banner65

Suriye'den Kaçak Pamuk

Suriye’deki iç karışıklığı fırsat bilenler Türkiye’ye kaçak olarak soktukları pamuk ile hem üreticilere, hem de ülke ekonomisine zarar veriyor. Konuya dikkati çeken Meclis Tarım Komisyonu’nun CHP’li üyesi Seçer, yerli üretimin baltalandığını vurguladı ve “Günlerce alın teri dökerek üretim yapan binlerce pamuk üreticisinin emeğinin çalınmasına da, kaçak olarak yurda soktukları pamukla devletin ekonomisine zarar verenlere kim dur diyecek?” diye sordu.

Suriye'den Kaçak Pamuk

Suriye’deki iç karışıklığı fırsat bilenler Türkiye’ye kaçak olarak soktukları pamuk ile hem üreticilere, hem de ülke ekonomisine zarar veriyor. Konuya dikkati çeken Meclis Tarım Komisyonu’nun CHP’li üyesi Seçer, yerli üretimin baltalandığını vurguladı ve “Günlerce alın teri dökerek üretim yapan binlerce pamuk üreticisinin emeğinin çalınmasına da, kaçak olarak yurda soktukları pamukla devletin ekonomisine zarar verenlere kim dur diyecek?” diye sordu.

01 Mart 2013 Cuma 09:53
Suriye'den Kaçak Pamuk

Suriye´den kaçak olarak giriş yaptırılan ürünlere pamuk da eklendi. CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, kaçak olarak Türkiye’ye sokulan pamuğun yerli pamuğu ve üreticilerini baltaladığını söyledi. Seçer, endişelerini soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.
 

İktidarın Suriye’ye yönelik basiretsiz tutumu sürerken, sınırdaki kaçakçılık olaylarına bir yenisi eklendi.  Geçen yıl Kurban Bayramı öncesinde Suriye'den Türkiye'ye çok sayıda kaçak hayvan girişinin yapıldığı bilinirken, bu kez de ülkemize kaçak pamuk girişi yaptırıldığı belirtildi. CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, konuyu TBMM gündemine taşıdı.


Tarımın “beyaz altını” olarak da bilinen pamuğun, üretim alanının 2002’den bu yana sürekli gerilediğini belirten CHP’li Seçer, üretim alanlarının gerilemesine paralel olarak da pamukta önemli sorunlar yaşandığını belirtti. AKP’nin iktidar olduğu dönemde kütlü pamuk üretiminin 1 milyon 725 bin tona kadar indiğini, ancak son yıllarda verilen prim desteği ile yeniden 2002 yılının seviyesine ulaşılabildiğini vurgulayan Seçer, 2000’li yıllarda dünyanın en çok pamuk ihraç eden ülkeleri arasında yer alan Türkiye’nin son on yılda pamuk ithal eden bir ülke haline geldiğini kaydetti. Suriye’den kaçak olarak giren elyaf pamuğun hem üreticilere, hem tüketicilere büyük zarar verdiğini ifade eden Seçer, şöyle dedi:
 


“Geçen Kurban Bayramı’nda kaçak hayvan girişiyle aylarca kurbanlıklarını besleyen ve iyi fiyattan satmayı umut eden besiciler, kaçak hayvan girişinden olumsuz etkilenmişti.  Keza daha sonraki dönemde yine Suriye'den kaçak zeytinyağı girişi oldu. Suriye'den gelen sağlıklı mı sağlıksız mı ne olduğu belli bile olmayan bu kaçak yağlar zeytincilik sektöründe sorunları daha da artmasına neden oldu. Zeytinyağının fiyatında önemli düşüşler yaşandı. Üreticiler mağdur oldu. Şimdi de elyaf pamuğun sınırlarımızdan girdiği belirtiliyor. Bunların hepsi olumsuz gelişmelerdir. 


Yurda sokulan pamukların, müstahsil makbuzu kesilerek destekleme primi aldığı iddiaları da bulunuyor. Yani ülkemize kayıtsız ve belgesiz giren bu elyaf pamuk için çırçır fabrikaları Türkiye’de üretilmiş ürün gibi belge düzenliyor. Kaçak olarak Türkiye’ye sokulan ürünler üreticimizin emeğinin çalınmasından başka bir anlam taşımıyor. Ayrıca vatandaşımızın sağlığına zarar verilmesi demek.  Peki bu konuda yetkililer ne yapıyor? Günlerce alın teri dökerek pamuk üreten binlerce üreticinin emeğinin çalınmasına da, kaçak olarak yurda soktukları pamukla devletin ekonomisine zarar verenlere kim dur diyecek?”
 


MECLİS GÜNDEMİNDE
 
Seçer, Suriye’den giren kaçak pamuğa ilişkin sorularını Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın yanıtlamasını talep etti. Seçer’in yanıtlamasını istediği sorular şöyle:
 
“.2002-2013 yılları arasında yıllara göre bakanlığınız tarafından Suriye sınırından kaçak yollardan geçiş yaptırıldığı ilgili birimlerce tespit edilmiş kaç ton pamuk, zeytinyağı ve mazot ile kaç büyük ve küçükbaş hayvan bulunmaktadır?
 
.2002-2013 yılları arasında bakanlığınız tarafından bu tür kaçakçılık vakalarını engellemek için alınan önlemler nelerdir?

.Kaçak olarak Türkiye’ye sokulan pamukların, müstahsil makbuzu kesilip destekleme primi aldığı iddiaları doğru mudur? Öyle ise piyasa fiyatlarını haksız yere düşürmesini engellemek için hükümetinizin yaptığı çalışma mevcut mudur? Yerli üreticinin karşı karşıya kaldığı bu haksızlığı önlemek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Çalışma yapılmıyor ise üreticinin mağduriyetinin sesini hangi kurum/kuruluş duyacaktır?
 
.Kaçakçılık vakalarının ekonomiye verdiği zarar ne kadardır?
 
.Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan dönemde Suriye ile var olan sınır kapılarının kaç tanesi hangi işlemlere açık, kaç tanesi kapalıdır?

.Her biri ayrı ayrı gösterilmek üzere 2002-2013 yılları arasında Suriye sınır kapısındaki gümrüklerde yakalanan kaçak mallar nelerdir? Satışından elde edilen gelir miktarı ne kadardır?”

banner75
Son Güncelleme: 01.03.2013 10:04
Anahtar Kelimeler:
Vahap SeçerKaçak Pamuk
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.