banner215

“Mersin Serbest Bölge’den Pis Kokular Geliyor”

Odatv, bir süredir Sayıştay’ın, özellikle AKP’li belediyelere ilişkin saptanan skandalları belgeleyen raporlarına dikkat çekiyor...

“Mersin Serbest Bölge’den Pis Kokular Geliyor”

Odatv, bir süredir Sayıştay’ın, özellikle AKP’li belediyelere ilişkin saptanan skandalları belgeleyen raporlarına dikkat çekiyor...

14 Kasım 2018 Çarşamba 21:34
“Mersin Serbest Bölge’den Pis Kokular Geliyor”

Sayıştay’ın “Ekonomi Bakanlığı 2017 Denetim Raporu”, Ekim 2018 tarihinde yayımlandı. Rapor, Odatv’de20 Şubat 2018 günü yayımlanan “Mersin Serbest Bölge’den pis kokular geliyor” haberimizi doğruladı. Ancak bu haber, 27 Şubat 2018 tarihli Mersin 4. Sulh Ceza Hâkimliği’nin “İnternet Erişimi Engelleme” kararıyla yayınımızdan kaldırılmıştı. Haberde, MESBAŞ (Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.) hakkında verilen özelleştirme kararı, MESBAŞ’ın yönetim kurulu başkanlığını yaklaşık 20 yıldan beri yürüten Cihat Lokmanoğlu hakkında verilen suç duyurusu ile Mersin Ticaret Sicili’ne kayıtlı CBA Denizcilik İşleri Taş. Dep. Hiz. Tic. ve San. A. Ş.’nin de ortağı ve yönetim kurulu başkanı olan Lokmanoğlu’nun, CBA aracılığıyla MESBAŞ’ın işlerini ruhsatsız olarak alması ve bu durumun rekabet yasağına aykırılık oluşturduğu ifade edilmişti.

“DÜŞÜK ÜCRETLENDİRME”

Şimdi gelelim Sayıştay raporuna. Raporda CBA’nın adı verilmiyor. Şirket, “… Firması” olarak geçiyor. Ancak, hangi şirketten söz edildiği hemen anlaşılıyor.

Sayıştay Raporu’nda, “… Firmasına Standart Hizmet Tarifelerinden Farklı Olarak Daha Düşük Bir Ücretlendirme Yapılması”na dikkat çekiliyor.

“Mersin Serbest Bölgesi’nde … firmasına, kullanıcılara duyurulan hizmet tarifelerinden farklı olarak daha düşük bir ücretlendirme yapılması yönünde imtiyazlar tanındığı ve özel hesaba eksik gelir payı aktarılmasına sebebiyet verildiği görülmüştür” deniliyor.

Rapor, Serbest Bölgeler Kanunu’na ilişkin mevzuat ve hükümleri anımsattıktan sonra şöyle devam ediyor:

“Ancak yapılan incelemelerde;

1- 1997 yılında MESBAŞ (Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.) ile …firması arasında karşılıklı verilen taahhütleri içeren ve Mülga Dış Ticaret Müsteşarlığının da olumlugörüş beyan ettiği anlaşma sonucunda liman sahası olarak programlanmış alana (rıhtım üzerine) yaş meyve sebze terminali/deposu inşa edildiği,

2- … firmasına, terminaline gelen yükler için kendi işçi ekip ve ekipmanlarını kullanma imtiyazı verildiği, üstelik …terminaline/deposuna gelen yükler için diğer firmalara uygulanan (gemi yükleme/boşaltma) hizmet tarifesine kıyasla 6.55usd/ton olan gemi yükleme/boşaltma hizmetinin …firmasına yüklemede 1usd/ton, boşaltmada 2usd/ton olarak uygulandığı ve bu tutar üzerinden MESBAŞ’a ödeme yaptığı; ayrıca kendisine tahsis edilen alanda gerçekleştirdiği yükleme, boşaltma hizmetleri için koordinasyon ücreti ödemediği; yaratılan fiili durum sonucunda dolaylı olarak özel hesaba eksik gelir payı aktarılmasına da sebebiyet verildiği,

3- … firmasının terminaline gelen yükler için yükleme/boşaltma hizmetlerini ücreti karşılığında vererek depo işletmeciliği ve alım-satım faaliyetleri dışında yükleme/boşaltma hizmetleri üzerinden de kazanç elde ettiği,

“AYNI KİŞİ!”

4- MESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ile … firmasının Yönetim Kurulu Başkanı ve ortağının aynı kişi olduğu,tespit edilmiştir. Diğer taraftan, işleticilik imtiyazının bir firmaya devredilmesi kullanıcılar arasında adil olmayan bir uygulamaya yol açmasının yanında dolaylı olarak özel hesaba aktarılan işleticilik payının da eksik hesaplanmasına sebebiyet vermektedir. Sonuç olarak, … firması lehine sağlanan tarife indiriminin kaldırılması, hizmet tarifesinin tüm kullanıcılara eşit biçimde uygulanması, gemi ve liman hizmetlerinin MESBAŞ’ın kendisi tarafından yapılması veya kendi sorumluluğu altında yaptırılması gerekmektedir.

HAZİNE’NİN MENFAATİ YERİNE…

B) Anılan yönetmelik hükmüne aykırı olarak özel hesaba aktarılması gereken kira gelir payının bir kısmının MESBAŞ’a tahsis edildiği ve 1997-2017 yılları arasında özel hesaba eksik kira gelir payı aktarılmasına sebebiyet verildiği görülmüştür.” Yönetmelik hükmünde yer alan açık hüküm karşısında idarenin buna aykırı olarak işlem tesis etmesi mümkün değildir. Kaldı ki bu durumda Hazinenin menfaatinin düşünülmesi yerine MESBAŞ’ın gelirlerinin azalmasından bahsedilmesinin sebebi anlaşılamamıştır. (…) firmasına verilen imtiyaz her yıl MESBAŞ Yönetim Kurulu tarafından alınan karar ile verilmektedir. Sonuç itibariyle, kira gelir payı aktarımlarının Yönetmelik hükmüne uygun yapılması ve özel hesaba yapılan eksik aktarımların giderilmesi gerekmektedir.”

MEVZUATA AYKIRILIK

“… Kamu menfaatleri doğrultusunda kullanılan yetkileri çerçevesinde yürütülen iş ve işlemlerde mevzuata aykırılık bulunmadığı, Sayıştay Başkanlığı değerlendirmelerine iştirak edilmediği ifade edilmiştir.

“Sonuç olarak… Bulgu’da ve yukarıda açıklanan gerekçelerle, … firması lehine sağlanan tarife indiriminin kaldırılması, hizmet tarifesinin tüm kullanıcılara eşit biçimde uygulanması, gemi ve liman hizmetlerinin MESBAŞ’ın kendisi tarafından yapılması veya kendi sorumluluğu altında yaptırılması gerektiği yönündeki değerlendirmemiz devam etmektedir.

“… Yönetmelik hükmünde yer alan açık hüküm karşısında idarenin buna aykırı olarak işlem tesis etmesi ve inisiyatif kullanması mümkün değildir. Kira gelir payı aktarımlarının Yönetmelik hükmüne uygun yapılması ve özel hesaba yapılan eksik aktarımların giderilmesi gerektiği yönündeki değerlendirmemiz devam etmektedir.”

Mersin Portal-Haber Merkezi

Son Güncelleme: 14.11.2018 21:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner230

banner232