Mersin'de CHP ve İYİ Parti'nin Adayı Burhanettin Kocamaz mı ?

CHP’nin yerel seçimler için İYİ Parti’yle görüştüğü öğrenildi. Görüşmeleri CHP adına Bülent Tezcan, İYİ Parti adına da Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’ın yürüttüğü konuşuluyor. Ankara’da Mansur Yavaş, Mersin’de mevcut Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın iki partinin adayı olabileceği belirtiliyor. Bugün FOX TV'nin Ana Haber Bülteninde de yer alan habere göre : Ankara'da Mansur Yavaş' ın CHP den aday olup İYİ partinin desteğini alabileceği, bunun karşılığında Mersin' de İYİ Parti Mevcut başkan Burhanettin Kocamaz' ı aday gösterip CHP'nin desteğini alarak yerelde ittifak yapacak.

Mersin'de CHP ve İYİ Parti'nin Adayı Burhanettin Kocamaz mı ?

CHP’nin yerel seçimler için İYİ Parti’yle görüştüğü öğrenildi. Görüşmeleri CHP adına Bülent Tezcan, İYİ Parti adına da Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’ın yürüttüğü konuşuluyor. Ankara’da Mansur Yavaş, Mersin’de mevcut Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın iki partinin adayı olabileceği belirtiliyor. Bugün FOX TV'nin Ana Haber Bülteninde de yer alan habere göre : Ankara'da Mansur Yavaş' ın CHP den aday olup İYİ partinin desteğini alabileceği, bunun karşılığında Mersin' de İYİ Parti Mevcut başkan Burhanettin Kocamaz' ı aday gösterip CHP'nin desteğini alarak yerelde ittifak yapacak.

03 Kasım 2018 Cumartesi 19:48
Mersin'de CHP ve İYİ Parti'nin Adayı Burhanettin Kocamaz mı ?

Yerel seçimler için geri sayım sürerken hem aday belirleme hem de farklı partilerle yapılacak işbirliği görüşmeleri hızlandı. Kulislere yansıyan iddialara göre CHP ve İYİ Parti, yerel seçimler için arka kapı diplomasisi yürütüyor. Görüşmelerin seçim ittifakı yerine belli yerlerde işbirliğini kapsadığı belirtiliyor.

PM ONAYLAMALI

Hürriyet Gazetesi’nden Rifat Başaran’ın haberine göre: CHP’nin Ankara ve Mersin’de ortak aday çıkaracağı da kulislere yansıyan bir başka bilgi. Kılıçdaroğlu’nun ‘Ankara adayı’ olarak duyurduğu Mansur Yavaş’ın iki partinin ortak adayı olacağı konuşuluyor. Mersin’de ise mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz’ın da adı kulislerde ortak aday olarak geçiyor. Kocamaz’ın partisi tarafından aday gösterilemeyeceği açıklanmıştı. Her iki isme Parti Meclisi’nden (PM) onay verilip verilmeyeceği de merak ediliyor.

CHP’nin yerel seçimler için İYİ Parti’yle görüştüğü öğrenildi. Görüşmeleri CHP adına Bülent Tezcan, İYİ Parti adına da Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’ın yürüttüğü konuşuluyor. Ankara’da Mansur Yavaş, Mersin’de mevcut Belediye Başkanı Burhanettin Kocamazlar’ın iki partinin adayı olabileceği belirtiliyor. YEREL seçimler için geri sayım sürerken hem aday belirleme hem de farklı partilerle yapılacak işbirliği görüşmeleri hızlandı. Kulislere yansıyan iddialara göre CHP ve İYİ Parti, yerel seçimler için arka kapı diplomasisi yürütüyor. Görüşmelerin seçim ittifakı yerine belli yerlerde işbirliğini kapsadığı belirtiliyor.

