banner253
banner265

“Siyasi Partilerin Arka Bahçesi Değiliz”

Mersin Emekliler Derneği geçtiğimiz günlerde genel kurulunu yaptı. 622 oyla yeni başkan seçilen Cemal Budak, seçime 10 gün kala, siyasi partilerin vaatlerini gazetemize değerlendirdi. Akbudak, “Biz hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değiliz” dedi.

“Siyasi Partilerin Arka Bahçesi Değiliz”

Mersin Emekliler Derneği geçtiğimiz günlerde genel kurulunu yaptı. 622 oyla yeni başkan seçilen Cemal Budak, seçime 10 gün kala, siyasi partilerin vaatlerini gazetemize değerlendirdi. Akbudak, “Biz hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değiliz” dedi.

28 Mayıs 2015 Perşembe 13:28
“Siyasi Partilerin Arka Bahçesi Değiliz”

Semiha Tokatlı’nın 44 yıl başkanlığını yaptığı Mersin Emekliler Derneği’n, 622 oyla yeni başkanı Cemal Budak oldu. Yeni başkanı Akbudak ile emeklilerin siyasi partilerden isteklerini konuştuk. Emeklilerin kendi derneklerine de sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Akbudak; “Emekli davasına sahip çıkmazsa hiç bir siyasi parti sahip çıkmaz” değerlendirmesinde bulundu.Derneğin adının 5 sene önce ‘Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti’nden’, ‘Türkiye Emekliler Derneği’ ile değiştiğine dikkat çeken Akbudak, değişmesinde ki amacın ise, SGK, Bağkur ve Emekli Sandığı’nın da derneğe üye olmasından kaynaklı olduğunu aktardı. ‘Biz hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değiliz’ diyen Cemal Akbudak, Emekliye en yakın olanların, emekli için bir şeyler yapmaya çalışanların yanlarında olduklarının altını çizdi. Akbudak ; “Çünkü burada her görüşten, her siyasi partiden her dinden arkadaşlarımız var. Biz, ‘emekli için ne yapabilirimin’ derdine düşeriz” şeklinde konuştu.“ORAYA GİTTİĞİNİZ ZAMAN BİZİ UNUTMAYIN”

Emeklilerin ayağa yere basan vaatleri yakından takip ettiğini, hangi siyasi partinin neler vaat ettiğini çok iyi bildiklerini söyleyen Başkan Akbudak, siyasi partilerden gelen milletvekili adaylarından “Oraya gittiğiniz zaman bizi unutmayın, bizi unutursanız bizde sizi unuturuz’ diyoruz. Türkiye’de 11 buçuk milyon emekli var. Mersin’de ise 220 binden fazla emeklimiz var” dedi.EMEKLİLERİN SİYASİ PARTİDEN BEKLENTİLERİ NELER?

Başkan Akbudak, emeklilerin siyasi partilerden beklentilerini ise şöyle sıraladı, “Birincisi intibak sorunu gerçek anlamda çözülmemiştir. İntibakta eşitliğin sağlanması için memur emeklilerinde olduğu gibi kademe ve dereceleri olan gösterge sistemi getirilmelidir. 5510 sayılı Kanun’un gelir ve aylıkların artışını enflasyona endeksleyen hükmü değiştirilmeli, emeklilere refahtan pay verilmelidir. Enflasyon farkları ödenmelidir. Vergi iadesi karşılığı getirilen ek ödeme oranları yükseltilmelidir. Emekliler harcamalarında yüzde 8-18 arasında vergi öderken, kendilerine yüzde 4-5 arasında bir ek ödemenin yapılması yetersiz kaldığından, en az yüzde 10 ek ödeme getirilmelidir. Emekliye de promosyon ödenmelidir. Emekliden katılım payı alınmamalıdır.“KIZ ÇOCUKLARI ARASINDAKİ SAĞLIK YARDIMI AYRIMI KALDIRILMALI”

1 Ekim 2008 tarihi sonrası sürece yeni dahil olan kız çocuklarının sağlık haklarının, eğitim süreleri ve en fazla 25 yaş ile sınırlı tutulması, eşitlik ilkesine aykırı bir uygulama olmuştur. Bu nedenle, tarih ayrımı yapılmadan kız çocuklarının sağlık yardımlarında eşitlik sağlanmalıdır. Emekliye de sendika hakkı tanınmalıdır. Ekonomik ve sosyal konseyde emeklilere de temsil hakkı tanınmalıdır. Sosyal güvenlik destek primi kaldırılmalıdır. Memurluktan ayrılmış emeklilerin ikramiyeleri ödenmelidir. Emekli zamları eşitlenmelidir. Anayasa’da yaşlılar için öngörülen uyum yasaları çıkartılmalıdır. Emekliye refah ikramiyesi verilmelidir”.“SÜRPRİZ OLARAK DÜŞÜNSEYDİK ADAY OLMAZDIK”

