Tarsus'un Bugünü ve Yarını Tartışıldı.

Tarsus, Büyükşehire dahil edilirse yok olur.

Tarsus'un Bugünü ve Yarını Tartışıldı.

Tarsus, Büyükşehire dahil edilirse yok olur.

21 Kasım 2011 Pazartesi 11:38
Tarsus'un Bugünü ve Yarını Tartışıldı.

Tarsus Sanayici ve İşadamları Derneği (TASİAD) tarafından düzenlenen Tarsus’un bugünü ve yarını konulu panel Ticaret ve Sanayi Odası salonunda yapıldı. Kaymakam Orhan Şefik Güldibi, panelde yaptığı konuşmada, Tarsus’un sorunlarının çözümü için profesyonel desteğin gerekli olduğunu belirterek, ’’Tarsus’un açılım sıkıntısı var. 54 vilayetten büyük ama bir türlü kendini ifade edememiş bir kent. Yaptığımız tüm toplantılara aynı simalar katılıyor. Tarsus’un vizyonunun gelişmesi için kent içi ve dışından, hatta yurt dışından destek almalıyız’’ dedi.

 


Tarsus’un sorunlarının çözümü için önemli hazırlık yapılmasını ve doğru adımlar atılmasını isteyen, sorunlarla ilgili olarak alt birimler oluşturulup, sorunların sürekli gündemde tutulması gerektiğini kaydeden Güldibi, ’’Pekçok konuda bir araya geliyoruz. Ama bunu sürdürecek mekanizmayı sürdürmeliyiz. Bunun için dışardan profesyonel yardımda almalıyız. Çünkü bizler ormandayız ve içini göremiyoruz. Bizim göremediğimiz kısa, orta ve uzun vadeli sorunları belirlemeliyiz. Tarsus’un uzun süre bekletilmeye hakkı yok. Hızlı hareket etmeliyiz. Tarsus hareketlenmezse, Tarsus’a bağlı Yenice beldesi önümüzdeki süreçte Tarsus’u geçer. Ekonomi, sosyal, kültürel ve ticari gelişim dışardan gelen birikimlerle artar. Öncelikli konumuz Tarsus’un eğitim ve turizm kenti olmasıdır. Tarsus’a bir devlet üniversitesi gerekli. Yeni bir özel üniversite de kurulabilir. Tarsus’taki bankalarda 1 milyon 500 bin lirası olan bin kişi var. İş adamları da bir araya gelip üniversite kurabilir’’ diye konuştu.

 

Güldibi, ’’Tarsus’un sesi ancak Tarsus’ta duyuluyor. Dışarıya duyuramıyoruz. Organize Sera Bölgesi, Turizm ve Üniversite konularında sesimizi sürekli dışarıya duyurmalıyız. Tarsus olarak bizim baskı gruplarını çok iyi kullanmamız gerekir. Tanıtım, Basın ve İnterneti çok iyi kullanmamız gerekir. Dost acı söyler ama yatırımcıları Tarsus’a mutlaka getirmeliyiz’’ şeklinde sözlerini tamamladı.

 

AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun da, Tarsus’un öncelik arz eden sorunlarına odaklanılması gerektiğine dikkat çekerek, ’’Tarsus bizim özelimiz. Tarsus için hep birlikte el ele vermeliyiz. Tarsus’un geçmişte cazibe kentiydi. Türkiye’de ilk’lerin kenti. Türkiye’de ilk elektriğin kullanıldığı, ilk Ticaret ve Sanayi Odası’nın kurulduğu bir kent. Geçmişi 10 bin yıl öncesine uzanan bir şehir. Tarsus’un il olması için uzun yıllardan beri mücadele ediliyor. Ancak Başbakanımızın gündeminde ’İl’ konusu yok. Bu nedenle biz olabilecek işlere bakalım. Tarsus’a Üniversite konusunu Başbakanımıza iletelim. Tarsus-Kazanlı Turizm bölgesinde biran önce temelin atılmasını iletelim. Organize Sera Bölgesi’nin önündeki engelin kaldırılmasını bildirelim. Ayrıca Büyükşehirlerin sınırlarının genişletilmesi konusundaki çalışmalarda Tarsus’un nüfusundan ve diğer özelliklerinden dolayı dışarda bırakılmalarını isteyelim. Bunlar için hep birlikte hareket edelim’’ dedi.

 

Tarsus’a AK Parti iktidarının güzel hizmetler yapmakta olduğunu kaydeden Uzun, ’’Çukurova havaalanı önümüzdeki ay ihaleye çıkacak. Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesinde çalışmalar sürüyor. Tarsus’a yeni Adliye Sarayı, yeni Maliye Sarayı, yeni SGK hizmet binası yapılıyor. Yenice’ye Lojistik Köy yapılıyor. Arsadaki sorun çözülür çözülmez 600 yataklı modern bir hastane yapılacak, bunun ödeneği hazır. Hedefimizi Üniversite, Turizm, Organize Sera Bölgesi gibi konulara odaklayalım.’’ diye konuştu.

 

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Büyükşehir Belediye yasasının düzenlenmesinde Tarsus’un Mersin Büyükşehir belediyesinin alt birimi düşüncesine şiddetle karşı olduğunu, Tarsus’un nüfusu, sosyo ekonomik yapısının düşünülmesi gerektiğini vurgulayarak, ’’Tarsus, Milli Mücadelede çok önemli bir yere sahip. Önemli bir misyona sahip bir kent. Tarsus ortak paydasında kentimizin sorunlarının çözümü konusunda tek yürek olmalıyız. Tarsus müstesna bir kent. Tarsus’un hastalığını, yani sorunlarını biliyoruz. Siyasetçi kıvraklığı ile değil, Tarsuslu olmanın onuruyla hareket etmeliyiz. Mevzu Tarsus ise gerisi teferruattır. Sorunları Tarsuslu bilinciyle aşmamız ve el ele vermemiz gerekir’’ dedi.

