banner253

MHP Mezitli İlçe Başkanı Soydan, “Köprü Görevini Üstleniyoruz”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mezitli İlçe Başkanlığı koltuğuna oturan Serdar Soydan, bundan sonraki süreçte Mezitli ilçe başkanlığı olarak bölgede yaşayan vatandaşların ve muhtarların sıkıntılarının dinlenip, bu sıkıntıların büyükşehir belediye başkanlığına iletileceğini, MHP Mezitli İlçe Başkanlığının bu noktada köprü vazifesini üstleneceğini söyledi.

MHP Mezitli İlçe Başkanı Soydan, “Köprü Görevini Üstleniyoruz”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mezitli İlçe Başkanlığı koltuğuna oturan Serdar Soydan, bundan sonraki süreçte Mezitli ilçe başkanlığı olarak bölgede yaşayan vatandaşların ve muhtarların sıkıntılarının dinlenip, bu sıkıntıların büyükşehir belediye başkanlığına iletileceğini, MHP Mezitli İlçe Başkanlığının bu noktada köprü vazifesini üstleneceğini söyledi.

23 Ocak 2015 Cuma 11:12
MHP Mezitli İlçe Başkanı Soydan, “Köprü Görevini Üstleniyoruz”

Siyasi hayatına Konya Ülkü Ocakları’nda yönetici olarak başlayan Serdar Soydan, son yapılan ilçe kongresinde MHP Mezitli İlçe Başkanlığı görevini devraldı. Mezitli İlçe Yönetimi olarak tek hedeflerinin önce Mezitli’de, sonra Mersin il genelinde ve son olarak da ülke genelinde Milliyetçi Hareket Partisi’ni iktidar yapmak olduğunu söyleyen Soydan, beklentilerin büyük olduğunu ve bu beklentilere sırasıyla cevap vereceklerini kaydetti. Özellikle Mezitli ilçesinde vatandaşların bir arayış içerisinde olduğunu dile getiren Soydan, “Mezitli benim gözümde çok önemli bir bölge. Mezitli’nin bölgesel bazda birçok sorunu var. Altyapı sorunu gibi trafik sorunu gibi…
MHP’de 4 yıl sonra doğru aday bulununca, büyükşehir belediyesinin de desteği ile Mezitli’nin bir cazibe merkezi olacağının inancındayım” dedi. Gazetemize verdiği röportajda bir sonraki yerel seçimlerde durulacak çizgiye ve kısa bir süre sonra gerçekleşecek olan genel seçimlere de vurdu yapan Soydan, her iki seçimlerde de ilçe yönetimi olarak sahalarda aktif rol oynayacaklarını söyledi. İşte dinamik ve genç bir başkan olma özellilerini bir arada taşıyan MHP Mezitli İlçe Başkanı Serdar Soydan ile gerçekleştirdiğimiz o röportaj.Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

1980 yılında Adana’nın Kozan ilçesinde doğdum. Uzun yıllardır Mersin’de ikamet ediyorum. Evliyim ve 1 çocuk babasıyım. Konya Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümü mezunuyum. Konya Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi üzerine yüksek lisansımı tamamladım. Şuan doktora eğitimime devam etmekteyim. İşletme ana bilim dalında yönetim ve organizasyon üzerine doktora eğitimime devam ediyorum. Asıl mesleğim gümrük müşavirliğidir ama sektörde faaliyet göstermiyorum.

Siyasi hayatınız nasıl başladı?

Siyasi hayatıma üniversite eğitimim sırasında Konya Ülkü Ocakları’nda yönetici olarak başladım. 1999 ve 2003 yılları arasında gençlik kollarımız olan Konya Ülkü Ocakları’nda siyasi faaliyetlerimiz oldu. 2008 yılında ise MHP Mezitli ilçe yönetiminde üyelik sürecimiz başladı. Daha sonra İlçe yöneticiliği, ilçe başkan yardımcılığı, il delegeliği, ilçe delegeliği ve üst kurul, MHP’nin genel merkezinde üst kurul delegeliği görevlerim oldu. 25 Kasım 2014 Tarihinde genel merkezin ve genel başkanımız Devlet Bahçeli’nin emri ile Mezitli İlçe Başkanlığı görevine atandık. 18 Ocak 2015 Tarihinde de olağan kongre sonucunda delegelerin taktiri ile mazbatamızı alıp Mezitli ilçe başkanlığı görevimize başladık.

