banner253

Mersin'de ‘Yaşlı Yaşam Merkezi“ İnşaatı Özveri İle Yürüyor

Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi tarafından projelendirilen ‘Yaşlı Yaşam Merkezi’nin inşaatı tüm hızıyla devam ederken, merkezin oluşum hikayesi ise tam bir fedakârlık örneği niteliğinde.

Mersin'de ‘Yaşlı Yaşam Merkezi“ İnşaatı Özveri İle Yürüyor

Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi tarafından projelendirilen ‘Yaşlı Yaşam Merkezi’nin inşaatı tüm hızıyla devam ederken, merkezin oluşum hikayesi ise tam bir fedakârlık örneği niteliğinde.

22 Haziran 2015 Pazartesi 12:52
Mersin'de ‘Yaşlı Yaşam Merkezi“ İnşaatı Özveri İle Yürüyor

Mersin’de bulunan yaklaşık 15 bin alzheimer hastasına hizmet verebilmek için Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi tarafından projelendirilen ‘Yaşlı Yaşam Merkezi’nin büyük bir kısmı bitti. Sadece yüzde 30’luk kısmının kaldığı merkez, şu ana kadar tüm imkânları gönüllüler tarafından verilen bağışlarla tamamlandı. Yaşlı Yaşam Merkezi bu özelliği ile tam bir fedakârlık örneği. Projenin mimarlığı yine gönüllü olarak çalışan Hayriye Düzova’ya ait. Projenin kaba inşaat kısmını ise Aygenli İnşaat üstleniyor.
“1 TL BİLE KAMU DESTEĞİ ALMADIK”

Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şube Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge ile birlikte inşaatı gezdik ve son gelişmeleri sizler için öğrendik. Yaşlı Yaşam Merkezi’nin kaba inşaatı bitmiş durumda ancak hala eksikleri var. 3 bin metrekare bahçesi ile 4 bin metrekare kapalı alana yapılan merkez için Özge, “Maalesef ki 1 TL bile kamu desteği almış değiliz” dedi. İnşaatın tamamını bireysel ve kişisel bağışlarla finanse ettiklerini belirten Özge; “Çok şükür bize güvenen insanlarla bu noktaya geldik. Şuana kadar inşaatın yüzde 70’ten fazlasını tamamladık. Hastane standardında bir tesisat alt yapısından bahsediyoruz. Üst düzey güvenlik ve donanımdan. Bunarın hepsini kendimiz kapı kapı gezerek temin ettik” dedi.“BİR AN ÖNCE BİTSİN İSTİYORUZ”

Binanın inşaatını bir an önce bitirmek istediklerini dile getiren Aynur Özge, her gün ‘ne zaman bitecek’ diye telefonlar aldıklarını söyledi. “Aynı inancı biz yetkili insanlardan da bekliyoruz” diyen Özge, “Herkes bir gün yaşlanacak. Mersin’de çok fazla yaşlı evlerinde yapayalnızlar. Özellikle yalnız erkek hastalar çok perişan durumdalar. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz. Ramazan ayındayız, fitrelerini bize versinler. Hiçbir şey yapamıyorlarsa bir tuğla alsınlar. Bir an önce burayı bitirelim. Gönüllü insanların omuzlarında burası bu günlere geldi” diye konuştu.MERSİN EN RİSKLİ İLLERDEN BİRİSİ