 

Hükümetin hizmet anlamında Çukurova bölgesine pozitif ayırımcılık uygulaması gerektiğini, çünkü bölgedeki fabrikaların tek tek kapandığını, işsizliğin ve bunun yanı sıra göç’ün hızla arttığını ifade eden Vahap seçer, ’’9 yıllık AK Parti iktidarında bölgemize dişe dokunur hizmet yapılmadı. Umut ediyorum ki bundan sonraki süreçte verilen sözler yerine getirilir. Ben muhalefet Milletvekiliyim ama artık yalnız değilim. İktidar partisinden Tarsuslu Milletvekili arkadaşım var. Ahmet Uzun ile Tarsus’un sorunlarının çözümü noktasında her zaman birlikte hareket ederim’’ dedi.

 

Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise, Tarsus’un uzun süredir ihmal edilmiş bir kent olduğunu ve bir türlü farkına varılmadığını, Adana ve Mersin arasında sıkıştığı için bir türlü il yapılamadığını ve sorunlarının bir türlü çözülemediğini söyledi.

Tarsus’un sorunlarını sürekli gündemde tutarak, Ankara’ya duyurulması gerektiğini belirten Kocamaz, ’’Tarsuslular olarak el ve gönül birliği içinde hareket etmemiz gerekiyor. Tarsus her konuda kapının arkasında unutulan bir şehir konumunda. Aslında ilk il yapılması gereken bir şehir Tarsus ama bir türlü yapılmıyor. İl yapılamıyorsa özellikli ilçe yapılsın, Kaymakam yardımcıları atansın, Tarsus’a Üniversite yapılsın. Biz birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu ilgili yerlere duyuramadığımız sürece yapılan haksızlıkları anlatamayız. Tarsus, kapanan fabrikalar ve yoğun göç nedeniyle işsizlikte Türkiye ortalamasının iki katına sahip. Yeni yatırımcıların bizde gelmesini istiyoruz. Tarsus, alt yapısını büyük ölçüde tamamlamış bir şehir. Ama Mersin Büyükşehir’e bağlanması gibi bir çalışma var. Bunun önüne mutlaka geçilmelidir. Tarsus’u dışarda tutarak Büyükşehir sınırlarını genişletsinler. Tarsus, alt birim belediyesi olursa tamamen yok olur. Bunu kesinlikle önlemeliyiz. Gerekçelerimizi Başbakan’a anlatmalıyız’’ dedi.

 

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Karagözlü, Tarsus’un geçmişinin de, geleceğinin de çok önemli olduğunu, sıkıntıları olmasına rağmen Tarsus’un yakın bir gelecekte Türkiye’nin en önemli cazibe merkezlerinden biri olacağına yürekten inandığını dile getirdi.

Mehmet Karagözlü, ’’Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi, Çukurova hazaalanı, Lojistik köy ve eğer önündeki ’Orman alanı’ engelini aştığımız takdirde hayata geçirmeyi projelendirdiğimiz Organize Sera Bölgesiyle Tarsus, yakın bir gelecekte yaşam kalitesi ve refah düzeyi yüksek çok önemli bir kent haline gelecektir. Biz yeter ki birlik ve beraberlik içinde olalım ve Tarsus için kenetlenelim’’ diye konuştu.

 

AK Parti ilçe başkanı Hakkı Meniz ise konuşmasında, ’’Yıllardır il olma mücadelesi veriyoruz. Uzun yıllardır il konusu gündemde ama biz enerjimizi boşuna tüketiyoruz. Şimdiye kadar gelmiş, geçmiş iktidarlar söz vermelerine rağmen Tarsus’u il yapmadılar. Gerçekçi olmamız lazım. Eğer Tarsus il olmuyorsa, ilçemize daha çok yatırımı nasıl getirebiliriz? Tarsus’a yeni bir Üniversite nasıl kurabiliriz? Bunlara odaklanmamız gerekiyor. En kolay iş siyasetçiyi eleştirmek. Herkes oturduğu yerden iktidarı, milletvekilini, parti başkanını, belediye başkanını eleştiriyor. Bu en kolay yol. Bu yok etme kültürüyle bir yere gelemeyiz. Önce birbirimizi sevmek, birbirimize saygı duymamız gerekir. Siyasetteki kirliliği, güvensizliği ortadan kaldırmalıyız. Bu toplantı bu anlamda da çok önemli bir toplantı olmuştur. Düşünmesi ve üretmesi gerekenler, düşünüp üretmiyor. Sadece Milletvekilinden, Kaymakamdan, belediye başkanından medet ummak bu şehre yapılacak ihanettir. Hepimiz el ve gönül birliği içinde düşünüp, üreteceğiz ve el ele vererek sorunlarımızın çözümünü sağlayacağız’’ şeklinde konuştu.

 

Panele, Yenice Belediye Başkanı Ali Kuru, Emniyet Müdürü Yaşar Aksoy, TASİAD Başkanı Faruk Yalnız, CHP Tarsus ilçe başkanı Mehmet Özel, TASİAD Yöneticileri ve üyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetici ve üyeleri, çok sayıda meslek Odası Başkanı ve iş adamları katıldı.

banner75
Anahtar Kelimeler:
TarsusTarsus Ticaret Odası
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner160

banner166