banner229

Tarsus Eğitim Senl'li 3 Eğitimci Görevlerine İade Edilmiyor

AKP Antalya Milletvekili Hüseyin Samani’nin FETÖ üyeliği iddiasıyla kamudan ihraç edilen kızı 1 ay sonra işine iade edilirken, Tarsus’ta Eğitim– Sen üyesi 3 eğitimci savcılığın; ‘kavuşturmaya yer yoktur’ kararına rağmen 1,5 yıldır işlerine iade edilmeyi bekliyor.

Tarsus Eğitim Senl'li 3 Eğitimci Görevlerine İade Edilmiyor

AKP Antalya Milletvekili Hüseyin Samani’nin FETÖ üyeliği iddiasıyla kamudan ihraç edilen kızı 1 ay sonra işine iade edilirken, Tarsus’ta Eğitim– Sen üyesi 3 eğitimci savcılığın; ‘kavuşturmaya yer yoktur’ kararına rağmen 1,5 yıldır işlerine iade edilmeyi bekliyor.

09 Ocak 2018 Salı 12:48
Tarsus Eğitim Senl'li 3 Eğitimci Görevlerine İade Edilmiyor

15 Temmuz darbe girişiminden sonra kamuda yaşanan FETÖ soruşturmalarında meslekten ihraç edilen ve açığa alınan kamu personel sayısı 130 bini buldu. Ancak bu durum tartışmaları da beraberinde getirdi. AKP Antalya Milletvekili Hüseyin Samani’nin FETÖ üyeliği iddiasıyla kamudan ihraç edilen kızı 1 ay sonra işine iade edilirken, Tarsus’ta Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘Kovuşturmaya yer yoktur’ kararına rağmen Eğitim-Sen Tarsus üyeleri Şahin Yücel, Macide Boymul ve Kamber Geçer işlerine iade edilmeyi bekliyor.

“İŞE GERİ DÖNÜŞLERİN, KHK’LARLA DEĞİL OHAL KOMİSYONLARINDAN YAPILACAĞI SÖYLENMİŞTİ”
Haklarında soruşturma bulunmadığı halde; kamu güvenliğini tehdit ettikleri gerekçesiyle kamudaki görevinden ihraç edilen; eğitim emekçilerinden biri olan Eğitim – Sen Tarsus Şube Sekreteri ve eğitim emekçisi Şahin Yücel, kendisinin Mersin Cumhuriyet Başsavcılıı tarafından aklanmasına rağmen son yayımlanan neden işine iade edilmediğini merak ettiklerini söyledi. Yücel, “Geçtiğimiz günlerde OHAL Komisyonun ilk kararlarını aldığı söylendi ama bugüne kadar bu kararlar kamuoyu ile paylaşılmadı. Biz şuan kimin itirazının kabul olup olmadığını, kimin işlerine geri kabul edildiğini bilmiyoruz. Ancak daha sonra yayımlanan son KHK’da haklarında adli soruşturma yapılarak takipsizlik kararı verilen kamu çalışanlarının bir kısmının işlerine geri iade edildiğini öğrendik. Ama geçmişte bize yetkilerden verilen yanıtlarda işe geri dönüşlerin, KHK’lar ile değil OHAL Komisyonlarından çıkacak kararla yapılacağı söylenmişti.

Buna rağmen yayımlanan KHK’larla bazı insanlar işlerine nasıl geri iade ediliyorlar? Bizim onlardan bir farkımız olmamasına rağmen bizi neden işlerimize iade etmiyorlar? Kendi hakkımda Mersin Cumhuriyet Başsavcılığının üzerime atılan ‘Terör örgütleri ile işbirliği’ suçlamasına dair ‘kovuşturmaya yer yoktur’ kararı alındı. Bu kararı hem Milli Eğitim Bakanlığı’na hem Başbakanlığa hem de Cumhurbaşkanlığı’na iletmiştik. Ama buna rağmen son yayımlanan KHK’da işe geri iade edilenler arasında isimlerimizi neden göremiyoruz” dedi. 
Geçtiğimiz gün yayımlanan bir televizyon programında, kamudaki görevinden ihraç edilen AKP Antalya Milletvekili’nin kızının bir ay sonra yayımlanan bir KHK ile görevine yeniden iade edildiğini öğrendiklerini ifade eden Yücel, “Burada bizim gibi OHAL Komisyonu kararını neden beklemediler? Bizde AKP Milletvekili’nin kızı gibi benzer taleplerimiz ve mağduriyetlerimiz var. Bizim üzerimize atılan suçlamalarla ilgili kovuşturmaya yer yoktur kararı var. Bu yüzden bizimde bir an önce görevimize iade edilmemiz gerekiyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