PM ONAYLAMALI

CHP’nin Ankara ve Mersin’de ortak aday çıkaracağı da kulislere yansıyan bir başka bilgi. Kılıçdaroğlu’nun ‘Ankara adayı’ olarak duyurduğu Mansur Yavaş’ın iki partinin ortak adayı olacağı konuşuluyor. Mersin’de ise mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamazlar’ın da adı kulislerde ortak aday olarak geçiyor. Kocamazlar’ın partisi tarafından aday gösterilemeyeceği açıklanmıştı. Her iki isme Parti Meclisi’nden (PM) onay verilip verilmeyeceği de merak ediliyor. Yavaş’ın adaylığıyla ilgili PM üyelerinden eleştirilerin geldiği bilgisi kamuoyuna yansımıştı. Son alarak Ankara’da yapılan bölge toplantısında partililer Yavaş’ın adaylığına sert tepki gösterdiği öğrenildi. Kulislerde Kılıçdaroğlu’nun Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi için de adayını bulduğu konuşuluyor. Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) Genel Müdürlüğü görevini sürdüren Dr. Şafak Başa aday gösterilecek. Mülkiye başmüfettişliği de yapan Başa, Mesudiye kaymakamlığı görevini yürütürken dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in ‘köykent projesi’nin hazırlanması ve uygulanmasıyla görevlendirilmişti.

CHP ve İyi Parti 2 il için anlaştı

TALAY AFFINI İSTEDİ

Adana’da ise yapılan anketlerden Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın isminin diğer adayların 7 puan önünde çıktığı öğrenildi. CHP’nin Hatay ve Burdur’da da mevcut belediye başkanlarıyla devam etme kararı aldığı belirtildi. Denizli’de ise Melike Basmacı’nın adaylığına kesin gözüyle bakılıyordu. Basmacı’nın Genel Merkez’den gelen teklif üzerine önseçim istediği öğrenildi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığını açıklayan Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı eski Kültür Bakanı İstemihan Talay ise partideki görevinden ayrıldı. Talay, “Haksız rekabet eleştirisi olmaması için Genel Başkanımıza ve bana bir tenkit yöneltilmemesi anlayışı içinde kendi irademle görevimden ayrılmanın etik olarak uygun olacağını düşündüm. Bunu kendisiyle paylaşıp izin istedim” açıklamasını yaptı.

İZMİR İÇİN VEKİL ADAY OLMAYACAK

- CHP’de en çok tartışılan illerden biri de İzmir. Aday olmayacağını açıklayan mevcut İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise geçen hafta Kılıçdaroğlu’na veda ziyaretinde bulundu. Kocaoğlu’nun Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kırmızı çizgisi olduğunu ve bu iki isimden birinin aday olması halinde partiyle ilişkisini kopartacağını söylediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun ise yakın çevresine İzmir’de, bir milletvekilini aday göstermeyeceğini, adaylarının Kocaoğlu’nu üzmeyecek bir isim olacağını söylediği öğrenildi.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA DESTEK

- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla sosyal medya hesabından video paylaştı. Kılıçdaroğlu, maske takarak destek verdiği lösemili çocuklara, “Sevgili çocuklar, sizi seviyorum ve mücadelenize sonuna kadar destek veriyorum” sözleriyle seslendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, aday belirleme sürecinde 3 seçeneği masasının üzerinde tutuyor. Yerel seçimlerde iddialı isimlerle girmek isteyen CHP Lideri’nin önündeki 3 seçeneği değerlendirdiği, “ildeki koşullara göre” bu seçenekleri uygulamaya sokacağı kaydedildi.

1.SEÇENEK: “İYİ PARTİ İLE İTTİFAK”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ısrarla üzerinde durduğu konu İYİ Parti ile seçim işbirliği. Özellikle kırsal bölgelerdeki CHP zafiyetini kırmak için bu tip seçim bölgelerinde İYİ Parti çatısı altında CHP’nin dışarıdan desteklediği bir metot üzerinde çalışan CHP Genel Merkezi’nin bu bağlamda Antalya, Mersin, Manisa, Konya gibi büyükşehirlerde aday çıkartmama formülünü tartışıyor. Buna karşılık İYİ Parti de CHP’yi İstanbul, İzmir, Eskişehir, Aydın ve Hatay’da destek verecek. CHP ve İYİ Parti’nin bu konuda ortak çalışma yürüttüğü ancak Ankara konusunda bir uzlaşı sağlanamaması nedeniyle sıkıntı yaşandığı kaydediliyor.

2. SEÇENEK: “İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARINI BÜYÜKŞEHİR ADAYI YAPMAK”

CHP’de çok sayıda aday adayının olduğu bazı büyükşehirlerde İYİ Parti ile seçim işbirliği yapılmadığı takdirde partiden kopmaların önüne geçmek için söz konusu büyükşehirlerdeki başarılı ilçe belediye başkanlarının aday gösterileceği bir formül de CHP Lideri’nin önünde duruyor. Özellikle Adana’da Seyhan ve Çukurova belediye başkanları ile Mersin’de Mezitli ve Yenişehir Belediye Başkanlarının bu kapsamda değerlendirilebileceği ifade ediliyor. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan'a parti tabanındaki yoğun tepki, ve Tarhan hakkındaki yolsuzluk iddiaları Kılıçdaroğlu'nu Mezitlide yeni bir aday arayışına yitti.

3. SEÇENEK: “MERKEZ YOKLAMASI İLE ADAY BELİRLEMEK”

Başından beri önseçim ya da eğilim yoklamasına karşı çıktığını defalarca dile getiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk iki seçenek rafa kalktığı takdirde merkez yoklaması yöntemiyle aday belirleyecek. Öyle ki Genel Başkan Kılıçdaroğlu, aday belirlenirken özellikle büyükşehirlerde PM’nin elinden aday belirleme yetkisini de alarak, kendisini sorumlu yapmasını da bu seçeneğe işaret olarak yorumlandı.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Son Güncelleme: 03.11.2018 22:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Halil Aydemir 2018-11-03 20:46:21

KOCAMAZ CHP adayı gösterilmesi halinde AK Parti büyük bir farkla belediyeleri alır.Akdeniz HDP Yenişehir CHP MEZITLI VE TOROSLAR AK PARTI.KOCAMAZIN CHP de aday gösterilmesi dengeleri AK Parti lehine çevirecek.Sn.Kocamaz kazanmaması halinde hakkinda acilan davalar yeniden masaya yatirilacak iddia ve söylentileri var.

Avatar
Mezitlili 2018-11-03 21:03:06

Asıl bomba Neşet Tarhan'ı aday gösterirlerse Mezitli'de yaşanacak baksen eğlenceye

Avatar
Eski personel 2018-11-03 22:32:01

Geçen seçim macit özcan dayatmasıyla burhanettin kazanmıştı. Bu secimdede burhanettin dayatmasıyla hamit tuna kazanır belediye de çalışan chp li lere yaptıklari unutulması kim oy verecek buna.farz edelim kazandı mhp ye geri donmeyeceginin garantisi var mı guvebilecekmi chp liler bu adama .parti içinde aday gosterilméyince kızıp mhp ye oy veren ler ne yapacak bir de onu düşünün.

Avatar
Salim Salan 2018-11-05 01:55:01

Bugün Serdal KUYUCUOĞLU bir açıklama yaptı ve CHP' de böyle bir şeyin kesinlikle olmadığını söyledi. Olay şu ki bu adam (B.Kocamaz) halen ortalığa nasıl fitne-fücür sokarım diye çar çar çabalıyor. Büyük ihtimalle bir takım gazetecileri parayla angaje etti. Zamanla bunların hepsi açığa çıkacaktır. Arkadaşlar, hiç biriniz neden şunu demiyor: Burhanettin KOCAMAZ MHP' nin halihazırdaki Büyükşehir belediye başkanlarından birisidir. Zaten Koca ülkede 3 tane Büyükşehir Belediyesi var ellerinde. Eğer, Devlet Bahçeli ve Teşkilat bu adamı gözden çıkarmışsa demek ki bu adamla seçim kazanılmaz. Sayısız hataları var Kocamaz' ın. Tabi şu an makamda olduğu için pek ses çıkmıyor ama 2019 Yerel Seçimini müteakip hafta çok büyük olaylara gebe Mersin. Artık hangi suç(lar) kapsamda kaç dosyası varsa... Sevilme konusuna da gelince; bu Kocamaz' ı seven kimse çıksın o zaman CHPlilerin Macit Özcan kararına kazan kaldırdığı gibi atlasınlar otobüslere doğru MHP genel merkeze. Ses yok... Seveni yok yalakası çok.

Avatar
Halit Karatepe 2018-11-04 20:26:30

Çüş artık. CHP Mersinden silinmek istiyor anlaşılan. Bir daha Mersin’ de seçim kazanmasına imkan kalmayacak.