Mersin’de 10 binin üzerinde alzheimer hastası olduğunu ve önümüzdeki 10 yılda bu rakamın dörde katlanacağını, 2050 yılında da tüm dünyada en fazla Alzheimer hastası olan dört ülkeden birisi haline geleceğimizi iddia eden Aynur Özge, Mersin’in Türkiye’de en fazla yaşlı nüfusa sahip 9’uncu il olduğunu ve bu hastalık açısından da en riskli illerden birisi olduğunu söyledi. “Giderek insanların çöküşüne tanıklık ediyoruz” diyen Özge; “6 yıl evinden çıkmayan insanlar var. Hastasına bakmaktan evinden çıkamayan, yürümeyi unutan insanlar var.Bu noktada herkese fayda sağlayacağını düşündüğümüz bir merkez oluşturmak lazım dedik. Burası bir Yaşlı Yaşam Merkezi. Bu projeyi bizim için Aşkın Hizman hediye olarak çizdi. Bizim ürettiğimiz fikirleri o projeye döktü. Yenişehir Belediyesi arsayı tahsis etti. İçişleri Bakanlığı’ndan projeyi 39 yıllığına tahsis ettik. Bu işi için çok uğraştık. Sonra iş uygulamaya geldi elimizde para yok. Ama riski göze aldık ve başladık. Yani birinci adım ihale için gereken rakamın 5’te 1’ine biler tam olarak sahip olmadığımız halde, yönetim kurulu olarak riski göze aldık ve ihaleye açtık. En düşük rakam veren Aygenli İnşaat ile de protokolü imzaladık. Sonra şehirdeki bütün kurum ve kuruluş ve kişilerle tek tek görüşmeler yaptık” diyerek projenin oluşum sürecini anlattı.DÖRDÜ BİR ARADA

Yaşlı Yaşam Merkezi tamamlandığı zaman Türkiye’de bir ilk olacağını söyleyen Özge, “Çünkü bu binanın içerisinde Aktif Yaşlanma Birimi, Gündüz Bakım Evi, 30 odamızla Sürekli Bakım Hizmetimiz ve Evde Bakım Birinin bir arada bulunduğu bir bina olacak. Ve ciddi bir istihdam yaratmış olacağız. Aynı zamanda alzheimer hastaları dışında da hastalarımıza bakacağız. Türkiye de bu dört ayrı üniteyi aynı çatı altında bulunduran başka bir kurum yok” şeklinde konuştu. Hiçbir kar amacı gütmeden ve herhangi bir kamu kuruluşundan destek almadan, tamamen sosyal sorumluluk bilinciyle çalıştıklarının altını çizen Aynur Özge, yaşam merkezini de o ruhla yaptırdıklarını ve bina bittiği zaman birçok insanın hayatlarına dokunacağını söyledi.“FEDAKÂRLIK ÖRNEĞİ OLACAK”

Yaşlı Yaşam Merkezi için herkesin seferber olduğunu ve özellikle sosyal sorumluluk projeleri ile bugünlere geldiklerini vurgulayan Dr. Özge, bu merkezin fedakârlık örneği bir yer olacağını söyledi. Özge, özellikle öğrencilerin ürettikleri projelerle gösterilen destekleri şu şekilde sıraladı; “Özellikle MTSO’nun Eğitim Kalkınma Vakfı Başkanı İbrahim Kiper’in çok desteği oldu. Kendisi bizimle kapı kapı gezip para toplamak için gönüllü oldu ve birebir bize bu işte yardım etti. MTSO, Ticaret Borsası, Deniz Ticaret Odası gibi kuruluşlardan destekler aldık. Piri Reis ve Mezitli Lions Kulübü ile birlikte bir proje yaptık. Bu projeyi Türkiye temsili olarak seçtiler ve Amerika’ya gitti. Orada LCIF Fonu denen fondan bu proje 100 bin dolar ödül aldı.


İnşaatımızın iç donanımında bu paradan yardım alacağız. Hepsini karşılamayacak ama bizim için çok önemli bir ivme kazandırdı. Dış peyzajımız içinde Rotary Kulüpleri ile bir proje yazıyoruz. Robert Koleji çocukları bizim için bir proje yaptılar. 500 liraya tuğla satışı yapıyoruz. Satın alınan her tuğlaya isimlerini yazacağız. Şuana kadar 400’ün üzerinde tuğla bağışı aldık. Robert Koleji çocukları da bize yaptıkları proje ile 8 tuğla bağışladılar. Ankara’da Sınav Koleji öğrencileri ve öğretmenleri bizim bu projemizden haberdar olmuşlar. Bir yıl boyunca bazı çalışalar yapmışlar ve bu çalışmalarla tam 20 bin lira para topladılar. Getirip bize bağışladılar. Aynı zamanda bu çocuklar bu yaptıkları proje ile Amerika’da geleceğe yönelik sorunlar ve çözümleri temalı bir yarışmaya katılmışlar. Ve bu çocuklar 47 ülkeden gelen 47 ayrı proje arasından birinci seçildiler ve dünya birincisi oldular. Bu projeyi kazandıkları için biz de çok mutluyuz tabi ki. ODTÜ’deki öğrenciler bize özel bir robot geliştiriyorlar. Sky Robot. Bu robotun uygulama merkezi Mersin yani biz olacağız”.