İlçe başkanlığı olarak hedefleriniz nelerdir?

Öncelikle bir önceki genel seçimlerde ve bir önceki yerel seçimlerde mahalle bazında ne kadar oy aldık ve neler yaptık bunlara odaklanmak. Nerede artışımız var nerede eksiğimiz var bunların analizini iyi yapmak zorundayız. Yapılan analiz sonucunda da kimlere, hangi kesime nasıl hitap edeceğiz ve diğer seçimlerde hangi kesimlerden oy alacağız bunu kestirmemiz lazım. İlçe başkanlığı olarak ilk toplantımızı önceki gün gerçekleştirdik. İlk hedefler bunlar. Bunun haricinde yönetim genişlemememizi yapacağız. Bilindiği üzere kongre sürecinde sayımız kısıtlı oldu. Yönetim listesine dahil edemediğimiz çok değerli kişiler var. Bu kişilerle irtibata geçerek yönetim listemizi genişletmek istiyoruz. Bundan sonraki plan ise mahalle temsilciliklerini oluşturmak.

MHP’nin Mersin’deki yerel seçim başarısı için düşünceniz nedir?

Yıllardır yönetici arkadaşlarımızla yağmur çamur demenden imkansızlıklar çerçevesinde mücadeleler verdik. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanabilmek için. Her bir vatandaştan Mersin’i yönetebilmek için bizlere bir şans vermesini istedik. Genelin yolu, yerelden geçer. Biz hep bu mantıkla ilerledik. Yerelde başarılı olursanız bu genele de etki eder. Mersin şuan MHP’ye emanet. Başarıdan yan hiçbir korkumuz ve çekincemiz yok. Çünkü kendini 20 yıldır ispat etmiş bir belediye başkanına emanet edildi Mersin. Mersin yaklaşık 15 yıldır bir hizmet aşkı ile yanıp tutuştu. Bir süre ve sabra ihtiyaç vardır. Bu ikisi aşılınca Mersin, o meyveleri yavaş yavaş yemeye başlayacaktır.

İlçe başkanlığı olarak Mersin’e ne gibi katkılarınız olacak?

Mezitli benim gözümde çok önemli bir nokta. Çünkü oy potansiyeli yüksek. Öte yandan eğitim seviyesi yüksek. Mezitli’de şöyle bir durum da söz konusu. İnsanlar saat 8.00’da evlerinden çıkar işine gider, akşam 20.00’da evlerine döner. İş sahaları da genelde ilçe dışındadır. Bu yüzden Mezitli’de iş sahalarının açılması gerekiyor. İş adamlarının Mezitli’ye çekilmesi lazım. Kısacası Mezitli’nin emekli havasından çıkması lazım. Bu yüzden ilk hedef Mezitli’yi bu havadan uzaklaştırıp elimizden geldiğince Mezitli’de bir istihdam imkanı elde etmek. Hedefimiz bu doğrultuda olacak ve Mezitli’yi cazibe merkezi haline getirtmeye çalışacağız.

Genel seçimlerde ne gibi çalışmalar yürüteceksiniz?

Göreve gelirken kongrede şu felsefeyi güttük. Asla kongreyi hedef alarak oy kaygısı güderekten yönetimimizi oluşturmadık. Yönetimimizde toplumda kabul görmüş kişilerden bir liste oluşturduk. Bu listeyi de genişleteceğiz. Mezitli eski Mezitli olmayacak. İnsanlar oy verirken şunu düşünecek. Bu kişi bizi yönetebilecek seviyede mi? İşte biz bunu kabul ettirmeye çalışıyoruz. Bu şekilde biz genel seçimlerde sahaya ineceğiz. Hedef noktamız buydu. Çalışmalarım bu yönde olacak.

