banner253
banner269

Mersinli Kadınlar Kadın Cinayetlerini Protesto Ettiler

Mersin’de, Yeryüzü Kadınları Platformu üyeleri kadınlara ayrımcılığı ve kadın cinayetlerini protesto ederek, barış çağrısı yaptı. Kadınlar, “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek bu kavga sürecek” mesajı verdi.

Mersinli Kadınlar Kadın Cinayetlerini Protesto Ettiler

Mersin’de, Yeryüzü Kadınları Platformu üyeleri kadınlara ayrımcılığı ve kadın cinayetlerini protesto ederek, barış çağrısı yaptı. Kadınlar, “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek bu kavga sürecek” mesajı verdi.

08 Eylül 2015 Salı 11:27
Mersinli Kadınlar Kadın Cinayetlerini Protesto Ettiler
Yeryüzü Kadınları Platformu üyeleri, geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü binasında yaptıkları protesto ve sonrasında yaşanan olaylarla ilgili Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya HDP Mersin Milletvekili Çilem Öz de destek verdi.


Toplantıda Yeryüzü Kadınları Platformu adına manifesto okuyan Sibel Yalçın; “Bizler; kendini tek bir eve, tek bir köye, tek bir kente, tek bir bölgeye, tek bir, ülkeye, tek bir coğrafyaya değil; tüm yeryüzüne ait hissedilen kadınlar olarak bir araya geliyoruz” diyerek. ‘Kadının yeridir’ denen dört duvarı değil, tüm yeryüzünü kendi evleri olarak gördüklerini ve tüm yerküreyi talep ettiklerini söyledi. Kadınlar olarak bu topraklar üzerinde özgürce yaşama mücadelesinde bir araya geldiklerini belirten Yalçın, “Sürüyor bu kavga sürecek, yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” dedi.“ERKEKLERİ KORUYAN KADINLARA DÜŞMAN YASALARA BAŞKALDIRIYORUZ”

Kadınların kurtuluşu için el ele vermek, toplumun ataerkil temellerini kökten yıkmak için yola çıktıklarını işaret eden Sibel Yalçın, “Bizler en yakınımızdakilerden başlayarak erkeklerin şiddetinin hedefiyiz. Baba, abi sevgili, eski sevgili, nişanlı, eski nişanlı, koca, eski koca… liste bitmiyor, erkekler vuruyor, erkekler öldürüyor ve yasalar hep bu erkekleri koruyor… Bizler Güldünya’yız, Özgecan’ız, Gülay’ız, Ayşe’yiz, Güneş’iz… Bizler erkeklerin öldüren ‘sevgi’sine karşı öz savunma ile direnmek yaşam hakkımızı savunmak için bir araya geliyoruz. Bizler, erkekleri koruyan kadınlara düşman yasalara başkaldırıyoruz. Bir kadını öldürmeyi kendine hal gören erkek “tahrik oldu” diye ceza indirimi alıyorsa, biz erkekleri koruyan yasalara başkaldırıyoruz.


Bir kadın, canını kurtarmak için bir erkeği öldürdüğünde ağırlaştırılmış müebbet alıyorsa eğer, biz bu hukuksuzluğu tanımıyoruz. Bu patriyarkal terör karşısında özsavunma yapan Nevin’lere, Çilem’lere özgürlük için bir araya geliyoruz. Bizler, hayatın her alanında, evde, sokakta, toplu taşımada, işyerinde, okulda taciz ve tecavüz gerçeğiyle yaşayan kadınlarız. Tacizciler, tecavüzün utancını kadınlara yüklemeye çalışan, kadınları hayatın her alanında nesneleştirerek bedenine el koymak isteyen erkeklere karşı hayatlarımızı, sokaklarımızı özgürleştirmek için bir araya geliyoruz.“TARAFSIZ DEĞİLİZ, ÖZGÜRLÜKTEN YANA TARAFIZ!”

