banner308

“Tanıtımdan Sınıfta Kaldık“

Türkiye’nin Hollanda Büyükelçisi Ron Keller, Mersin ve Adana başta olmak üzere Türkiye’nin güneyinin yurtdışında iyi tanıtılmadığını bu nedenle Hollandalı firmalar başta olmak üzere orta ve büyük ölçekli firmaların, Türkiye’nin güney illeri hakkında ön yargıları olduğunu söyledi.

“Tanıtımdan Sınıfta Kaldık“

Türkiye’nin Hollanda Büyükelçisi Ron Keller, Mersin ve Adana başta olmak üzere Türkiye’nin güneyinin yurtdışında iyi tanıtılmadığını bu nedenle Hollandalı firmalar başta olmak üzere orta ve büyük ölçekli firmaların, Türkiye’nin güney illeri hakkında ön yargıları olduğunu söyledi.

01 Haziran 2015 Pazartesi 11:43
“Tanıtımdan Sınıfta Kaldık“

Türkiye’nin Hollanda Büyükelçisi Ron Keller, Hollandalı işadamlarından oluşan heyetle birlikte Mersin’e gelerek bir takım ziyaretler gerçekleştirdi. 1 günlük gezi kapsamında Mersin Valiliğini, Mersin Büyükşehir Belediyesini, Mersin Ticaret ve Sanayi Odasını ve MIP’e ziyaretler gerçekleştiren Büyükelçi Keller, önemli fikir alışverişlerinde bulundu. Ziyaretlerin ardından Mersin hakkında edindiği izlenimleri gazetemize anlatan Büyükelçi Keller, görüşmelerin olumlu gittiğini ve Hollanda’nın teknolojik kabiliyeti ile Mersin’in doğal kaynaklarının birleştirlmesinin, harika bir kombinasyon olacağını söyledi.


“HENÜZ ORTA VE BÜYÜK ÖLÇEKTEKİ FİRMALAR, MERSİN’DE FAALİYET GÖSTERMİYORLAR”

Dünyanın hiçbir ülkesinin Hollanda’nın tarımdaki verimliliği konusunda daha üstün olmadığı vurgulayan Hollanda Büyükelçisi Ron Keller, tarım ve hayvancılık konusunda en fazla üretime Hollanda’nın sahip olduğunu belirtti. “Bu teknoloji kabiliyetini, Türkiye’de ki doğal kaynaklarla birleştirildiğini düşürsek, bu harika bir kombinasyon olacak” diyen Büyükelçi Keller, “Dünyanın önümüzdeki yıllarda daha fazla gıda maddesine ihtiyaç duyacağını ve nüfus artışının daha çok Avrupa ülkeleri dışından geldiğini düşünürsek, bu artan talebe yapılacak olan üretimin Türkiye gibi ülkelerde yetiştirilmesi çok mantıklı olacaktır. Hollanda, Türkiye’de en fazla yatırım yapan ülkelerden biridir.


Türkiye’de bulunan Hollandalı firmaların yüzde 4’ü Mersin’de faaliyet göstermektedir. Mersin’de yaklaşık 25 tane Hollandalı firma var. Bunların çoğu limanla alakalı işler yapıyorlar. Açıklıkla ifade etmek isterim ki, henüz orta ve büyük ölçekteki firmalar Mersin’de faaliyet göstermiyorlar. Biz orta ve büyük ölçekte firmalarında buralarda iyi işler yakalayabileceğini düşünüyoruz” dedi.“BURADA Kİ EKONOMİK ANLAMDA BİR GELİŞMENİN OLDUĞUNU, DAHA ETKİLİ BİR BİÇİMDE ANLATABİLİRLER”

