AKP+MHP İttifakı Mersin Büyükşehir'de 160 Milyonluk Borçlanma Yetkisi mi Verdi ?

İddiaya göre Cumhur ittifakı komisyonda sadece 160 milyona onay verince Başkan Vahap Seçer, mecliste borçlanma yetkisini geri çekti. Ayrıca Cumhur İttifakı’nın ‘Kocamaz dönemi denetlensin’ talebi ise hukuksal açıdan itirazlara neden oldu. Başkan Seçer denetlemeye karşı olmadıklarını ancak, hukuksal bir dayanağı olması gerektiğini savunarak ara formül önerdi. Buna göre, Bakanlıktan sorulacak olan denetleme komisyonu bakanlığın onayı ile kurulabilecek.

AKP+MHP İttifakı Mersin Büyükşehir'de 160 Milyonluk Borçlanma Yetkisi mi Verdi ?

İddiaya göre Cumhur ittifakı komisyonda sadece 160 milyona onay verince Başkan Vahap Seçer, mecliste borçlanma yetkisini geri çekti. Ayrıca Cumhur İttifakı’nın ‘Kocamaz dönemi denetlensin’ talebi ise hukuksal açıdan itirazlara neden oldu. Başkan Seçer denetlemeye karşı olmadıklarını ancak, hukuksal bir dayanağı olması gerektiğini savunarak ara formül önerdi. Buna göre, Bakanlıktan sorulacak olan denetleme komisyonu bakanlığın onayı ile kurulabilecek.

12 Temmuz 2019 Cuma 20:19
AKP+MHP İttifakı Mersin Büyükşehir'de 160 Milyonluk Borçlanma Yetkisi mi Verdi ?

Mersin Büyükşehir Belediyesi Temmuz Ayı 2. Birleşim Toplantısını gerçekleştirildi. Toplantıya damga vuran gündem başlıklarında, eski Başkan Burhanettin Kocamaz döneminin denetlenmesine oy çokluğuyla şartlı kabul gelirken, Başkan Seçer gündemdeki borçlanma yetkisi talebini geri çekti. Gündemde görüşülen diğer önemli konular ise, DosteliMarketleri’nin kapatılıp farklı bir formüle büründürülmesi, MER-EK Fabrikasında işletme değişimine gidilmesi ve Parkometrelerin başlatılması oldu. Cumhur ittifakının meclislerde genel olarak aynı tutumu göstermesi tartışma konusu olurken, Mersin Büyükşehir Belediyesindeki kısıtlı bütçe ile tırpan atan MHP ,AKP ittifakı aynı tutumu İstanbulda'da gösterdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun nakit akışı için kredi alıp, eski borçların kapatılması için İBB Meclisi’nden istediği 2 milyar 225 milyon liralık borçlanma talebi kesintiye uğradı. İBB Meclisi, İmamoğlu’na 1 milyar 525 milyon liralık borç alma yetkisi verdi. İmamoğlu “İBB’nin ihtiyacı olan rakam aslında bizim talep ettiğimizin de çok üstünde. Meclisin yetkisi maksimum 2 milyar 225 milyon lira olduğu için bu talepte bulunduk. 2019’da tüm kurumlarda olduğu gibi İBB’nin de gelirleri düştü. Merkezi hükümetten gelen gelir de ilk 6 ayda düştü. Takdir meclisin” dedi.

ÖNERGENİN YASALLIĞI TARTIŞILDI

Temmuz Ayı 1. Birleşim Toplantısında geri çektirilen Mersin Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Kocamaz dönemindeki harcamaların denetlenmesi önergesi, 2’nci birleşim toplantısında tekrardan sunuldu. Mecliste önerge hakkında yasallık tartışmaları yürütülürken, Başkan Vahap Seçer ara formül yoluna giderek, önergeyi meclise sundu. Önerge oy çokluğuyla kabul edildi. Ardından bir başka ana gündem maddesi olan borçlanma yetkisinin Başkan Seçer tarafından gündemden çekilmesi meclis üyelerinde şaşkınlığa sebep oldu. Önerge ile ilgili konuşan MHP Grup Başkanı Mahmut Tat, AKP ve MHP ittifakı olarak kurulacak bir komisyonda böyle bir denetlemenin yapılmasında karar kıldıklarını ve Kocamaz dönemindeki ihalelerin incelemeye sokulmasının belediyeler yasasında yasal olduğunu savundu.