Evet bağımsızız; erkeklerden, sermayeden, devletten ve kurumlarından bağımsızız. Ancak tarafsız değiliz. Kadınların kurtuluşuna giden yolda, özgürlük adına sürülen tüm mücadelelerden yana tarafız. Bu mücaleleler içinde kadınların kurtuluş mücadelesinin öznelerindeniz. Biz yeryüzü kadınları kimliğimizi gizlemeyiz, açıkça ilan ediyoruz: Bizler, her gün 5 kadını hunharca öldüren erkeklere karşı kadınlardan yana tarafız. Canına tak edip özsavunma yapan kadınlardan yanayız biz. Bizler, kar hırsıyla gözü dönmüş patronlar tarafından ölüme gönderilen, traktör römorklarında taşınırken iş cinayetlerinde öldürülen mevsimlik işçi kadınlardan, fabrikalarda üzerine kilit vurulup gece vardiyalarında çalıştırılan, gerekli önlem alınmadığı için çıkan yangında ölüme terk edilen kadın işçilerden fabrika önlerine çadırlarını kurup direnen, emeğinin hakkını talep eden işçi kadınlardan yana tarafız.


Bizler, yıllarca dili, kimliği yasaklı yaşayan, hala da kültürel hakları dahi gasp edilmekte olan Kürt kadınlardan yana tarafız. Bizler, yaşadığı toprakları bırakmak zorunda kalmış, aç bilaç büyük kentlere sığınmış, Ege denizinde ölümle pençeleşen Suriyeli göçmen kadınlardan yana tarafız. Bizler, kendi çocukları askere gitmezken bu ülkenin gençlerini savaşlarda öldürmek isteyenlere karşı ‘bizim bu kirli savaşa verecek bir canımız daha yok’ diyen yoksul halktan yana tarafız. Bizler, “oğlum beni affet, 18.000 liram yoktu, sana bedelli askerlik yaptıramadım” diyen yaslı anneden yana tarafız. Bizler bu savaşı durdurmak için barış talebini yükseltenlerden yana tarafız.“KAZANACAĞIMIZ BİR YERYÜZÜ VAR”

Bizler, köle pazarları kurup kadınları alıp satan, kadınlarla sistematik olarak tecavüz eden ISİD çetelerine karşı Rojava’da özgürlük mücadelesi  veren kadınlardan yana tarafız. Bizler; nefret cinayetleriyle hedef alınan, ötekileştirilen, ayrımcılığa uğrayan LGBTİ bireylerinden yana tarafız. Bizler; nefret cinayetleriyle hedef alınan, ötekileştirilen, ayrımcılığa uğrayan LGBTİ bireylerden yana tarafız. Bizler; en az 3 çocuk doğurun, kadının fıtratında eşitlik yoktur, bir kadın olarak sus diyenlere karşı, kürtajı yasaklamaya çalışanlara karşı sokaklarda özgürlük türküleri söyleyen kadınlardan yana tarafız.Bizler patriyarkal tahakküme karşı emeğini, bedenini, kimliğini talep eden tüm yeryüzü kadınlarından yana tarafız. Bizim mücadelemiz tüm ezme ezilme, sömürü ilişkilerine karşı özgürlük mücadelesi verenlerden yana taraftır. Ancak patriyarkal terör hayatın her alanındayken bizim mücadelemiz bu terörün uygulayıcı erkeklere, erkek egemen devletlere ve kapitalizme iç içe geçmiş patriyarkaya karşı yalnızca bu ezilmişliği yaşayan kadınlardan oluşan bir mücadeledir. Kadınların patriyarkaya karşı örgütlü direnişi için, kendi kendimizi savunmak için dayanışmayı büyütelim. Yaşadığımız mahallelerden kentlere, kentlerden ülkeye, ülkeden yerküreye yaşamın her alanında kadın özsavunma mevzilerini kuralım! Dünyanın tüm ezilen kadınları birleşelim! Zincirlerimizden başka kaybedecek bir şeyimiz yok. Kazanacağımız bir yeryüzü var” diye konuştu.
Haber:
Derviş Alper Tümen
Haberci
Son Güncelleme: 08.09.2015 11:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.