‘Orta ve büyük ölçekli Hollandalı firmalar neden Mersin’de faaliyet göstermiyor?’ sorusuna Hollanda Büyükelçisi Ron Keller, bunun iki sebebi olduğunu söyledi. Birinci sebebin Hollanda hükümetinin bu konuda yol göstermesi gerektiği, ikinci sebebin ise Türkiye’de ki otoriterlerin Mersin’i ve Türkiye’yi yurtdışında, yeteri kadar tanıtmamasından ve anlatmamasından kaynaklandığını söyledi. Keller, “İş yapmanın temel gereklerinden bir tanmesi, bir güven ortamının, bir tanışıklığın olması gerekiyor. Bir nevi evlilik ilişkisi gibi. Hollandalı firmalar, Türkiye’nin orta ve güneyi ile halan yeteri kadar bilgi sahibi değiller. Bu anlamda Türkiye’yenin de daha fazla yapması gerekenler var.Örneğin Adana ve Mersin’in Suriye’deki sivil savaştan etkilenmediğini daha etkin bir şekilde anlatabilirler. Burada ki ekonomik anlamda bir gelişmenin olduğunu daha etkili bir biçimde anlatabilirler. Burada iyi eğitilmiş, dinamik gençlerin yetiştirildiği üniversitelerin olduğu anlatılamsı lazım. Türkiye’de ki otoriteler ve Hollanda’daki otoriteler, Türkiye’nin İstanbuldan çok daha fazlası olduğunu anlatmalılar ve bununla ilgili bir çalışma yapılmalı. Bir çok Hollandalı şirket İstanbul, İzmir ve Ankara tarafında iş yapıyor ama Anadolu’nun içlerine doğru ilerlemiyor. Bu bölgelerde olmayı tercih ediyorlar. Bu tabi ki Hollandalı firmaların üzerlerine düşenleri yapmadıklarından değil, tabi ki onlar daha fazla para kazanmak ve daha fazla iş imkanlarının peşinde koşmak istiyorlar” şeklinde konuştu.“TÜRKİYE ALIŞKANLIKLAR ÜLKESİ”

Öte yandan Türk tarım sektörünün ‘herşeyi eski bildiği gibi yapma’ tutumundan vazgeçmesi gerekiğinin altını çizen Keller, Türkiye’nin alışkanlıklar ülkesi olduğunu söyledi. Kültürüne sahip çıkmasının çok güzel olduğunu ancak bu kültürlerin ve alışkanlıkların aynı zamanda bir takım gelişmelere engel olduğunu aktardı. Türkiye’de hala bir çok Türk çiftçinin, babalarının hatta büyük babalarının kullandığı bir takım aletleri kullandığını anımsatan Ron Keller, Hollandalı firmaların da Türkiye ile ilgili tabularını yıkıp, buraya gelip Türklerle iş birliği yapması gerektiğini vurguladı.“EKONOMİK FAALİYETLERMİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN MÜKEMMEL BİR YER”

Mersin’e ilk kez geldiğini ve gösterilen sıcak ilgiden çok memnun kaldığını dile getiren Büyükelçi Keller, Mersin’in çok dinamik gözüktüğünü ve Mersin’de bir çok girişimcilik faaliyetlerini gözlemlediğini belirtti.  “Mersin, biz Hollandalılar için ekonomik faaliyetlermizi geliştirmek adına mükemmel bir yer” diyen Keller; “Mersin valisi ve belediye başkanı ile yaptığımız görüşmelerde, çok önemli ekonomik iradeyi ortaya koydular. Aynı zamanda MTSO ile bir araya geldik. 22 bin üyesi olan MTSO’nun, Hollandalı firmalarla büyük bir iş yapma potansiyeli var. MIP’le de görüşme imkanımız oldu. Özellikle limanın gelişmesi ve büyümesi konusunda bir çok imkanın olduğunu düşünüyoruz. Buradaki iş adamlarının olumlu yaklaşımı, burada bir çok iş imkanın olduğunun bir göstergesi” değerlendirmesini yaptı.“YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKALRI ARTTIRILABİLİR”

“Mersin’de kurulacak olan ilk nükleer santrel hakkında ne düşünüyor?” sorusu üzerine “Bu tamamen Türkiye’nin aldığı bir karar. Bu konuda ne olumlu ne de olumsuz bir eleştiri yapamam” diyen Keller; “Dünyanın her yerinde nükleer santraller var. Benim ülkemde de nükleer santreller var. Buradaki yatırımlara olumsuz bir etkisi olacağını sanmıyorum” dedi. Türkiye’nin güneş, deniz, rüzgar, kömür gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından yeteri kadar faydalandığını belirten Keller, yenilenebilir enerji konusunda Hollanda enerji sektörünün çok önemli bir rolü olabileceğini söyledi. Bir takım yatırımlarla Mersin’e yenilenebilir enerjiyi arttırmanın mümkün olduğuna dikkat çeken Ron Keller, yenilenebilir enerji kaynaklarının arttırılması gerektiğini vurguladı. Keller; “Bence Türk hükümetinin de yenilenebilir enerji ile ilgili yeni bir misyonu var. Yenilenebilir enerji konusunda ki insiyatifinin de çok olumlu olduğunu düşünüyorum. Bu Türkiye, çevre ve insanlar için iyi bir durum” diye konuştu.Haber:
Şeyda Şahin
Mersin Haberci
Son Güncelleme: 02.06.2015 11:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.