banner177

Risklere Dikkat !

Kentsel dönüşüm ne getirir ne götürür?

Risklere Dikkat !

Kentsel dönüşüm ne getirir ne götürür?

05 Mart 2012 Pazartesi 11:49
Risklere Dikkat !

TBMM İmar Komisyonu üyesi Haluk Eyidoğan kentsel dönüşümlerin dezavantajlı grupları, yoksulları, sosyo kültürel yapıyı ve çevreyi gözetecek şekilde gerçekleşmesi gerektiğini söyledi. Eyidoğan, aksi takdirde, kentsel dönüşümün birçok riskle daha kötü şartlar yaratacağı görüşünü dile getirdi. CHP Akdeniz İlçe Örgütü ‘Kentsel dönüşüm ne getirir ne götür’ konulu bir panel gerçekleştirdi. Panele TBMM İmar Komisyonu üyesi Haluk Eyidoğan, Mersin Üniversitesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr Bediz Yılmaz ve Yrd. Doç.Dr Tolga Ünlü konuşmacı olarak katıldı.Eyidoğan, “Yasada vatandaşların itiraz hakkı var fakat yürütme durdurulmuyor, işlemler devan ediyor. Hükümetin büyük bir bütçe oluşturma sevdası var ve tasarı büyük muğlaklıklar içeriyor. Tespit işi vatandaşlara bırakılıyor ve kamulaştırmalar hızla yapılıyor. Kentsel dönüşümden etkileneceklere uyarım hukukçularla görüşmeleridir” dedi. 


Kentsel dönüşümün 'katılımlı bir süreç' olduğunu ifade eden Eyidoğan, konuya taraf olan vatandaşların, sivil toplum kuruşlarının, belediyelerin dışlanması halinde dönüşüm risklerinin artacağını söyledi. Tarafların görüşüne yer verilmeden yapılacak dönüşümün sosyo-kültürel travmalara yol açacağını kaydeden Eyidoğan, yapılacak dönüşümün dezavantajlı gurupları, yoksulları, sosyo kültürel yapıyı ve çevryi gözetecek şekilde gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr Tolga Ünlü ise yapılması planlanan dönüşümün parsel bazında değil adalar şeklinde yapılması gerektiğini ifade etti. Dönüşümün sosyal olarak çok ciddi sorunlar getireceğini görüşünü dile getiren Ünlü Türkiye'nin çeşitli ilerinde yapılan dönüşümlerden örnekler verdi. Dönüştürülen yerlerde mekansal kalite olmadığına dikkat çeken Ünlü, yaratılan mekanların toplumun sosyo-kültürel yapısına aykırı olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

TOKİ'nin Mersin'de Çay, Çilek ve Özgürlük mahallelerine odaklandığını kaydeden Ünlü, bu mahallelerin vatandaşların kendi imkanlarını kullanarak oluşturduğunu kaydetti. Ataş rafineri konutlarının Mersin'in ilk lojman alanlarından bir tanesi olduğunu ifade eden Ünlü, nitelikli alanların kentsel dönüşüm için rezerv alanı olarak ilan edilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

Kentsel dönüşüm uygulanmasının düşünüldüğü her alana öteki vurgusu yapıldığını belirten Yrd. Doç. Dr Bediz Yılmaz da bu şekilde dönüşümün psikolojik altyapısının hazırlandığını ifade etti. Kentsel dönüşüm söylemlerinde 'temizlik' ifadesi olduğunu belirten Yılmaz, bu temizliğin fiziksel değil aynı zamanda sosyal bir temizlik olacağına dikkat çekti. Gecekondu bölgesinde yaşayan insanların düzenli bir gelirinin olmadığını, burada yaşayan insanların yoksul olduğunu ifade eden Yılmaz, TOKİ'nin talep edeceği kredileri ödemede sıkıntılar yaşanacağına da dikkat çekti ve bunun daha önce yaşanmış örnekleri olduğunu hatırlattı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner184

banner200

banner191

banner199