‘Temiz Akdeniz, Temiz Mersin Paneli’

Başkan Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘5 Haziran Dünya Çevre Günü’ kapsamında düzenlenen ‘Temiz Akdeniz, Temiz Mersin Paneli’ ile ‘Temiz Akdeniz İçin Ekosistem Tabanlı İzleme ve Yönetim Planı Kapanışı ve Faz 1 Uygulama Projesi’nin açılış lansmanına katıldı.

‘Temiz Akdeniz, Temiz Mersin Paneli’

Başkan Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘5 Haziran Dünya Çevre Günü’ kapsamında düzenlenen ‘Temiz Akdeniz, Temiz Mersin Paneli’ ile ‘Temiz Akdeniz İçin Ekosistem Tabanlı İzleme ve Yönetim Planı Kapanışı ve Faz 1 Uygulama Projesi’nin açılış lansmanına katıldı.

05 Haziran 2023 Pazartesi 14:35
‘Temiz Akdeniz, Temiz Mersin Paneli’

Panelde konuşan Seçer, Mersin, Hatay, Adana ve Antalya Büyükşehir Belediyeleri ve Mersin’de hizmet veren diğer belediyeler ile birlikte 2020 yılında başlayan çalışmalarda Susanoğlu’ndan Seyhan Nehri’ne kadar olan kısımda ortaya çıkan kirlilik, kirliliğin kaynakları, kirliliğin çeşitliliği ve çözüm yollarıyla ilgili çok önemli ve değerli bulguların elde edildiğini söyledi.

Seçer, “Önemli bir emek içeren çalışmanın neticesinde ortaya çıkan Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken hem Akdenizimizin, doğal olarak kıyılarımızın ve şehrimizin temiz olması için ödevimiz ne ise görevimiz ne ise biz bunları harfiyen yerine getireceğiz” dedi.

Mersin’in iklim değişikliğinden Doğu Akdeniz Havzası olarak yoğun etkilenecek bölgeler arasında ilk sıralarda olduğunu ve çok hassas bir bölgede yer aldığını söyleyen Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak çevre bilincinin aşılanması, arttırılması, bunun hassasiyetinin toplumlara aktarılması için önemli çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Hem Büyükşehir Belediyesi olarak hem de MESKİ başta olmak üzere tüm bağlı kuruluşlarda bu yönde çok önemli ve değerli çalışmaların sürdürüldüğünü dile getiren Seçer, “Türkiye’nin bir ilkini gerçekleştiriyoruz. İklim ve iklim değişikliği temalı Bilim Merkezi kuruyoruz. Çok yakın bir zamanda da hep beraber orayı toplumun hizmetine alacağız. Eğitimi çocuk yaşta, çocukların dimağlarına bazı konuları bazı farkındalıkları hassasiyeti derj eder, oraya kazırsak o çocuk ömür boyu o bilinçle yaşar ve toplum bu şekilde dönüşür” ifadelerini kullandı.

Mersin’in Batı ilçelerinin atıklarını bertaraf etmek için Bozyazı’ya yapılması planlanan tesisle ilgili olarak bilgi aktaran Seçer, “Biz şu anda 3 ayrı düzenli depolama sahasında atıkları doğaya zarar vermeden bertaraf ediyoruz. 4. bertaraf tesisinin Bozyazı’da yapılması lazım. Her şey hazır, Orman Bakanlığı’nın tahsis vermesini bekliyoruz” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında düzenlenen ‘Temiz Akdeniz, Temiz Mersin Paneli’ ile ‘Temiz Akdeniz İçin Ekosistem Tabanlı İzleme ve Yönetim Planı Kapanışı ve Faz 1 Uygulama Projesi’nin açılış lansmanına katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen panelde konuşan Başkan Seçer, Mersin, Hatay, Adana ve Antalya Büyükşehir Belediyeleri ve Mersin’de hizmet veren diğer belediyeler ile birlikte 2020 yılında başlayan çalışmalarda Susanoğlu’ndan Seyhan Nehri’ne kadar olan kısımda ortaya çıkan kirlilik, kirliliğin kaynakları, kirliliğin çeşitliliği ve çözüm yollarıyla ilgili çok önemli ve değerli bulguların elde edildiğini söyledi. Başkan Seçer, “Önemli bir emek içeren çalışmanın neticesinde ortaya çıkan Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken hem Akdenizimizin, doğal olarak kıyılarımızın ve şehrimizin temiz olması için ödevimiz ne ise görevimiz ne ise biz bunları harfiyen yerine getireceğiz” dedi.

“Çevresel etkiler sadece Mersin’imize tesir etmiyor. Tüm dünyanın boğuştuğu konular”

Çevre kirliliğinin sadece Mersin’e özel değil tüm dünyanın mücadele ettiği bir konu olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, “Çevre kirliliğinin nedeni ile oluşan nüfus artışı, sanayileşme, insanların refah düzeyi arttıkça ortaya çıkan yeni yaşam şekilleri, teknoloji geliştikçe ortaya çıkan çevresel etkiler sadece Mersin’imize tesir etmiyor. Tüm dünyanın boğuştuğu konular ve bunlar neticesinde küresel iklim değişikliği, iklim değişikliğinin ortaya çıkardığı mahsurlar da tüm dünyanın boğuştuğu mücadele ettiği konular. Ama biz kendi bölgemize ve kurum olarak kendi yetki ve sorumluluk alanımızda katkı sunabiliriz. Bu realite ile bu çalışmaları yapmamız lazım” diye konuştu.

“Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin işini ciddi ve iyi yaptığı kanaatinin kafalara yerleşmesini istiyorum”

Bu konuda farklı ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de Bakanlık, bakanlığa bağlı kuruluşlar, üniversiteler gibi kuruluşlar olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Ama Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak da biz kendi bölgemizde bu anlamda çalışmalarımızı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ciddiyetle ve bilimin ışığında sürdürmeye devam edeceğiz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da ne yaptığımızı bilen, sonuca odaklı, sadece siyasetin gerçeği olan günü kurtarma, yasak savma, yapıyormuş gibi görünme değil. Hakikaten bizden sonra gelecek olan yöneticilere de ya da kadrolara da bir birikim ortaya koymak istiyoruz. Bu konuda da Belediye Başkanınız olarak, kamuoyunun sadece çevre bilinci, çevre kirliliği ile mücadelede değil, her konuda Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin işini ciddi ve iyi yaptığı kanaatinin kafalara yerleşmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

“Çevre bilincinin aşılanması, arttırılması ve bu hassasiyetinin toplumlara aktarılması için önemli çalışmalar yapıyoruz”

Mersin’in iklim değişikliğinden Doğu Akdeniz Havzası olarak yoğun etkilenecek bölgeler arasında ilk sıralarda olduğunu ve çok hassas bir bölgede yer aldığını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Son zamanlarda yağış rejimindeki olası dışı yağışlar, bunların sele dönüşmesi, orman yangınları, aşırı kuraklık, aşırı sıcaklık, bahsettiğiniz çevre faktörleri, onların ortaya çıkarttığı iklim değişikliği ve sonuç itibarıyla da yoğun olumsuzluklar var. Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak çevre bilincinin aşılanması, arttırılması, bunun hassasiyetinin toplumlara aktarılması için önemli çalışmalar yapıyoruz” dedi.

“İklim ve iklim değişikliği temalı Bilim Merkezi kuruyoruz”

Hem Büyükşehir Belediyesi olarak hem de MESKİ başta olmak üzere tüm bağlı kuruluşlarda bu yönde çok önemli ve değerli çalışmaların sürdürüldüğünü dile getiren Başkan Seçer, “Anaokulları ile ilkokullarda yaklaşık olarak 32 bin öğrenciye, bu sadece Büyükşehir bünyesinde, hocalarımızın da katkısıyla bilinçlendirme eğitimleri veriyoruz. Yine MESKİ’nin yaptığı çalışmalarda hem su, suyun değeri, çevre, çevre kirliliği, bu konularla ilgili de yine ilkokul seviyesindeki öğrencilerimize farkındalık yaratmak için eğitimler veriyoruz. Türkiye’nin bir ilkini gerçekleştiriyoruz. İklim ve iklim değişikliği temalı bilim merkezi kuruyoruz. Çok yakın bir zamanda da hep beraber orayı toplumun hizmetine alacağız. Eğitimi çocuk yaşta, çocukların dimağlarına bazı konuları bazı farkındalıkları hassasiyeti derj eder, oraya kazırsak o çocuk ömür boyu o bilinçle yaşar ve toplum bu şekilde dönüşür” ifadelerini kullandı.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.