli’de CHP önde, AKP ikinci olur

Mezitli’de CHP adayı Neşet Tarhan’ın başkanlık koltuğunu CHP’li Belediye Başkanı Uğur Yıldırım’dan devralacağını düşünüyorum. Yerel yönetim deneyimi olan CHP adayı Neşet Tarhan yıpranmamış bir isim. Uzun yıllar yerel yönetimlerde üst düzey bürokrat olarak çalışmasına karşın hakkında bugüne kadar olumsuz bir söylem çıkmadı. Bu da CHP adayı Neşet Tarhan’ı öne çıkaran bir etken. Mezitli’nin seçmen yapısını incelediğimizde CHP’nin burada birinci parti olduğunu görmekteyiz. Ayrıca CHP’li Büyükşehir Belediye ve Mezitli Belediye Başkanlarının da buraya yaptığı hizmetler de seçmen nazarında itibar görmekte.AKP adayı Nuri Hocaoğlu, başkanlık koltuğunda otururken MHP adayı olarak seçime girmiş ve kaybetmişti. Şimdi parti değiştirerek AKP’den aday oldu. Nuri Hocaoğlu MHP’den Mezitli Belediye Başkanlığını kazandığın da Mezitli’ye  Tece, Kuyuluk ve Davultepe beldeleri bağlanmamıştı. Bu beldelerin bağlandığı ilk seçimde altındaki koltuğu kaybetti.Ayrıca son günlerdeki AKP hakkında çıkan yolsuzluk söylentilerinin de bu partiye oy kaybettireceğini göz önüne aldığımızda AKP adayı Nuri Hocaoğlu’nu başkanlık koltuğunda uzaklaştırmakta.MHP ise bu seçimde yeni bir isimle yarışta yerini aldı. MHP’nin Başkan adayı Serkan Akkoyuncu, genç bir isim. Yeni Büyükşehir yasasıyla Mezitli’ye tüm köyler bağlandı. Mezitli’nin yerlisi olmayan Sekan Akkoyuncu buralarda pek tanınan biri değil. Sadece partisinin ismine güvenerek oy alacağı düşüncesinde olduğu kanaatindeyim. MHP meclis üyelerini yaparken bile sorun yaşadı. Meclis üyeliğinde ilk sıralarda bulunan biri istifa ettiğinde MHP yönetimi kırsalı temsil eden Meclis üyesinin olmadığını düşünerek Toroslar İlçesindeki eski bir Meclis üyesini başvuru yapmamsına karşın listeye dahil ettiler. MHP Mezitli İlçesinde tüm yıpranmışlığına rağmen AKP adayı Nuri Hocaoğlu’nun gerisinde kalacak gibi gözükmekte. (Yarın: Tarsus, Çamlıyayla, Erdemli, Silifke, Mut, Gülnar, Bozyazı, Aydıncık, Anamur.)Haber & Yorum
İmece Gazetesi
Nazmi AkdağSon Güncelleme: 27.03.2014 23:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Geliyoruz 2014-03-27 23:35:31

Mersinde mezitlide mhp herkes rahatina baksn

Avatar
s.k. 2014-03-29 00:06:53

yanılıyorsunuz, mersin de burhanettin kocamaz a chp liler dahi oy verecek... macit özcan beklenen performansı gösteremediği için halk ona kızgın..kazanacak kişi bence büyükşehir de mhp olacak