banner177

Muamma LGBTİ+ Derneği Mersin'de Kuruldu.

Etnik, sınıf ve cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadele etmek amacıyla yola çıkan Mersin Muamma LGBTİ+ Derneği resmi olarak kuruluşunu ilan etti.

Muamma LGBTİ+ Derneği Mersin'de Kuruldu.

Etnik, sınıf ve cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadele etmek amacıyla yola çıkan Mersin Muamma LGBTİ+ Derneği resmi olarak kuruluşunu ilan etti.

09 Kasım 2018 Cuma 09:33
Muamma LGBTİ+ Derneği Mersin'de Kuruldu.

Mersin’de sınıf, cinsiyet ve etnik ayrımcılıkla mücadele etmek için Mersin 7 Renk LGBTİ Derneği’nden ayrılarak kurulan Mersin Muamma LGBTİ+ İnisiyatifi yapılan resmi işlemlerin ardından yoluna dernek statüsünde devam edecek. Dernek başvurularının 1 Kasım 2018 tarihinde kabul edildiğini belirten derneğin kurucu üyeleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şube Binasında düzenlediği basın açıklamasında çalışma ve faaliyet alanlarını kent kamuoyu ile paylaştı. Muamma LGBTİ+ Derneği olarak ortak ve eşit bir yaşamın inşasını temel alan politikalar, ilkeler geliştireceklerini ifade eden dernek sözcüsü Zarife Akbulut, “Kendi kimlik, hak ve özgürlüklerimizi mücadele etmeden kazanamayacağımızın bilincinde olarak, şeffaf ve demokratik, taban örgütlülüğüne dayanan, karar alma süreçleri yeni ile eskinin hiyerarşisine dayanmayan bir eyleyişin içinde, en büyük gücümüzün dayanışma olduğunu hatırlatarak herkesi bu mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” dedi.
 

“KENDİ VAROLUŞUMUZLA İLGİLİ SÖZ HAKKININ YALNIZ BİZE AİT”
“Herkesin eşit yurttaşlık hakkına sahip olduğunu kavrar ve böyle bir dünyayı amaçlarız” diyen Akbulut sözlerine şu cümlelerle devam etti: “Sınıf, etnisite, cinsiyetçilik, sömürgecilik konuları ile insan ve doğanın hak ve özgürlüklerinin LGBTİ+ politikalarının ayrılmaz birer bileşeni olduğunu bilir ve tüm bu alanlarla ortak mücadele yürütmeyi hedefleriz. Bizlere atfedilen cinsiyet rollerini ve beraberinde geliştirilen dayatmaları reddederken, kendi varoluşumuzla ilgili söz hakkının yalnız bize ait olduğunu;  yasalar, kurumlar, otorite, baskı, yaftalar, kurallarla kimliklerimizin bizim adımıza tayin edilemeyeceğini savunuruz. Adalet ve eşitlik ilkeleri doğrultusunda heteroseksizme, patriyarkaya, militarizme, inanç, dil, etnik köken, yaş, cinsiyet, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık ve sosyal dışlanmaya, yoksulluğa ve emek sömürüsüne karşı hak temelli politika yapma anlayışını geliştirmeyi amaçlarız.”
 

“HER TÜRLÜ AYRIMCILIĞA KARŞIYIZ”
Hiçbir siyasi partinin veya oluşumun bir kolu olmayacaklarını belirten Akbulut, “Toplumda herhangi bir grubun bir bireyin; cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, cinsiyet ifadesi, din, etnik köken, sağlık durumu, bedensel farklılıklar, ırk, renk, yaş, cinsiyet gibi özellikleri nedeniyle diğer gruplara ve bireylere sunulan hak ve özgürlüklerden faydalanamıyor olmasını ayrımcılık olarak değerlendirir ve buna karşı mücadele programı oluştururuz.Üyeleri, gönüllüleri, etkinlik katılımcıları gibi dernek ile temas edecek kişilerin ırk, cinsiyet, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, dini inanç, felsefi görüş, sağlık durumu, yaş ya da statüsü üzerinden ayrım yapmaz ve herkese eşitlikçi bir yaklaşım sergileriz.Hiçbir siyasi partinin/oluşumun bir kolu değilken derneğimiz içerisinde örgütlü ve bağımsız bireyleri barındırır ve ayrımcılık karşıtı kişilerle temas kurarız” dedi.
 

“NEFRET SUÇLARININ ENGELLENMESİNE YÖNELİK POLİTİKALAR ÜRETECEĞİZ”
Dernek olarak heteroseksizm, homofobi, transfobi ve bifobinin ortadan kaldırılması, nefret suçlarının ve cinayetlerinin engellenmesine yönelik politikalar üreteceklerini vurgulayan Akbulut, “Faşizme ve militarizme karşı mücadeleyi bu politikalarla birleştirmeyi hedefliyoruz. Bu sebepledir ki birlikte mücadele etmek amacıyla ortak bir irade oluşturduğumuzu ilan ederken, LGBTİ+ hareketinin örgütlülük pratiğini olgunlaştırmak için herkesle birlikte yol almayı umut ediyoruz. Kendi kimlik, hak ve özgürlüklerimizi mücadele etmeden kazanamayacağımızın bilincinde olarak, şeffaf ve demokratik, taban örgütlülüğüne dayanan, karar alma süreçleri yeni ile eskinin hiyerarşisine dayanmayan bir eyleyişin içinde, en büyük gücümüzün dayanışma olduğunu hatırlatarak herkesi bu mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner184

banner200

banner191

banner199