Yenişehir Belediyesi Ev Ziyaretleriyle Aileleri Projeye Dâhil Ediyor

Mersin Yenişehir Belediyesi ekipleri vatandaşları evlerinde ziyaret ederek, Erken Çocukluk Gelişimi Projesi kapsamında yapılan ücretsiz gelişim tarama ve değerlendirme uygulamaları için 0-6 yaş arasında çocuğu olan aileleri Yenişehir Belediyesi Akademiye davet ediyor.

Yenişehir Belediyesi Ev Ziyaretleriyle Aileleri Projeye Dâhil Ediyor

Mersin Yenişehir Belediyesi ekipleri vatandaşları evlerinde ziyaret ederek, Erken Çocukluk Gelişimi Projesi kapsamında yapılan ücretsiz gelişim tarama ve değerlendirme uygulamaları için 0-6 yaş arasında çocuğu olan aileleri Yenişehir Belediyesi Akademiye davet ediyor.

30 Mayıs 2022 Pazartesi 11:52
Yenişehir Belediyesi Ev Ziyaretleriyle Aileleri Projeye Dâhil Ediyor

Yenişehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilke imza atarak hayata geçirdiği Erken Çocukluk Gelişimi Projesi çerçevesinde çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam ediyor. Bugüne kadar yüzlerce çocuk proje kapsamında yapılan ve gelişimsel problemlerin tespit edilmesini sağlayan 0-6 Yaş Gelişim Değerlendirme uygulamalarına tabi tutuldu. Klinik psikolog eşliğinde yapılan 0-6 Yaş Gelişim Değerlendirme uygulamaları ile Yenişehir Belediyesi çocuklardaki gelişimsel problemleri erken dönemde tespit ederek, gerekli yönlendirmeleri sağlıyor. Yenişehir Belediyesi çocukları erken yaşta desteklemek amacıyla hayata geçirdiği projede uygulamalara tabi tutulan tüm çocukların gelişim süreçlerini de takip ediyor. 

Çocukların geleceği ve sağlıklı nesiller için çalışmalarına devam eden Yenişehir Belediyesi, ev ziyaretlerinde de bulunarak, ailelere Erken Çocukluk Gelişimi Projesi’ni kapsamlı olarak anlatıyor. Yenişehir Belediyesi ekipleri ziyaretlerinde 0-6 yaş arasında çocuğu olan aileleri de Edip Buran Kapalı Spor Salonu güneyinde bulunan Yenişehir Belediyesi Akademiye davet ediyor.  Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in göreve başladıktan sonra hayata geçirdiği Erken Çocukluk Eğitimi Projesi; Yenişehir Modeli ile Yenişehir Belediyesi proje kapsamında Yenişehir Belediyesi Akademiyi, Bebek Kütüphanesi’ni ve Beceri Temelli Eğitim Merkezi(BETEM)’ni de kurarak, aile temelli erken çocukluk gelişimi eğitimleri de veriyor.

*PROJE HAKKINDA EDİTÖRE NOTLAR* ERKEN ÇOCUKLUK GELİŞİMİ PROJESİ; YENİŞEHİR MODELİ 
Türkiye’de kapağı hiç açılmamış olan erken çocukluk eğitimi için harekete geçtik. “Her Aile Bir Okuldur” sloganıyla hayata geçirdiğimiz proje ile Türkiye’de bir ilke imza attık. 
Yenişehir Belediyesi Akademiyi kurarak Marmara Üniversitesi iş birliğiyle çocuklardaki gelişimsel sorunların erken dönemde tespit edilmesini sağlıyor ve verdiğimiz eğitimlerle çocuklara ve ailelere destek veriyoruz.
Projemiz 7 ayrı basamaktan oluşuyor. 

a-    Aile ve Evlilik Hayatı Eğitimi
Projenin ilk basamağı olan bu eğitimlerle bireylerin evlilik ve aile hayatına bilinçli başlamasını ve karşılaştıkları problemleri çözme yeteneği kazandırmayı hedefliyoruz. 