“Biz seçilmeyeceğimiz yer için aday olmayız” diyen Cemal Akbudak, derneğin 8 yıldır başkan yardımcılığını görevini yürüttüğünü belirtti. Akbudak; “Sürpriz olarak düşünseydik aday olmazdık. Üyelerimizin destekleriyle buradayız. 622 oy aldım. Semiha tokatlı 223 oy aldı. Burası 45 yıllık bir kuruluş. Semiha Tokatlı 44 yıl buraya emek verdi. Biz hiç kimsenin emeğini inkar etmiyoruz. Aksine takdir ediyor ve bu emeğin üstüne ne koyarda daha ileriye nasıl götürebiliriz diye düşünüyoruz. Biz emeklerine sahip çıkacağız. Daha ileriye götürmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.“HERKESİN KENDİNE GÖRE BİR YOLU VARDIR”

Derneğin üstündeki durgunluğu alarak, dernekteki herkesin tanınabilir olmasını sağlayacaklarının altını çizen Başkan Akbudak; “Herkesin kendine göre bir yolu vardır. Derneğimizi tanıtarak, derneğimizin faaliyetlerini daha geniş kitlelere ulaştırmaya çalışacağız. Aidat ödemelerinde hala bizim üyelerimiz bile ne kadar olduğunu hatırlamıyor. Yılda bir defaya mahsus olmak üzere 18 TL keseriz. Ayda 1, 5 TL’ye denk geliyor.


Bunun aidatların bir kısmı genel merkeze gider, bir kısmı ise burada kalır. Onlarla eksiklerimizi ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Derneğimize kayıtlı 18 bin üyemiz var. Üyelerimiz arasında zor durumda olanlar hakkında bilgi sahibi olmak için, mahalle bazında gönüllü arkadaşlar seçeceğiz. Bu tür üyelerimize rahat ulaşabilmek için bu tür bir yönteme başvurduk. Gönüllü arkadaşlarımızın isimlerinin çoğunu belli olmuş durumda. Dernek ile üyeler arasında ki iletişimi kuvvetlendireceğini ve kopmasını önleyeceğine inanıyoruz” dedi.“İŞ ADAMLARINDAN DESTEK İSTİYORUZ”

Öğretmen kökenli olduğu için eğitime çok önem verdiklerini belirten Akbudak, “Bizim üyelerimizin çocuklarını ve ya torunlarına, kırtasiye yardımları yapıyorduk. Bundan sonra bu yardımlarımızı daha da arttıracağız. İş adamlarından bu konuda destek istiyoruz. 18 bin üyemizin 9 bine yakını dul ve yetimlerden oluşmaktadır. Mersin genelinde özel hastanelerle anlaşmalar yaptık.


Emeklilerimiz en azından buralara gittikleri zaman, indirimlerden faydalansınlar. Belki emeklimizin cebine 10 TL fazla koyamıyoruz ama 10 TL fazlası gitmesin diye elimizi taşın altına koyuyoruz. Yakın zaman içinde alışveriş merkezleri ile anlaşmalar imzalayacağız. Derneğimiz üyelerine buralarda ki indirimlerden faydalanmalarını sağlayacağız. Bunlar gittikçe çoğalacak. Toroslar’dan Anamur’a kadar tüm özel hastanelerle anlaşmalar imzalayarak, emeklimiz nerdeyse en yakın hastaneye rahatlıkla gitmesini ve oradaki imkânlarından yararlanmasını sağlayacağız” diye konuştu.DERNEKTEN, EMEKLİLERE LOKAL MÜJDESİ

Cemal Abudak emekliler için bir müjdeyi vererek şöyle konuştu; “Emeklilerin gelip oturup, derdini anlatabileceği, sohbet edebileceği, kitap okuyup, televizyon seyredebileceği bir lokal açmayı hedefliyoruz. Göreve gelir gelmez bunun çalışmalarına başladık. Akdeniz Belediyesi ile görüşmelerimizi yaptık. Ancak bu konuda bütün belediyelerden destek istiyoruz”.Haber:
Şeyda Şahin
Haberci Mersin
Son Güncelleme: 28.05.2015 13:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner271

banner266