“KOŞULLA ÖNERGEYİ OYLAYACAĞIM”

Başkan Seçer ise önergeye ilişkin, “Meclisin alacağı her karar meşru değildir. Hukuki bir dayanağının olması lazım… Bizim geçmiş dönemlere ait eğer karanlık kalan noktalar var ise, bunların aydınlatılması hususunda herhangi bir çekincemiz ya da koruyucu bir hüviyete bürünme gibi bir derdimiz yok. Kamuoyunda da yanlış anlaşılmalar oldu sanırım. Sanki Cumhur ittifakı meclis üyeleri geçmiş dönemi yargılayalı diyor ama CHP’li meclis üyeleri ve Belediye başkanı bunu engelliyor gibi bir algı var. Aslında hukuku bilenlerde böyle bir algı oluşması mümkün değil. Ama bunu art niyetli zihniyetler kamuoyunun gündemine getiriyor ve biz zor durumda kalıyoruz. Normalde böyle bir gündemin 21’inci maddeye göre meclisin 2’nci birleşiminde gündeme getirmek yanlış ama bu yanlış algının ortadan kalkması için bugün gündemde getirilmesini istedim. Denetlemek istiyorsanız denetleyelim ama bizim tabi olduğumuz yasalar var. Bu kanunlar çerçevesinde biz hareket etmek zorundayız. Buradaki çelişki bizim denetim yöntemimizin ne olacağı konusudur. Tekrardan tartışmanın mantığı yok. Bu önergeyi oylayacağım. Ama bir koşulla… Biz ilgili kurullardan görüş isteyelim eğer, görüş uygun gelirse bu komisyonu çalıştıralım. Boş yere kürek çekmeyelim” dedi.

“UZLAŞALIM İSTİYORUM”

Komisyon ve idarelerden gelen teklif ve raporların görüşülmesinin ardından dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Başkan Seçer, borçlanma yetkisi talebini neden geri çektiğine ilişkin, “Borçlanma yetkisini geri çektim. Daha önce bu konu komisyonlarda görüşüldü. Reddedildi. Gergin bir siyasi ortam vardı. Hep müzakere yaparak götürmeye çalışıyorum. Uzlaşalım istiyorum. Bunları mümkünse beraberce yapalım. Benim demokrasi anlayışım bu. Dün de komisyonda bu talebimiz görüşüldü ve kabul edildi. Bugün de getirip meclise sunacaktım ama bazı endişelerim oldu. Sanki reddedilecek gibi hava esince geri çektim.

Bütün parti grupları, ‘Evet biz yetki veriyoruz’ dediği noktaya kadar getirmeyeceğim. Ben bu borcu vatandaşa hizmet için istiyorum. Belediyenin rahat hareket etmesi gerekiyor. İşte bakın geçmiş dönemden bana soruluyor: ‘Bu borç nereden geldi?’. Zaten bu borç var diye ben de borçlanmak istedim. Tekelin dönmesi lazım ama siyasetin de realiteleri var. Ben arkadaşlarımı anlayışla karşıladım ve o önergemi geri çektim. Ben meclisin gerilmesini arkadaşlarımla aramda köprülerin yanmasını istemiyorum. Ben belediye başkanıyım. Burada hoşgörülü olması gereken benim. Yeri geldiği zaman ödün vermesi gereken benim. Uzun lafın kısası eğer önümüzdeki günlerde olağanüstü bir toplantı talebim olmazsa Eylül’ün 2’nci haftası tekrardan görüşeceğiz” dedi.

 

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.