Nükleer Tehlikeye Karşı Çıkmayana Oy Yok

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri, "Akkuyu nükleer santraline hayır" sloganıyla "30 Mart'ta Nükleer Tehlikeye Karşı Çıkmayana Oy Yok" kampanyası başlattı.

Nükleer Tehlikeye Karşı Çıkmayana Oy Yok

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri, "Akkuyu nükleer santraline hayır" sloganıyla "30 Mart'ta Nükleer Tehlikeye Karşı Çıkmayana Oy Yok" kampanyası başlattı.

27 Mart 2014 Perşembe 10:19
Nükleer Tehlikeye Karşı Çıkmayana Oy Yok
Kuva-yı Milliye Caddesi üzerindeki Metropol İş Merkezi önünde bir araya gelen nükleer karşıtlarına, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, HDB Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, CHP Mersin İl Başkanı Faruk Akar ve Mersin Tabip Odası Başkanı Galip Kırıcı da destek verdi. Grup adına açıklama yapan Mersin NKP Dönem Sözcüsü Sabahat Aslan, nükleer santrallerin yatırım, işletim ve söküm maliyetleri açısından en pahalı elektrik üretim santralleri olduğunu iddia ederek şöyle konuştu: "Yakıt olarak doğada kısa bir süre sonra tükenecek kaynakları kullanır. Teknoloji olarak dışa bağımlıdır.
Üretim güvenirliği düşüktür. Nükleer santral kazaları önlemediği için ve olası bir kazadan sonra felaketin büyümesini engelleyici tedbirlerin yetersizliği nedeniyle nükleer santralleri yapan hiçbir yapımcı şirket, devletlere risk garantisi vermiyor. Dünyada hiçbir sigorta şirketi nükleer santralleri sigorta etmiyor."Dünyada pek çok ülkenin nükleer enerjiyi artık terk ettiğini belirten Aslan, şunları söyledi: "Ülkemizin nükleer çöplük olmasına, nükleer silahlanmaya, dünyada işsiz kalan nükleer lobilerin kar hırsları yüzünden, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğini karartacak olan nükleer santral projelerine karşı duruyoruz. O yüzden '30 Mart'ta Nükleer Tehlikeye Karşı Çıkmayana Oy Yok' kampanyası başlattık. Projenin iptal edilmesini istemeyenlere oy vermeyin."CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, bütün Mersinlilerin bu santrale karşı durmak zorunda olduğunu kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Çünkü çocuklarına herkesin borcu var. Mersin'de yaşamayanlarda tıpkı Suriye'deki, Afganistan'daki savaşa karşı çıktıkları gibi, dünyanın her tarafındaki kötülüklere karşı çıktıkları gibi Mersin'deki nükleer santrallere de karşı çıkacaktır. Bu santrale karşı çıkan NKP Mersin ekibini de gerçekten yürekten kutluyorum."CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner de nükleer santrallere herkesin karşı çıkması gerektiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Sadece nükleer santral kurma azmiyle değil aynı zamanda biliyorsunuz ülkenin derelerine saldırılıyor. NKP'nin bu mücadelesini ben çok anlamlı buluyorum. Yakın geçmişimizde Fukuşima, Çernobil gibi örnekler varken daha tıbbi atıkları bile halka zarar vermeyecek şekilde depolanmadığı bir dönemde nükleer santral yapılabileceğini düşünmek bile istemiyorum. Ben bu mücadelenin başarıya ulaşacağına inanıyorum."

Haber: Nükleer Tehlikeye Karşı Çıkmayana Oy Yok

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü de NKP'nin bu çağrısını son derece yerinde bulduğunu belirterek "Aslında çağımızda bir siyaset yapılacaksa onun nasıl yapılacağına dönük gösterge olarak gözüküyor. Çünkü doğaya karşı suç işleyerek yaşamak ya da doğayla barışık yaşamak gibi iki siyaset hakkı var. Biz doğayla barışık yaşamayı hem benimsiyoruz. Ayrıca, biz Mersin'deki bütün canlılara karşı kendimiz sorumlu ve vekili hissediyoruz" dedi.Konuşmaların ardından kampanya ile ilgili hazırlanan broşürler vatandaşlara dağıtıldı.
Son Güncelleme: 27.03.2014 10:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.