“HASTA YAKINLARININ YÜZDE 70’İ AĞIR DEPRESYONA GİRİYOR”


Alzheimerın, hastanın dışında en az 4 kişinin hayatının akışını değiştirdiğini dile getiren Dr. Özge, Alzheimer hastasına çok özenli bakmasına rağmen iyileşmeyen bir hastalık olduğu için bir yılın sonunda yüzde 70 hasta yakınının ağır depresyona girdiğini aktardı. Yüzde 90’ında ise çok ciddi tıbbi tedavi gerektiren fiziksel ve ruhsal hastalıkların ortaya çıktığı bilgisini veren Aynur Özge;“Biz bu maceraya bir hastayla başlıyoruz. İki ya da üçüncü yılın sonunda en iyi ihtimalle elimizde 2-3 hasta oluyor. Toplumun geneline bu rakamları uyguladığımız zaman çok büyük bir kayıp oluyor. Hem sosyal, hem ekonomik, hem kültürel kayıp. Bizler bugün sağlıklı bireyler olarak baktığımızda bu kişilerin bu kadar hızlı bir tahribatına ki buna aile içerisinde yaşanan çatışmaları, kırgınlıkları ve ailelerin kendi sorunlarını hiç katmıyorum. İşin sosyolojik ve psikolojik boyutunu bir kenarda tutuyorum. Tüm bu yıkıma bizim toplum ve sağlıklı birey olarak sadece seyirci kalmamızı doğru bulmuyoruz” diyerek Türkiye Alzheimer Derneği’nin bu nedenle kurulduğunu söyledi.“HEDEFİMİZ HASTALAR VE AİLELER ÜZERİNDEKİ YÜKÜNÜ AZALTMAK”

Dernek olarak hedeflerinin ise hastalığa ait farkındalığı arttırmak, hastalar ve aileler üzerindeki yükünü azaltmak ve toplumu bu hastalığın tahribatını azaltmak için çözümler üretmek olduğunu belirten Özge, “Elimizden geldiğince toplumun bu konuda ki bilgi düzeyini arttırmaya çalışıyoruz. 2006’dan beri her yıl en az 10 tane eğitim çalışması yapıyoruz. Hasta yakınları için Mersin Üniversitesi’nden Doç. Dr. Zülal Erkan önderliğinde 8 yıldır aralıksız sürdürdüğümüz ücretsiz hasta yakını psiko terapi gruplarımız var. Buna şöyle örnek verebiliriz mesela ben sigara içiyorum ama yanımda olduğunuz için en çok siz etkileniyorsunuz. Hasta yakınları da buna ve daha fazlasına örnek gösterilebilir. Birde çok sevdiğiniz birinin her gün kaybına tanıklık ediyorsunuz. Yani fiziksel boyutunun bakım yükünün bir adım ötesi” bilgisini aktardı.“KALBİMİZE İYİ GELEN HERŞEY BEYNİMİZE DE İYİ GELİYOR”

Aynur Özge, alzheimer hastalığının yaşla birlikte gelen ilerleyici bir beyin hastalığı olduğunu, bu hastalık nedeniyle kendi bedensel fonksiyonlarına ait farkındalığı kaybettiklerini ifade ederek; “Unutuyorlar, davranışları değişiyor. Ve son hafta da sürekli bakım ve gözetime muhtaç hale geliyorlar. Bu nedenle alzheimer hastası olmak istemiyorlarsa kalp damar hastalıklarına dikkat edecekler. Kalbinize iyi gelen her şey beyninize de iyi gelecek diyoruz. Lütfen doğru beslensinler aktif olsunlar o zaman daha şalsı olurlar” dedi.Haber:
Şeyda Şahin
Mersin Haberci
Son Güncelleme: 23.06.2015 11:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner262