banner253
banner265

"Vahap Seçer Cemevi'nin İnşaatı İçin 1 TL Dahi Yardım Yapılmamıştır"

Mersin Büyükşehir Meclisinde cemevi tartışması Mersin Büyükşehir Meclis Toplantısında, Tarsus’un Atalar Mahallesinde bir parselin Cemevi yapılmak üzere ibadethane olarak işaretlenmesi teklifi görüşülürken tartışmalar yaşanmıştı. Konuya ilişkin Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Toroslar Cemevi 2. Başkanı olan Mehmet Şahin Başkan Vahap Seçer döneminde bir kuruş destek almadıklarını belirterek önceki dönem Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz döneminden kalan bağış haklarının yerine getirilmesini talep etti.

"Vahap Seçer Cemevi'nin İnşaatı İçin 1 TL Dahi Yardım Yapılmamıştır"

Mersin Büyükşehir Meclisinde cemevi tartışması Mersin Büyükşehir Meclis Toplantısında, Tarsus’un Atalar Mahallesinde bir parselin Cemevi yapılmak üzere ibadethane olarak işaretlenmesi teklifi görüşülürken tartışmalar yaşanmıştı. Konuya ilişkin Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Toroslar Cemevi 2. Başkanı olan Mehmet Şahin Başkan Vahap Seçer döneminde bir kuruş destek almadıklarını belirterek önceki dönem Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz döneminden kalan bağış haklarının yerine getirilmesini talep etti.

16 Ocak 2021 Cumartesi 14:14
"Vahap Seçer  Cemevi'nin İnşaatı İçin 1 TL Dahi Yardım Yapılmamıştır"

Mersin Büyükşehir Belediyesinin 11 Ocak tarihinde yapılan meclisin birinci birleşiminin ana konusu Cemevlerinin durumu olmuştu. Tarsus'daki Cemevinin ibadethane olarak resmileştirilmesi önerisi ile başlayan tartışmalar Cumhur ittifakı (AKP,MHP) üyeleri ile Başkan Vahap Seçer arasında sert tartışmalara neden olmuştu. Bir meclis üyesinin cemevlerinin ibadethane olmadığını dile getirmesi üzerine de Seçer, “Şimdi biz ‘cemevleri ibadethane statüsüne alınsın’ diye bir yasa yapmıyoruz. Şu anda üstünde bulunduğu parselin ibadet yeri olarak işaretlenmesini tartışıyoruz. Kamuoyunu yanlış bilgilendirmeyin” diye konuştu. Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak’ın cemevlerine daha çok maddi yardım yapılmasıyla ilgili değerlendirmelerine de yanıt veren Seçer,

“Ben şimdi rakamlarla vereceğim. Siz dediniz ki, yardım yapmıyorsunuz, maddi sıkıntılar yaşanıyor. Daha önceki mecliste olan arkadaşlarımız bilir. Birer milyon lira yardım kararı almış meclis ve biz yönetime geldiğimizde şu anda rakamları hemen acil istetmedim ama hafızamda. Örneğin, Toroslar Cemevi bizden 800 bin lira para aldı, 200 bin lira da herhalde bitti. Bir taksit kaldı. Demek ki 1 milyon lira ödenmiş ya da 150 bin lira kalmış. Yenişehir Cemevi, burada yöneticisi de var. 1 milyon lira almış bizim dönemimizde. Yaklaşık yüzde 50’si duruyordu. Kalanını ödedik, yani 500 bin TL olan kısmını. Yine aynı şekilde, Mezitli Cemevi yüzde 50’sinden fazlası duruyordu, yüzde 60 civarında ödentisi yapılmamıştı. Bunları da ödedik. Ama Akdeniz Belediyesi cemevlerine merak ediyorum ne kadar yardımda bulunmuş? Onu da kendisinden söylemesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Hafta başında yapılan Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında cemevlerine yapılan yardımlar konusunda yanlış değerlendirmelerde bulunulduğunu ifade eden Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı, AKD Toroslar cemevi 2. Başkanı Mehmet Şahin, 22 aydır görev yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in Toroslar Cemevinin inşaatı için bir lira dahi yardım yapmadığını, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ve Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz'ın cemevinin demirbaş ihtiyaçlarını giderme noktasında destek olduğunu söyledi. Şahin, "22 aylık görev sürecinde cem evleri için yapılanları ve bundan sonra neler yapılacağının açıklanmasını sayın başkanımızdan bekliyoruz" dedi.

Başkan Seçer'in açıklamalarını değerlendiren Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Toroslar Cemevi 2. Başkanı olan Mehmet Şahin; hafta içindeki Büyükşehir Meclis toplantısındaki açıklamalarda yanlış değerlendirmelerde bulunulmuştur. Meclis görüşmelerinde ifade edildiği şekilde geçen dönem değişik tarihlerde Büyük Şehir Belediyesi meclisi tarafından Mezitli Cemevi inşaatına, Yenişehir Cemevinin tadilat ve onarımı için ve Hacı Bektaş Veli Vakfı tarafından yapılan Cemevi inşaatına birer milyon TL yardım yapılması karar alınmış olup ödemelerin bir kısmı geçmiş dönemde yapılmıştır. Ancak edindiğimiz bilgilere göre Büyükşehir Belediyesine teslim edilmiş hak edişlerin ödenmediği, Mezitli Cemevi inşaatının yarım kaldığı, Yenişehir Cemevinin bir çok eksiği olduğu, Vakıf Cemevinin ise başka arsasını satarak inşaatını tamamlamaya çalıştığı ifade edilmiştir.

1- Toroslar Cemevi Sayın Hamit Tuna’nın Belediye Başkanlığı döneminde 2016 yılında ihalesi yapılarak 2018 yılında bitirilmiş ve bina olarak canlarımızın hizmetine sunulmuştur. Geçtiğimiz dönemde Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz ve bu dönemde 22 aydır görev yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer tarafından Toroslar Cemevinin inşaatı için bir lira dahi yardım yapılmamıştır.

2- Toroslar Cemevinin morg ünitesi,masa,sandalye ,perde ve mutfak malzemeleri Burhanettin Kocamaz’ın döneminde satın alınarak teslim edilmiştir.Ancak defalardır belirtilmesine rağmen mutfak malzemelerinden hala ödenmeyen borç bulunmaktadır.Toroslar Cemevinin Isıtma ve soğutma Sistemi,Jeneratör ve demirbaşlarında bir çok eksiği vardır. Bu süreçte Toroslar Belediye Başkanımız Sayın Atsız Afşin Yılmaz ve Akdeniz Belediye Başkanımız Muhammet Mustafa Gültak başkanımızın ,çok değerli iş insanlarımızın kısıtlı olanaklarla cemevimizin demirbaş ihtiyaçlarını gidermede çaba gösterdiklerini belirtmek isterim.

3- Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in kendinden önceki belediye meclisi tarafından alınmış ve uygulamaya konmuş kararları uygulamasının kurumların bekası için  yerinde bir davranış olarak  değerlendiriyoruz. Ancak geçmiş hizmet döneminde görev yapan belediye başkanlarımız gibi Tarsus, Anamur ,Toroslar Cemevini bitiren  halen inşaatı devam eden Nehir Klikya Külliyesi ve Silifke Cemevimiz gibi  somut örnekleri görünen projeleri görmek istediğimizi  22 aylık görev sürecinde  Cemevleri için yapılanları ve bundan sonra neler yapılacağının  açıklanmasını başkanımızdan bekliyoruz. Politikacı hitap ettiği halkın yaşam kalitesini ve mutluluğunu artırdığı oranda destek bulur. Halkımızın ferasetine, hizmet eden ,kendi hayatına dokunan herkesi kucakladığını zamanı geldiğinde vicdan terazisinde çok iyi tarttığını ve yapılan iyilikleri de kötülükleri de hafızasına kayıt ettiğini çok iyi biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Son Güncelleme: 16.01.2021 16:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abdulah. B 2021-01-16 19:48:39

kemal kılıçdaroğlu mersin'e niye gelmiyor çok daha iyi anlıyorum. Allah mersin'e sabır versin bu kibir ve egodan

Avatar
Ya Sabır Mersinn 2021-01-16 19:49:54

milletvekilliğinde kalmış hala...belediye başkanlığını sağdan soldan toplama öğrenene kadar kabız olacak mersin

banner205

banner266