"Mesleğimiz Tehdit Altında"

Mersin Barosu 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Cumhuriyet Alanı’nda tören düzenledi. Mersin Barosu ile Türkiye Barolar Birliği ve 81 ilin baro başkanlarının eş zamanlı yaptığı ortak basın açıklamasında, “Mesleğimiz tehdit altında. 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutlayamıyoruz” denildi.

"Mesleğimiz Tehdit Altında"

Mersin Barosu 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Cumhuriyet Alanı’nda tören düzenledi. Mersin Barosu ile Türkiye Barolar Birliği ve 81 ilin baro başkanlarının eş zamanlı yaptığı ortak basın açıklamasında, “Mesleğimiz tehdit altında. 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutlayamıyoruz” denildi.

05 Nisan 2022 Salı 10:34
"Mesleğimiz Tehdit Altında"

Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, yönetim kurulu üyeleri, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, avukatlar ve stajyer avukatların katılımıyla gerçekleşen tören, Mersin Büyükşehir Belediyesi Bandosu’nun eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından ortak basın açıklamasını okuyarak, hukuk sistemindeki aksaklıklara, avukata yönelik artan şiddete, çoklu baro sistemine ve avukatlık mesleğinin sorunlarına dikkat çekti. Özdemir açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“YARGI BAĞIMSIZLIĞININ SAĞLANAMAMASI, HUKUKA GÜVENİ AZALTIYOR”

“Mesleğimiz tehdit altında. 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutla(ya)mıyoruz. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlanamaması; yargıya güven ve hukuka inancı azaltırken, avukatlık mesleğinin itibarını zayıflattı. Yargı bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunacağız. Avukatlık mesleğinin itibarını kimseye teslim etmeyeceğiz.

Hukuk fakültesi kontenjan ve sayılarının ihtiyaç durumu gözetilmeden ve barolara danışılmadan artırılması, avukatlık mesleğinde nitelik kaybına sebep oluyor. Üniversite giriş sınavında hukuk fakültesi barajının yükseltilmesini sağlayarak meslekteki niteliksizleşmenin önüne geçeceğiz.

“AVUKATA ŞİDDETİ NE OLURSA OLSUN DURDURACAĞIZ”

Avukata yönelik şiddet mesleğimizi icra ettiğimiz mekânların sınırlarını aşarak, meslek grubumuzu hedef haline getiren ve can alan, ülke çapına yayılmış bir şiddet türü haline geldi. Avukata yönelik şiddeti ne olursa olsun durduracağız. Meslektaşlarımızı ekonomik, sosyal ve psikolojik şiddet

karşısında yalnız bırakmayacağız.

“AVUKATLIK ÜCRETLERİ İNSAN ONURUNA YARAŞMIYOR”

Bağlı çalışan avukatların ücret ve özlük hakları kanuni bir statüye; stajyer avukatlar eşit nitelikteki diğer hukuk mesleklerinin stajyerleri ile eşit koşullara sahip değil. Bağlı çalışan avukatların emek mücadelesini sahipleneceğiz. Stajyer avukatların önündeki kanuni engellerin kaldırılmasını sağlayacağız. Avukatlık ücretleri insan onuruna yaraşır şekilde, avukatın sarf ettiği emeği ve üstlendiği sorumluluğu karşılamıyor. Ücret tarifelerinde olması gereken artışları; ödemelerin zamanında yapılmasını sağlayacağız.

“ADALETE ERİŞİMİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ”

Adalete erişim önünde avukatlar ve yurttaşlar için ekonomiye, mekâna ve zamana dayalı engeller bulunuyor. Adalete erişimin önündeki engelleri kaldırmak için yetkili makamlarla kurulacak kesintisiz iş birliği ile çözümleri birlikte hayata geçireceğiz. Kamu avukatları ek gösterge, mobbing ve mesleki bağımsızlıklarının korunması sorunu hâlâ çözülmedi. Baroları kamu avukatlarının meslek örgütü haline getirecek, sorunlarını çözeceğiz. Çoklu baro kanunu ile meslek örgütlerimiz bölündü. Baroları Birliğimizde birleştireceğiz.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.