Mezitli’de bir sonraki yerel seçimlerde ne gibi çalışmalar yürüteceksiniz?

Mezitli iki dönemdir elimizden kaçan bir bölge. Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları ve katkılarıyla partimizinde desteği ile Mezitli’nin kazanılacağını düşünüyorum. Çünkü Mezitli’de insanlar bir arayış içerisinde. Hizmet sunacak bir belediye başkanı arayışı içerisinde halkımız. 2 dönemdir ben Mezitli’nin iyi yönetildiğini düşünmüyorum açıkçası. Umarız ki iyi ve başarı sağlayabilecek bir aday ile Mezitli’de bir sonraki yerel seçimlerde başarı sağlanacak.

Mezitli belediye başkanlığı yönetimini nasıl buluyorsunuz?

Çok başarılı bulmuyorum. Kişi ile alakalı bir şey değil bu. Eldeki imkanların kullanılmadığını düşünüyorum. Mezitli’de yapılması gereken çok şey var. Hizmete aç bir ilçe. Mezitli’nin yıllardır süregelen bir alt yapı sorunu var. Mesela kuyuluk yolu. Buralar şehrin merkezi konumunda. Onun dışında trafik sorunu aldı başını gidiyor. Bu sorun elbette büyükşehir ile koordineli bir biçimde çözüme kavuşturulabilir. MHP’de 4 yıl sonra doğru aday bulununca, büyükşehir belediyesinin desteği ile Mezitli’nin bir cazibe merkezi olacağının inancındayım.

Siyasette gençlerin konumu ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Siyaset arenasında elbette büyüklerimizin bilgi ve birikimlerinden her zaman faydalanacağız. Ama senelerdir bakıyoruz siyaset arenasında aynı yüzler ve aynı insanlar var. Bakıyoruz bir başarıda göremiyoruz. Ellerinden geleni elbette yapıyorlar ama bakış açısı da farklı. Genç nesillerin araştırmacı kişilikleri daha farklı. Siyaset arenasında emeklilik seviyesine gelen kişilerin düşünce yapısı ile genç neferlerin düşünce yapısı bir olmaz. Parti olarak hizmet ve projeler noktasında genç dinamiklere ihtiyacımız var.

Diğer il başkanlıklarının yürüttüğü siyaseti nasıl değerlendiriyorsunuz.

Yaklaşık 1 hafta önce, Mersin’de gazeteci arkadaşlarımıza bir darp olayı gerçekleşti. Biz asla parti ve kişi olarak bu tür davranışları savunmadık. Fakat CHP ve AKP il başkanlıkları bir takım basın açıklamaları ile bu durumdan nemalanmaya çalıştı. AKP il başkanı demokrasi dersi vermeye çalıştı. AKP bize demokrasi dersi verecek en son partidir. En basit örneğini ilçe kongrelerinden vereyim. Bizim ilçe kongrelerimiz 3 adayla geçti. Hiçbir kongrelerimizde diğer bir adaya ‘sen dur aday olma’ demedik. AKP ise ilçe kongrelerinde Mersin’de 2’nci bir adaya müsaade etmedi. Son yaşanan olayda diğer partiler partimize çok ağır eleştirilerde bulundular ve partimiz bu ağır eleştirileri hak etmedi. Çünkü partimiz de böyle bir durumu kabul etmedi ve yapan kişilere cezasını verdi.

Ülkü Ocakları’nın partinize siyaset arenasındaki katkısı nedir?

Ben kendi bölgemde Ülkü Ocakları ile koordineli çalışıyorum. Orada bulunan kişiler bizim gençlerimizdir. Bizde o yollardan geçtik. Ülkü Ocakları ilim ve irfan yuvası olması yolunda elimden gelen gayreti sarf ederim. Mezitli Ülkü Ocakları için özellikle. Başında bulunan kişilerde zaten ilim ve irfan yolunda ilerliyorlar. Koordineli çalışacağımızın ben garantisini vermekteyim.Haber:
Aylin Beşol
Son Güncelleme: 24.01.2015 14:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner266