banner311
banner312

Bakalım PISA Sorularını Siz Çözebilecek misiniz

Okuma becerisi, problem çözme, fen okuryazarlığı ve matematik alanlarından örnek PISA sorularını sizin için seçtik. (Cevaplar son karede)

Bakalım PISA Sorularını Siz Çözebilecek misiniz

Okuma becerisi, problem çözme, fen okuryazarlığı ve matematik alanlarından örnek PISA sorularını sizin için seçtik. (Cevaplar son karede)

10 Aralık 2016 Cumartesi 10:07
Bakalım PISA Sorularını Siz Çözebilecek misiniz
 Bakalım PISA sorularını siz çözebilecek misiniz 1
Dünyanın farklı ülkelerindeki 15 yaş öğrencilerin seviyelerini ölçen Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı'nın (PISA) bu yıl açıklanan sonuçlarında Türkiye'nin, fen ve matematikte çok geride kalması tartışma yaratmıştı. Okuma becerisi, problem çözme, fen okuryazarlığı ve matematik alanlarından örnek PISA sorularını sizin için seçtik. (Cevaplar son karede)

Bakalım PISA sorularını siz çözebilecek misiniz 2
Hangi Metrotransit istasyonundan hem şehir içi otobüslere hem de şehir içi trenlere binilebilir?

Bakalım PISA sorularını siz çözebilecek misiniz 3
Normal yağmur, havadan bir miktar karbon dioksit emdiği için zayıf asit özelliğigösterir. Asit yağmuru, kükürt oksitler ve azot oksitler gibi gazları da emdiği içinnormal yağmura göre daha güçlü bir asit özelliği gösterir. Havadaki kükürt oksitler ve azot oksitler nereden gelmektedir?

Bakalım PISA sorularını siz çözebilecek misiniz 4
Fotoğrafta Venüs'ün 2004'te geçişinin bir resmi görülmektedir. Bir teleskop Güneş'e yöneltilmiş ve görüntü beyaz bir kartona yansıtılmıştır. Geçim niçin teleskopla direkt olarak bakmaktan ziyade görüntünün beyaz bir kartona yansıtılmasıyla gözlemlenmiştir? A) Güneş'in ışığı, Venüs’ün görünmesi için çok parlaktı. - B) Güneş, büyütmeden görebilecek kadar büyüktü. - C) Güneş'i bir teleskop aracılığı ile izlemek gözlerinize zarar verebilir. - D) Görüntünün kartona yansıtılarak küçültülmesi gerekiyordu

Bakalım PISA sorularını siz çözebilecek misiniz 5
Bu grafik bir yıl içerisinde dört farklı yerdeki ortalama rüzgâr hızını göstermektedir. Grafiklerden hangisi rüzgâr gücüyle üretim oluşturmak için en uygun yeri belirtmektedir?
511
Bakalım PISA sorularını siz çözebilecek misiniz 6
Fuji Dağı, her yıl sadece 1 Temmuz’dan 27 Ağustos’a kadar tırmanma için halka açıktır. Bu süre içerisinde yaklaşık 200 000 kişi Fuji Dağı’na tırmanmaktadır. Buna göre, Fuji Dağı’na bir günde ortalama kaç kişi tırmanmaktadır? A) 340 - B) 710 - C) 3400 - D) 7100 - E) 7400

Bakalım PISA sorularını siz çözebilecek misiniz 7
Göçmen kuşların çoğu, tek tek değil gruplar halinde başka bölgelere göç ediyor. Kuşların bu davranışı, canlıların evriminin bir sonucu. Peki göçmen kuşların çoğunda görülen bu davranışın evrimle ilgisi, bilimsel olarak en iyi nasıl açıklanabilir? A) Tek başına ya da küçük gruplar halinde göç eden kuşların hayatta kalma ve döllenme ihtimali daha az. - B) Tek başına ya da küçük gruplar halinde göç eden kuşlar, kendilerine uygun besinleri daha kolay bulabiliyor. - C) Büyük gruplar halinde uçmak, diğer kuş türlerinin de göç eden gruba katılmasını kolaylaştırıyor. - D) Büyük gruplar halinde uçmak, her kuşun daha kolay yuva yapabileceği yerler bulmasını sağlıyor.

Bakalım PISA sorularını siz çözebilecek misiniz 8
Yeryüzü atmosferine giren uzaydaki kayalara meteor deniliyor. Isınan meteorlar, ışık yayarak yeryüzü atmosferine düşüyor. Meteorların çoğunluğu, yeryüzüne düşmeden önce yanarak yok oluyor. Bir meteorun Dünya’ya çarptığında yarattığı çukura, krater adı veriliyor. Meteor Dünya ve yeryüzüne yakınlaşırken, hızlanmaya başlıyor. Sizce bunun nedeni ne? A) Dünya, kendi ekseni etrafında dönerek meteoru kendisine doğru çekiyor. - B) Güneş’in yaydığı ışınlar meteoru itiyor. - C) Dünya’nın kütlesi meteoru kendine çekiyor. - D) Meteor, uzay boşluğu tarafından itiliyor.

Bakalım PISA sorularını siz çözebilecek misiniz 9
Bu üç krateri inceleyin. Kraterleri, onları oluşturan meteorların boyutuna göre büyükten küçüğe sıralayın. A) A, C, B --------- B) A, B, C --------- C) C, A, B

Bakalım PISA sorularını siz çözebilecek misiniz 10
Bu üç krateri tekrar inceleyin. Kraterleri, ne zaman oluştuklarına göre en eskiden en yeniye doğru sıralayın. A) B, C, A --------- B) A, B, C --------- C) C, A, B

Bakalım PISA sorularını siz çözebilecek misiniz 11
Cevap Anahtarı: 1- Merkez İstasyonu, 2- Duman çıkaran herhangi bir otomobil, fabrika atıkları, petrol ya da kömür gibi fosil yakıtların yakılması, yanardağlardan çıkan gazlar ya da benzer şeyler, 3- C, 4- C, 5- C, 6- A, 7- C, 8- A, 9- C

Son Güncelleme: 10.12.2016 11:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.