b-    0-3 Yaş Erken Çocukluk Eğitimi
Projenin ikinci basamağında 0-3 yaş arasında çocukları olan ebeveynlere ücretsiz ve sertifikalı eğitim veriyoruz. 
Yenişehir Belediyesi olarak bu eğitimleri veren Türkiye’deki ilk kurumuz. 
Marmara Üniversitesinden uzman akademisyenler tarafından verilen 6 haftalık eğitimlerden yüzlerce hemşehrimiz yararlandı. 
Pandemi nedeniyle eğitimlerimizi online olarak verdik. 

c-    0-3 Yaş Bebek Kütüphanesi
0-3 yaş arası çocukların dil-bilişsel ve kavramsal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla 1200 kitaplık Bebek Kütüphanesi açtık.
Bebek Kütüphanesi ile 0-3 yaş aralığındaki çocuklara ay gruplarına göre belirlenmiş kitaplarla destek sağlıyoruz.  
Çocuklara kitap okumanın beyin gelişimine sağladığı katkı sebebiyle bu dönemde çocukların kelime dağarcığı ve algı becerileri de gelişiyor.

d-    0-6 Yaş Gelişim Değerlendirme
Klinik psikolog eşliğinde yaptığımız 0-6 Yaş Gelişim Değerlendirme uygulamaları ile çocuklardaki gelişimsel problemleri erken dönemde tespit ederek, gerekli yönlendirmeleri sağlıyoruz. 
Bugüne kadar binin üzerinde çocuğumuz Yenişehir Belediyesi Akademide gelişim değerlendirme uygulamalarımıza tabi tutuldu.  
Birçok çocuğumuzda gelişimsel problemler tespit edildi. Bu çocuklarımızın çoğu iyileşti veya iyileşme sürecine girdi. 
Yaşıtlarından ileri seviyede olan çocukları da doğru bir şekilde yönlendirdik. Tüm çocuklarımızın gelişimlerini takip ediyoruz.

e-    3-6 Yaş Beceri Temelli Eğitim Merkezi (BETEM)
Proje kapsamında Fuat Morel Mahallemizde Beceri Temelli Eğitim Merkezini(BETEM) inşa ederek, Eylül ayında hizmete açtık.
BETEM'de oluşturduğumuz hareket, sanat, bilim, drama, müzik ve tasarım atölyeleri ile her çocuğa özel bireysel ve zenginleştirilmiş eğitim programı uyguluyoruz. 
BETEM, kişiye özel sağlıklı yemek menüleri, uyku odası ve narenciye ağaçlarının yer aldığı bahçesiyle çocuklar için hem eğitim ve hem de yaşam alanı. 
BETEM’de 12 lisans mezunu okul öncesi öğretmeni, psikolog, hemşire ve uzman diyetisyen ile çocukların gelişimlerini yakından takip ediyoruz. 
112 çocuk kapasiteli BETEM’i sadece çevre dostu binalara verilen LEED Sertifikası’na uygun olarak inşa ettik. 

f-    6-8 Yaş Atölye Temelli Eğitim
Atölye temelli eğitimlerle Yenişehirli çocuklarımızı geleceğe bilimle hazırlıyoruz. 
Fen, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitimlerinden oluşan STEM eğitim modelini uyguluyor ve Robotik kodlama ile satranç eğitimleriyle çocukların gelişimine katkıda bulunuyoruz. Ayrıca çocuklarımıza yabancı dil eğitimleri de veriyoruz. 

g-    0-6 Yaş Rehabilitasyon Merkezi 
Erken Çocukluk Gelişimi Projemizin bileşenlerinden biri olan 0-6 Yaş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezimizin yapımı için protokol imzaladık. 
Merkezimizin projesi ve yeri hazır, yakın zamanda Barbaros Mahallesinde temelini atacağız. 

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu(UNICEF) ve Erken Çocukluk Gelişimi Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (EÇG-P) ortaklığıyla düzenlenen uluslararası kongreye davet aldık ve proje deneyimimizi paylaştık. UNICEF yetkilileri projemizi yerinde incelemek üzere Mersin’e gelecek ve UNICEF ile çalışma fırsatı yakalayacağız.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.