Tarım Aracıları Eğitimden Geçirildi.

Mersin’de ‘Mevsimlik Tarımda İşçilerinin Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi Projesi’ kapsamında Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü ve Pikolo Derneği tarafından Tarım iş Aracıları Eğitimi ve Belgelendirme Faaliyeti tamamlandı.

Tarım Aracıları Eğitimden Geçirildi.

Mersin’de ‘Mevsimlik Tarımda İşçilerinin Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi Projesi’ kapsamında Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü ve Pikolo Derneği tarafından Tarım iş Aracıları Eğitimi ve Belgelendirme Faaliyeti tamamlandı.

24 Aralık 2021 Cuma 12:40
Tarım Aracıları Eğitimden Geçirildi.

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı desteği ile Çalışma Genel Müdürlüğü, İŞ-KUR İl Müdürlüğü, Uluslararası Çalışma Örgütü( İLO),Mersin Tarım Aracısı Derneği ve Pikolo Derneği ortaklığında yürütülen ‘Mevsimlik Tarımda İşçilerinin Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi Projesi’ kapsamında Mersin Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü ve Pikolo derneği tarafından Mersinde Tarım iş Aracıları Eğitimi ve Belgelendirme Faaliyeti başarı ile tamamlandı.

Suphi Öner Öğretmenevi Tarsus Salonunda gerçekleştirilen eğitim ve belgelendirme etkinliğine Çalışma Genel Müdürlüğü İstihdam Politikaları Daire Başkanı İbrahim Demircan, İŞKUR İl Müdürü Mustafa Kutlu, İl Müdür Yardımcısı Ercan Gön, Şube Müdürü Orhan Durmaz, Çalışma Genel Müdürlüğü Uzman Turan Türk, İLO Temsilcisi Simla Serim, Pikolo Derneği Proje Koordinatörü Ömer Dede, Prof. Dr. Murat Gürkan Gülcan, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Ertan Uzunçakmak, Mersin Çalışma ve İş Kurumu İş ve Meslek Danışmanları Ayşegül Özdemir, Nurşen Tifür, Asiye Yurdadoğ, Levent Fatih Kankul ve Mersin ilinde bulunan 63 Tarım iş aracısı katıldı. Gerçekleştirilen eğitimlerde tarım iş aracılarına, yasal düzenlemeler, kayıtlı çalışmanın güçlü yönleri, tarımda iş sağlığı ve güvenliği ve çocuk işçiliği ile mücadele başlıklarında bilgilendirme yapıldı. Eğitimlere katılan daha öncesinde İŞKUR kaydı bulunmayan 63 tarım iş aracısına Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl müdürlüğünce ‘Tarımda İş ve İşçi Bulma Aracısı Belgesi’’ verildi.

“ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİ AZALTMAK İÇİN KARARLAR ALINDI”

Eğitim ve Belgelendirme Toplantısında Mevsimlik Tarımda Çocuk İşçiliğiyle ilgili bilgiler paylaşan İŞKUR İl Müdürü Mustafa Kutlu, 2017-2023 Çocuk işçiliğiyle Mücadele Ulusal Programı ve Eylem Planları doğrultusunda il müdürlüğünün görev alanına giren konularda çalışmalar yürütüldüğünü ifade ederek, bu kapsamda; kurum ziyaretleri yapılarak işbirliği ve koordinasyonu artırmak amacıyla İl Jandarma Komutanlığı, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ile toplantı ve kurumlara ziyaretler yapıldığını söyledi. Yapılan ziyaretler ve toplantılar neticesinde kurumların yürüttüğü faaliyetlerin belirlenmesi ve çocuk işçiliği ile mücadelede işbirliği yapılması kararlarının alındığına dikkat çeken Kutlu, sahada yapılan gözlemler ve paydaşlardan gelen mevcut bilgiler; önemli sayıda çocuğun mevsimsel tarım işlerinde, küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinde ve sokaklarda çalıştığına işaret ettiğini kaydetti.

Tüm sektörlerde çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinin ortadan kaldırılmasının, ulusal bir hedef olduğuna dikkat çeken Kutlu, Mersin Çalışma ve İş Kurumu Çocuk İşçiliği ile Mücadele Biriminin (ÇİMB) bu kapsamda, çeşitli çalışmalar yürütmekte olduğunu çocuk işçiliği ile mücadelede gereken tüm gayretin gösterildiğini belirtti.

“TARSUS/YENİCE SAHASINDA GÖÇ YOLUNDA EĞİTİM DIŞI KALAN 395 ÇOCUK TESPİT EDİLDİ”

Mevsimlik tarımda çocuk işçiliğinin önlenmesi projesi kapsamında 7 Eylül 2021 tarihi itibariyle Tarsus/ Yenice sahasında göç yolunda eğitim dışında kalan çocukların tespitinin yapılmaya başlandığın ifade eden Kutlu şunları söyledi: “Çalışmalar neticesinde 147 aile 395 çocuk tespit edildi. İl Müdürlüğü ve Tarsus İŞKUR hizmet merkezince projeye destek olmaktan son dolayı mutluluk dile getirdi.

Çocuk işçiliğinin önlenmesinde büyük rol oynayan tarım iş aracılarına ulaşarak çocukların tarladan okula yönlendirilmesine katkı sağlayan ve bu eğitime destek veren tüm paydaşlara teşekkürlerimi sunarım.” 

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner304

banner305