“KAMU AHLAKI İLE İLGİSİ OLMAYAN BİR DURUMA YOL AÇIYOR”
Eğitim – Sen Üyeleri hakkında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan çıkan “Kovuşturmaya yer yoktur” kararını OHAL İnceleme Komisyonu, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı’na gönderdiklerini ifade eden Eğitim – Sen Tarsus Şube Başkanı Eyüp Kızıl, “Arkadaşlarımız gibi benzer durumda olan kamu çalışanlarının görevlerine geri iade edilmesine rağmen bizim arkadaşlarımızın dönmemiş olması Adaletimizin eşitlik ilkesi hakkında bizim aklımızda soru işaretleri doğuyor. Suçu olmadıklarına rağmen, haklarında kovuşturmaya yer yoktur kararı verilen bu arkadaşlarımızın hala mağdur edilmesi en basit tabiriyle adalet ile kamu ahlakı ile ilgisi olmayan bir duruma yol açıyor” değerlendirmesi yaptı. Geçtiğimiz günlerde Eğitim – Sen Genel Merkezi’nin kendileri gibi benzer durumdaki eğitim çalışanları için Milli Eğitim Bakanlığı ile bir görüşme gerçekleştirdiğini ekleyen Eyüp Kızıl, “Genel merkez yöneticilerimize, başvurulardan haberlerinin olmadığını söylemişler. Hâlbuki başvuru numaraları kayıt numaraları elimizdedir. Bunlara rağmen bizim başvurularımızdan haberlerinin olmadığını nasıl söylüyorlar? Biz üyelerimizin aklandığı savcılık kararlarını, Başbakanlığa, Cumhurbaşkanlığına, OHAL Komisyonu’nda gönderdik. Milli Eğitim Bakanlığı bu başvurulardan nasıl haberdar olamıyor bunu bilmiyoruz” diye konuştu. 

“BU UYGULAMALARI BİLEREK YAPTIKLARINI DÜŞÜNMEK İSTEMİYORUZ”
Son olarak ilgili kamu bürokratlarına seslenen Eğitim – Sen Tarsus Şube Başkanı Eyüp Kızıl, “Siz orada bulunuyorsanız herkese adil ve eşit bir şekilde yaklaşmanız gerekiyor. Bu koltukları işgal edenlerin liyakat sahibi insanlar olması gerekiyor. Buda bütün kamu çalışanlarına ve kamu emekçilerine eşit mesafede ve adaletli bir şekilde davranmalarını gerektiriyor. Ama her nedense muhalif kesimleri sindirmek ve yok etmek üzere onların taleplerini görmezden gelen bir konumdalar. Bunların bu uygulamaları bilerek yaptıklarını düşünmek istemiyoruz. Açıkçası bu hukuksuz uygulamaları bilerek yapıyorlarsa gerçekten o koltukları işgal edenlerin oraları bir an önce boşaltması gerekiyor. Yoksa kendilerine yandaş olanları kayırmakla, kendilerine yakın olduğunu hissettiklerini destekleyerek hiçbir şekilde ülkede adaleti de hukuku da sağlayabileceklerini ben düşünmüyorum. Bunun sonuçları da hepimiz için ağır olur. Bir ülkede adalet mekanizması bozulduğu zaman devletin hiçbir sistemi doğru bir şekilde yürütülmesi mümkün olmayacaktır. Bunun için ülkemizin geleceği için arkadaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi ve ekmeğinin düzeltilmesi noktasında herkesin adalete sahip çıkması gerekmektedir. Bu yüzden bizi mağdur eden bürokratların bir yanlışlık yaptığına inanmak istiyoruz. Onun için arkadaşlarımız bu son kararnamede işlerine geri iade edilmediği düşünmek istiyoruz” diye konuştu.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner231