banner253
banner269

“Mersin’in Problemlerine Sahip Çıkılmıyor!”

Gündüz, “Havaalanı, turizm bölgesi, otoyol, geciken liman, lojistik merkez var. Bu 5 tane proje yapılsın Mersin şaha kalkar. Ama her nedense bunlar yapılmıyor. Ben Mersin’in problemlerine sahip çıkılmadığı konusunda net bir fikre sahibim” dedi.

“Mersin’in Problemlerine Sahip Çıkılmıyor!”

Gündüz, “Havaalanı, turizm bölgesi, otoyol, geciken liman, lojistik merkez var. Bu 5 tane proje yapılsın Mersin şaha kalkar. Ama her nedense bunlar yapılmıyor. Ben Mersin’in problemlerine sahip çıkılmadığı konusunda net bir fikre sahibim” dedi.

16 Eylül 2015 Çarşamba 13:13
“Mersin’in Problemlerine Sahip Çıkılmıyor!”
Mersin Ekonomi Platformu (MEP), Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) Tüccarlar Kulübü’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda; MEP’in ekonomi üzerine yaptığı faaliyetler ve 17-18 Ekim 2015 tarihinde düzenleyeceği çalıştay hakkında bilgi verildi.


“ÜLKEMİZ ZOR GÜNLERDEN GEÇİYOR”

MEP Dönem Başkanı Feridun Gündüz, son günlerde artan terör olaylarına dikkat çekerek, “Ülkemiz çok zor günlerden geçiyor, hepimizi derinden yaralayan şehitlerimizin acıları var. Onları rahmetle anıyorum. Ülkemizin biran önce barışa ve huzura kavuşmasını diliyorum. Bu zalim terör, insanların birbirine kıyma planları bozulsun istiyorum. Ancak o zaman ülkenin ekonomisinin büyümesinden bahsedebiliriz. Aksi takdirde huzurun olmadığı yerde, iş dünyasının bir takım hedefler koyup gerçekleştirmesi zorlaşıyor. Ama önümüzde bir seçim var, umarım bu seçim sağlıklı bir şekilde gerçekleşir. 1 Kasım’dan itibaren ülkemizi yönetecek, bu kesintili dönemleri atlatmamızı sağlayacak iyi bir hükümet çıkar” dedi.“GÖÇÜ ÖNLEMELİYİZ”

Mersin’in gerçek değerlerini ortaya çıkartmak ve yaşanabilir kent haline getirmeyi iddia ettiklerini belirten Gündüz, “Burada başta Sayın Valiliğimiz olmak üzere, Büyükşehir Başkanlığımız onun dışında Ticaret ve Sanayi Odaları ve diğer STK’lar, akademisyenler çok yönlü kent aktörlerinin katılımıyla birtakım faaliyetler yapma gayretleri içerisindeyiz. Önceliğimiz kentte yaşayan insanların göç etmemesi. Onun için birinci hedefimiz kentte yaşayan insanların, kendini mutlu hissettiği, çağdaş, modern, huzurlu bir kentte yaşadığını kabul ettirmek ve bunu sağlayabilmek için mücadele etmek. İkinci hedefimiz ise; kentin yabancı turistler içinde yaşanabilir hala gelmesi. Üçüncü olarak da; kentimizin yerli ve yabancı yatırımcılar için cazip bir kent haline gelmesi. Bunu yapmamız ve dünyaya pazarlamamız lazım. Dolayısıyla bunu gerçekleştirdiğimiz takdirde hem bu kentte yaşayan bizler, bu kentin artma katma değerinden bir şekilde faydalanmış olacağız, bizden sonraki nesillere daha güçlü, huzurlu, kuvvetli, demokrasisi gelişmiş, Mersin’de çok daha huzurlu bir hayat sürebiliriz. Onun için aslında markalaşma projesi kalkınma, demokratikleşme projesidir” diye konuştu.2. ÇALIŞTAY GÜLNAR’DA YAPILACAK

Daha önce gerçekleştirdikleri çalıştayı hatırlatan Gündüz, bu çalıştayın tanışma, buluşma ve kaynaşmak için olduğunu kaydetti. Çalıştayın 2. Etabinin Gülnar’da olacağını aktaran Gündüz, “Bu çalıştay; tanışma, buluşma, kaynaşma ve birbirimizi doğru anlamak için diyalogun tesis edildiği, bir samimiyet projesiydi. Bu çalıştayın içerisinde insanlar birtakım önyargılarını bir tarafa koyup rahatlıkla görüşebildiler. Çalıştayın 2. Etabını da 17-18 Ekim’de yapmaya karar verdik. 2. Çalıştayımız daha geniş konsepte düşünüyoruz. Kısaca adlandırmasını yaparsak; 2. Mersin Markalaşma çalıştayı ve kalkınma zirvesi gibi bunu tamamladık. Çünkü markalaşma olmadan kalkınma, kalkınma olmadan da markalaşma olmaz. Kenti geliştirmek için kalkınma planları yapmaz ve bunları uygulamazsanız o zaman markalaşmanın da olamayacağını gördük. Günar’da yapmaya karar verdiğimiz çalıştayımızda farklılıkta yapıyoruz; 4 partiden, ilk 4 milletvekili adayını ve 78 Büyükşehir Belediye Meclis üyesini çağıralım dedik. Burada birçok şeyi konuşuyoruz ama yerel yönetimlerinde yetkileri kısıtlı o yüzden insanların yerel meclisle buluşmasını anlamlı buluyoruz” ifadelerini kullandı.“MERSİN ŞAHA KALKAR”

Mersin’in problemlerinin belli olduğunu ifade eden Gündüz, şunları söyledi: “Havaalanı, turizm bölgesi, otoyol, geciken liman, lojistik merkez var. Bu 5 tane proje yapılsın Mersin şaha kalkar. Ama her nedense bunlar yapılmıyor. Ben Mersin’in problemlerine sahip çıkılmadığı konusunda net bir fikre sahibim. MEP olarak bizim hiçbir siyasi partiye yakınlığımız yok. Hepsine eşit mesafedeyiz. Ama iktidar olan parti her kim olursa olsun onunla daha fazla iletişim kurmak zorundayız. Karar mekanizmasında ve bütçe onların kontrolünde. Dolayısıyla onlara da muhalefet etmek zorundayız. Yani bizim AK Parti’ye zaman zaman olan çıkışlarımızın temel nedeni bundan kaynaklanmaktadır. Yoksa bizim herhangi bir partiye hedef almak gibi bir düşüncemiz yok.”

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tunçsu ise MEP’in markalaşma projesi kapsamında yaptığı çalışmaların Türkiye’deki örnek çalışmalardan biri olduğunu söyledi. Projenin, kentin gelişmesine, markalaşmasına yönelik teknik bir çalışma olduğunu ve bu yönde bir sinerjinin de oluştuğunu dile getiren Tunçsu, Büyükşehir Belediyesi’nin projeye desteğinin sonsuz olduğunu belirtti.
Haber:
Raziye Erden
İmece
Son Güncelleme: 16.09.2015 13:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.