banner229

Bağış Adı Altında İşçinin Maaşını Kestiler

Her defasında işçi, emekçi dostu olarak övünen Toroslar Belediyesi’nin, Belediye Spor Kulübü’ne bağış adı altında sendikalı işçilerden için her ay 180 TL para kestiği ortaya çıktı.

Bağış Adı Altında İşçinin Maaşını Kestiler

Her defasında işçi, emekçi dostu olarak övünen Toroslar Belediyesi’nin, Belediye Spor Kulübü’ne bağış adı altında sendikalı işçilerden için her ay 180 TL para kestiği ortaya çıktı.

13 Kasım 2018 Salı 10:15
Bağış Adı Altında İşçinin Maaşını Kestiler

Toroslar Belediyesi’nin 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu kamuoyu ile paylaşıldı. Denetim sonucunda, belediyede çalışan işçilere Toplu İş Sözleşmesi kapsamında ödenen kültür yardımının bir kısmının Toroslar Belediyesi Spor Kulübüne üyelik aidatı adı altında aktarıldığı tespit edildi.

400 VERİP 180’İNİNİ KESTİLER

Toroslar Belediyesi ile Belediye - İş Sendikası arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’nin ek protokolüne “Sendika üyesi işçilere çalışma şevklerini arttırmak ve kültür faaliyetlerinde bulunmalarına imkân sağlamak için Toroslar Belediyesi Spor kulübüne üyelikleri devam ettiği sürece her ay brüt 400 TL yardım yapılır” maddesi eklendi. Protokol gereğince spor kulübüne üye işçilere 2015’ten bu yana her ay 400 TL yardım yapılmaya başlandı. Ancak Toroslar Belediyesi işçilerden her ay 180 TL üyelik aidatı kesintisi yaparak Toroslar Belediye Spor Kulübü’ne aktardı.

BELEDİYE: GÖNÜLLÜLÜK VAR

Toroslar Belediyesi’nin Sayıştay denetçilerine verdiği yanıtta ise, “Belediyemiz ile 4857 sayılı İş Kanununa tabi personellerimiz adına yetkili olan Belediye İş Sendikası ile yapılan Toplu İş Sözleşmesinin 81.Maddesinde; Sendika üyesi işçilere çalışma şevklerini arttırmak için kültür faaliyetlerinde bulunmalarına imkân sağlamak amacıyla ile her ay brüt (400 TL) yardım yapılır. Belediyede Belediye Başkanı ve Başkanlığında bir komisyon kurularak kültür yardımının kimlere ve ne şekilde verileceğine bu komisyon karar verir hükmüne istinaden;

09 Haziran 2015 tarihinde Kültür yardımı belirleme komisyonunun almış olduğu 01 numaralı kararı ile de; Belediyemizde 4857 sayılı yasaya tabi olarak çalışan personelimizin bölgemizde sporun ve sporcunun teşviki, sosyal ve kültürel faaliyet ve aktivitede bulunarak gençlerimizin geleceğe hazırlanmasında çaba sarf eden Toroslar Belediyesi Spor Kulübüne üyelikleri devam ettikleri sürece Toplu İş Sözleşmesinin 81. Maddesinde belirtilen kültür yardımından faydalanmalarına oy birliği ile karar verilmiştir. Toroslar Belediyesi Spor Kulübüne üyelik kişinin kendi talebi ile olmaktadır. Bununla ilgili olarak aidatın aylığından kesilmesi yönünde bankaya talimat vermektedirler. Ayrıca Kültür yardımı olarak ödenen brüt 400 TL’nin, 180 TL Spor Kulübüne personel tarafından ödenmekte iken vergi ve kesintiler ile 180 TL düşüldükten sonra kalan bakiye personelde kalmaktadır. Mevzuata aykırı olmamakla birlikte tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

SAYIŞTAY: İŞÇİLER ŞİKAYETÇİ

Sayıştay denetçileri ise belediyenin verdiği yanıtın aksine, bağışların gönüllülük esası altında alınmadığını belirtti. Sayıştay denetçileri, belediye personellerinin durumdan şikayet ettiğini raporladı. Öte yandan Belediyenin 2017 hesaplarını inceleyen denetçiler, Toroslar Belediyesi Spor Kulübüne ayni yardım kapsamında farklı zamanlarda 277 bin 183,28 TL tutarında spor malzemesi ve 130 bin TL maddi yardım aktarıldığını belirtti.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Msb 2018-11-13 12:54:37

Burhanettin yapmiyormu sanki vermessen tehdit surgun her türlü işkence var.macit dönemin de de kesiliyor du.tehdit şantaj yoktu en azından.

Avatar
hhhhh 2018-11-13 13:26:50

büyükşehir belediysindede kesiliyor her ay 400 tl

banner231