banner177

Artık Sıkıysa Dokunun !

Kadına şiddete ağır cezalar geliyor.

Artık Sıkıysa Dokunun !

Kadına şiddete ağır cezalar geliyor.

06 Mart 2012 Salı 01:02
Artık Sıkıysa Dokunun !

Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı", TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya başkanlığında toplanan komisyon, tasarıyı Alt Komisyon metni üzerinden ele aldı.  Tasarının adının değiştirilmesini isteyen CHP'li milletvekilleri, "Kadın ve Aile Bireylerinin Şiddetten Korunmasına Dair Kanun Tasarısı" olarak değiştirilmesi için önerge verdi. CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, "Zihniyet dönüşümünü sağlamak zorundayız. Kadınlar toplumda var, aile içinde olması şart değil" dedi.CHP'NİN İTİRAZLARI REDDEDİLDİ


CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak da "Aile önemli ama hukuk devletinin en önemli görevi, bireyi korumaktır. Gruplardan, aileden önce birey ve bireyin haklarını korunmalı. Kadını ailenin atına sokmak, onun birey olduğunu ikinci plana atıyor. Kadına yönelik şiddetin önemli kısmı aileden kaynaklanıyor" diye konuştu.Alt Komisyon Başkanı ve AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, tasarının adı konusunda "kadın ile aile arasında ayrımı uygun bulmadıklarını" belirterek, "Düzenlemenin adında 'aile' tercih edilmeli" görüşünü ifade etti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, tasarının hazırlık sürecinde "Eski yasayla, geçmişle bağı siliyorsunuz" diye eleştiri aldıklarını belirterek, gelen öneri ve görüşler doğrultusunda hem aileyi hem de kadına şiddeti birleştirip güçlü bir başlıkla süreci götürmeyi istediklerini kaydetti.Şahin, "Hassasiyet bizim de hassasiyetimizdir. Şiddetle mücadelede verilen katkıları önemsiyoruz" dedi. Konuşmaların adından CHP'in değişiklik önerisi reddedildi. CHP'li milletvekillerinin, "cinsel farklılığı olanların" da tasarı kapsamına alınmasını içeren önergesi de kabul edilmedi.Buna göre,
şiddete uğrayan kadınların korunması için alınacak önlemlere ilişkin usul ve esaslar, yeniden belirlendi. Anayasa ile Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, Avrupa Konseyi Sözleşmesi ve yürürlükteki tüm kanuni düzenlemeler esas alınacak.* Şiddet mağdurlarına ilişkin verilecek destek ve hizmetlerin sunumunda, temel insan haklarına dayalı, kadın erkek eşitliğine duyarlı, sosyal devlet ilkesine uygun, adil, etkili ve süratli bir usul izlenecek. Şiddet mağduru ve şiddet uygulayan için alınan tedbir kararları, insan onuruna yakışır şekilde yerine getirilecek. Şiddeti önleyen ve kadınları cinsiyete dayalı şiddetten koruyan özel tedbirler, ayrımcılık olarak yorumlanamayacak.


* Kanun kapsamında korunan kişilerle ilgili alınacak tedbirlere mülki idare amiri tarafından karar verilecek. Alınacak tedbirler kapsamında kanun kapsamında korunan kişiye, gerekiyorsa beraberindeki çocuklara, bulunduğu yerde veya başka bir yerde, uygun barınma yeri sağlanabilecek ve gerekli görüldüğünde geçici maddi yardım yapılabilecek.


* Psikolojik, mesleki, hukuki ve sosyal bakımdan, rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilebilecek. Korunan kişinin hayati tehlikesinin bulunması halinde, ilgilinin talebi üzerine veya resen geçici koruma altına alınabilecek.


* Korunan kişinin çalışması durumunda, varsa çocukları için, tedbir kararı süresince, çalışma yaşamına katılımın desteklemek üzere varsa çocukları için 2 aylık süreyle sınırlı olmak kaydıyla gerektiğinde ücreti karşılanmak üzere kreş imkanı sağlanabilecek.


* Gecikmesinde sakınca bulunan durumlarda, geçici yer imkanı sağlanması ve koruma altına alınması kararı, kolluk amirlerince de alınabilecek. Kolluk amiri, söz konusu işlemlerle ilgili evrakı, en geç, kararın alındığı tarihi takip eden ilk iş günü içinde mülki amirin onayına sunacak. Mülki amir tarafından 48 saat içinde onaylanmayan işlemlerin uygulanmasına son verilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner184

banner200

banner191

banner199