banner253
Flaş Haber
Kapat

Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddeti Kınama Günü önerisi

17 Nisan Gününün Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddeti Kınama Günü İlân Edilmesi Hakkında Kanun Teklifi.

Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddeti Kınama Günü önerisi

17 Nisan Gününün Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddeti Kınama Günü İlân Edilmesi Hakkında Kanun Teklifi.

22 Nisan 2013 Pazartesi 12:07
Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddeti Kınama Günü önerisi

Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na 17 Nisan Gününün Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddeti Kınama Günü İlân Edilmesi Hakkında Kanun Teklifi ve Gerekçesi ilişikte sundu.
Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın verdiği teklifte şunlar yer alıyor:

MADDE 1 – 17 Nisan Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddeti Kınama Günüdür. Anılan günlerde kamusal ve özel sağlık hizmeti sunan kurum ve kuruluşlarının öncülüğünde, halkımızın ve demokratik kitle örgütlerinin katılımı ile her yıl şiddeti kınamaya ve farkındalık yaratmaya yönelik etkinlikler düzenlenir. MADDE 2 –Birinci maddede sözü edilen etkinlikler ile ilgili yönetmelik, Kanunun yayımı tarihinden itibaren dört ay içinde Sağlık ve İçişleri Bakanlıklarınca müştereken düzenlenir.

MADDE 3 - Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 - Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.GENEL GEREKÇE

Ülkemizde ve Dünyada son yıllarda giderek artan şiddet olayları hekimlere ve diğer sağlık çalışanlarına yönelik olarak giderek artmaktadır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet diğer alanlarda çalışanlara göre 17 kat artmıştır. TBMM’de kurulan “Sağlık Çalışanlarına Yönelik Artan Şiddet Olaylarını Araştırma Komisyonu” raporunda yer alan öneriler acilen hayata geçirilmelidir. Bu yasanın amacı sağlıkta şiddet konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmaktır. Bunun sürekli bir etkinlik olması sağlık hizmetlerinin geleceği ve kalitesi açısından gereklidir.

Son Güncelleme: 22.04.2013 12:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner205