banner253

Mersin Büyükşehir'de Yeni Belediye Başkanını Hacizler Bekliyor

Mersinli Yazar Abdullah Ayan, Mersin Büyükşehir Belediyesinin içine düştüğü kirizi analiz ettiği yazısında 31 Mart Yerel Seçimleri sonunda seçilecek yeni başkanı bekleyen Haciz krizini analiz etti.

Mersin Büyükşehir'de Yeni Belediye Başkanını Hacizler Bekliyor

Mersinli Yazar Abdullah Ayan, Mersin Büyükşehir Belediyesinin içine düştüğü kirizi analiz ettiği yazısında 31 Mart Yerel Seçimleri sonunda seçilecek yeni başkanı bekleyen Haciz krizini analiz etti.

28 Mart 2019 Perşembe 10:36
Mersin Büyükşehir'de Yeni Belediye Başkanını Hacizler Bekliyor

Yeni Büyükşehir Başkanını bekleyen tablo ve Haciz gelen Belediye…

Bir önceki makalede seçimler yaklaşırken, oy verecek vatandaşı proje sağanağıyla karşı karşıya bırakan Mersin merkez ilçe belediyelerinin bütçe olanaklarını ortaya koymaya çalışmıştım.

Mersin dediğime bakmayın, Türkiye' nin genelindeki durum verdiğim örneklerden farklı değil.

Akıllarına gelen gelmeyen, duydukları ipe sapa gelmez ne kadar proje varsa, yapılabilirliğine, maliyetine, olur da seçilirlerse başına geçecekleri belediyelerin kaynaklarına, imkanlarına aldırmadan üzerimize boca edenlerin, yarın seçilirlerse dile getirecekleri mazeretleri şimdiden işitir gibiyim.

Genelde ayaklar suya erip, hayallerin yerini gerçekler aldığında ilk duyacağımız bahane "kasa boş, enkaz bırakıp gitmişler" olur.

Aslında kasaların, bilançoların ne olduğunu anlamak için müneccim olmak gerekmiyor. Çünkü günümüzde her şeye olduğu gibi yerel yönetimlerin bütçe bilgilerine ulaşmak zor değil. Ama seçimden önce gerçekleri söylese oy alamayacağını, "şikayet ediyorsan niye aday oluyorsun" haklı sorusuyla karşılaşacağını bildikleri için, adaylık sürecinde bulutlarda dolaşır, seçilirlerse yere ayak basarlar.

İlçe Belediyeleri böyle de, Büyükşehirler farklı mı?

Örneklemeyi yine Mersin' den, Mersin Büyükşehir Belediyesi üzerinden yapmaya çalışacağım.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Anonim Şirket olsa da belediyeye ait su kanalizasyon hizmeti veren ve Allahın suyunu parayla satarak altın yumurtlayan tavuk olarak ta nitelendirilecek Meski' nin yıllık toplam bütçeleri yaklaşık 500 milyon dolar civarında… (Sayıştay denetiminden geçmiş ve diğer tüm yıllarla paralellik arz eden 2017 verilerine göre BŞ gider bütçesi 1 milyar 395 milyon TL ve Meski' nin gider bütçesi ise 510 milyon TL iki kurumun gider bütçelerini aynı yılın 3,6 TL/$ ortalama dolar kuruna bölersek 529 milyon dolar gibi bir rakama ulaşırız. Diğer yıllarda da dolar bazlı bakarsak üç aşağı beş yukarı benzer rakamlar çıkıyor karşımıza)

Demek ki, 2014' ten bugüne geçen 5 yıllık süre içinde BŞ yönetimini sürdüren Kocamaz' ın başında olduğu dönemin toplam harcama bütçesi yaklaşık olarak 2,4 ile 2,5 milyar dolar arası bir rakama ulaşıyor.*

Böylesi bir bütçeye karşı 5 yılın sonunda seçilecek yeni başkan ve yönetimini nasıl bir tablo bekliyor dersiniz?

Geçtiğimiz günlerde yaşanan hayli çarpıcı ve örneğine zor rastlanır gelişme sayesinde yukarıdaki sorunun yanıtı için oturup 31 Mart sonrasını beklememize gerek kalmadı.

Ne mi oldu?

Son 5 yıllık Kocamaz döneminde Belediyenin en büyük ihalelerini alan aynı kişinin tek başına sahibi olduğu iki şirketin tahsil edemedikleri alacakları nedeniyle haciz yoluna gittiklerine tanık olduk.

Tam gaz yapılan harcamalar, dağıtılan ihaleler sonucu, aylardır ödeme sıkıntısında olan Büyükşehir Belediyesinin kapısına, seçimlere 10 gün kala alacaklı müteahhitlerden biri haciz kararıyla dayandı. Taraflar arasındaki yazışmalardan anlıyoruz ki, belediye alacaklıya 2018 Aralık ayının son haftası 170 milyon lira ödemiş ama kalan 188 milyon liralık (eski parayla 188 trilyon veya dolar üzerinden konuşursak yaklaşık 38 milyon dolar) borç için müteahhit  yine de haciz işlemi başlatıp, belediyenin kapısına dayanmış.

Belli ki, aday olamayan ve 31 mart akşamı kim seçilirse seçilsin çantasını alıp gidecek mevcut başkandan sonra alacaklarıyla ilgili kaygıya kapılmış belediyenin Kocamaz dönemindeki en büyük ihale alan ismi…

Kim bilir, Kocamaz' ın yerine geçecek yeni Başkanın, ödemeleri geciktirmesine karşı bir ön önlem alma yolunu seçmiş te olabilir.

Haciz kararına karşı Mersin Büyükşehir Belediyesi ne yaptı derseniz?

İşin o kısmı daha da ilginç…

Büyükşehir' in resmi internet sitesinde yer verilen açıklamaya göre "Borçların vadeye yayılması için gayrimenkullerin teminat olarak gösterilmesi işlemi yapılmakta"

Bunun ne anlama geldiğini okuma yazması olan herkes bilir ama yineleyeyim:

Belediyeler kamu kurumu ve gayrimenkuller başkan veya yönetiminin tasarrufunda değil, hepimizin kısaca halkın malı. Halka ait malı mülkü, yaptırdığınız işlere karşı idareci olarak teminat göstermek te neyin nesi diye kafa yormayın?. Gerçek tek kelimeyle tam da bu…

Aynı kişinin sahibi olduğu iki şirketin Mersin Büyükşehir Belediyesinden son olarak üstlendiği iki ihalenin toplamı 1,2 milyar TL (dolar bazında yaklaşık 250 milyon dolar) ve şirketlerden sadece birinin yaptığı iddia edilen işlerden haciz konusu ettiği kalan alacağı 188 milyar TL (38 milyon dolar)

Şirketlerin sahibi aldığı ve alacağı için haciz uyguladığı 250 milyon dolara karşı hangi işleri yaptı, bu kentte yaşayan vatandaşın günlük hayatına farklılık katacak hangi projeleri üstlenip tamamladı bilmiyorum?

Ama bildiğim bir şey var…

5 yılın sonunda Mersin Büyükşehir direksiyonundan kalkacak olan Kocamaz' ın bıraktığı Belediye, müteahhitlerin alacakları nedeniyle haciz işlemi başlattıkları, hacizler dursun diye de Başkan emriyle kamuya ait gayrimenkullerin teminat verildiği bir kurum görünümünde…

Seçimden önce hatırlatayım istedim, sonrasında koltuğa oturacaklar dövünmesin diye…

*Mersin BŞ gider bütçesi (Sayıştay denetiminden geçen yıllar itibariyle)

MESKİ

TOPLAM

TOP. $

2014

515.804

242.389

758.193

361.044

2015

1.010.179

353.647

1.363.826

501.406

2016

886.482

541.692**

1.428.174

476.058

2017

1.394.512

509.250

1.903.762

528.823

 **2016 MESKİ bütçesi, Sayıştay denetiminden geçen kurum bütçeleri arasında yer almadığı için MESKİ' nin yaptığı ve internet sitesinde yer alan çok yıllı bütçe projeksiyonu verilerinden alınmıştır.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner205

banner262