banner65
Flaş Haber
Kapat

Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Sabri Konak Uyardı

Kentsel Dönüşüm Planı Kent Gerçeğine Uymuyor.

Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Sabri Konak Uyardı

Kentsel Dönüşüm Planı Kent Gerçeğine Uymuyor.

13 Ocak 2012 Cuma 11:36
Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Sabri Konak Uyardı

TOKİ’nin Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında inşa etmeyi düşündüğü konutların yer alacağı alanların sonuçlandırılmış kent planı bulunmuyor.TOKİ, bağlı bulunduğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkilerine dayanarak belediyelere rağmen istediği bölgede projeler yaşama geçirebiliyor.TOKİ’nin konut yapımına kenar semtlerden başlayarak girmeyi planladığı Mersin’in merkezi bölgelerindeki geri kalmış kasabaları çağrıştıran görüntüler, yerel yönetimlerden kaynaklanan yılların ihmalini gözler önüne seriyor.
 
TOKİ’nin konut yapımına başlayacağı yolunda haberlerle gündeme gelen Çay Mahallesi’nin sınırları içerisinde bulunduğu Akdeniz ilçesinin bölgenin ihtiyaçlarını kapsayan planı, halen Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülmesi süren ve önceliği nedeniyle tartışma konusu olan Yenişehir Bölgesi’nin 1/5000’liğinin sonuçlanmasından sonra gündeme alınabilecek.

 
TOKİ’nin Çay Mahallesi’nde yaşama geçirmeyi hedeflediği projenin, dayatmacı bir anlayışın ürünü olduğuna dikkat çeken Mimarlar Odası Başkanı Sabri Konak, yapılacak konutların bölgenin gerçeğiyle örtüşmeyeceğini söyledi.Kentsel Dönüşüm Projesinin bütüncül bir yapılanma kapsamında ele alınmadığına dikkat çekilirken, rant değeri yüksek küçük parsel ve yapılardan oluşan çöküntü bölgeleri kent merkezinde bulunuyor.


 
Kentsel Dönüşüm Projesinin, salt konut inşa etmekle sınırlandırılmasın eksik ve yanlış bir bakış açısı olduğunun da altını çizen Sabri Konak, “Kent bileşenlerinin görüşü göz önüne alınmadan yaşama geçirilmek istenen projelerin yasal dayanağı olsa da demokratik değildir. Ne acıdır ki TOKİ’ye bu hakkı yerel yönetimleri güçlendireceğini söyleyen AKP iktidarı vermektedir. Kentse Dönüşüm Projesi adına kenar semtlerde konut yapımı için adım atılırken, çekirdek Mersin olarak anılan kent merkezi tamamen atıl bir konumda olup, ticari yaşam bitme noktasına gelmiş durumda.”dedi.


 
Bahçe, Turgut Reis, Kiremithane, Kültür, Mahmudiye, Mesudiye, İhsaniye, Çankaya, Cami şerif ve Yeni Mahalle gibi yerleşim birimlerinden oluşan 1970 yılının öncesi Mersini’ne yıllardır neredeyse çivi çakılmıyor gibi.Kent merkezinin konuta doymasının yanı sıra, oluşan yeni talebin başta Yenişehir olmak üzere batıya kayması sonucu bölge yapsatçı müteahhitlerin gözünden düştü. Anılan bölgelerde inşaat sektörü durma noktasına gelirken, arada bir göze çarpan tek tük yapılaşmalar ise doyurucu ölçüde değil.


 
Camişerif, Kiremithane, Kültür, Mahmudiye, Mesudiye ve Çankaya mahallelerinde bulunan özgün kent mimarisinin özelliklerini taşıyan yapılara doğrudan müdahale edilememesi, yeni yapılaşmanın önünü kesen bir başka engeli oluşturuyor.Yıllardan beri çekirdek Mersin’de yaşama geçirileceği dillendirilen kurtarma projesi hakkında da bir hareketlilik yaşanmadığı gözlenirken, Kentsel Dönüşüm Projesinin tartışıldığı şu günlerde, projenin yürütücüsü konumundaki Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ise olaya müdahil olma yolunda doyurucu bir girişiminin bulunmaması da dikkat çekmesi gereken ayrı bir konu.

Gerek TOKİ’nin yaklaşımı, gerekse Büyükşehir Belediyesi’nin tutumu aktarılan olgular çerçevesinde değerlendirildiğinde, ister istemez Mimarlar Odası, Şehir Plancıları ve Mühendisler Odası gibi konun bileşenlerinin tepkisini çekiyor.
 
TOKİ’nin kent gerçekleriyle örtüşmeyen projeleri yaşama geçirmek istemesinin, yasal dayanağı bulunsa da demokratik olmadığını belirten Mimarlar Odası Başkanı Sabri Konak,” Ülkenin gelişme stratejisine göre lojistik bölge ilan edilen Mersin’de kentsel gelişim palanı tamamlanmadan tepeden alınma kararlarla projeler uygulanmasını doğru bulmuyoruz. Kent bileşenlerinin görüşü göz önüne alınmadan yaşama geçirilmek istenen projelerin yasal dayanağı bulunsa da demokratik olmayı, ‘Biz yaptık oldu’ anlayışının ürünüdür. TOKİ, elinde bulunan yetkiyle belediyelere rağmen dilediği projeyi, dilediği yerde uygulama şansına sahip. Ne acıdır ki TOKİ’ye bu hakkı yerel yönetimleri güçlendireceğini söyleyen AKP iktidarı vermektedir.


TOKİ’nin Mersin’de Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında uygulamak istediği konut projesine ilgili belediye karşı, vatandaş karşı; olayın daha da vahim noktası Akdeniz Bölgesi’nin son 1/5000’lik palanı bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda son şeklini almış değil. Çekirdek Mersin olarak anılan kent merkezi tamamen atıl bir konumda olup, ticari yaşam bitme noktasına gelmiş durumda. Biz Mimarlar Odası olarak yapılan toplantılarda görüşlerimiz dile getirdik. Ağırlıklı olarak ticari bakış açısına konumlandırılan bölgenin geleceğe dönük yapılanmasını öngören plan tamamlanmadan Kentsel Dönüşüm Projesi adına konut inşa etmek ne drece mantıklıdır, bölgenin tüm sorunları çözülüp tek konutu mu eksik kaldı? Bu çarpık yaklaşımı kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Mersin’in geleceğini etkileyecek olan Kentsel Dönüşüm Projesinde yönlendirici ve katılımcı konumda bulunan belediyelerin olaya gerektiği gibi müdahil olmamalarıysa başlı başına büyük bir sorundur.” şeklinde konuştu.


Haber:
Bedir Solmaz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner147

banner144