banner253
banner269

Mersin Üniversitesinden Atılan Öğrenciyi Mahkeme Haklı Buldu.

Anayasa Mahkemesi (AYM), katıldığı basın açıklamasında Mersin Üniversitesi öğrencisi İlknur Uyan’a "kayyum rektör" dediği gerekçesiyle verilen disiplin cezasının eğitim hakkının ihlali olduğuna karar verdi.

Mersin Üniversitesinden Atılan Öğrenciyi Mahkeme Haklı Buldu.

Anayasa Mahkemesi (AYM), katıldığı basın açıklamasında Mersin Üniversitesi öğrencisi İlknur Uyan’a "kayyum rektör" dediği gerekçesiyle verilen disiplin cezasının eğitim hakkının ihlali olduğuna karar verdi.

05 Ağustos 2022 Cuma 13:48
Mersin Üniversitesinden Atılan Öğrenciyi Mahkeme Haklı Buldu.

Üniversite yönetimi, 2017'de Mersin Üniversitesi'nde 10 Ekim Ankara Katliamı'nın protesto eden öğrencilere açılan soruşturmalara tepki göstermek için Gazeteciler Cemiyeti bürosunda yapılan basın açıklamasına katılan İlknur Uyan'a, "kayyum rektör" ifadesinin "şeref ve haysiyeti zedeleyici ifade" olduğu gerekçesiyle 1 ay okuldan uzaklaştırma ve disiplin cezası verdi. İlknur Uyan, istinafın ret kararının ardından eğitim hakkının ihlal edildiğini belirterek Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

HAK İHLALİ VE TAZMİNAT KARARI
AYM, Uyan’ın eğitim hakkının ihlal edildiğine oybirliğiyle karar verdi ve 13 bin 500 lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti. 

Kararın gerekçesinde şu ifadelere yer verdi:

"Özgür düşüncenin ve eleştirel aklın beşiği olarak görülen üniversitelerde farklı düşüncelere sahip üniversite öğrencilerine daha fazla hoşgörü gösterilmesi gerekmektedir. Söz konusu görüş ve fikirler tartışmalı olsa veya rağbet görmese dahi ifade özgürlüğünün sıkı korumasından yararlanmalıdır. Başvuruya konu basın açıklamasında dile getirilen düşüncelere müdahale edilmesi, bu tür düşünceleri destekleyenlerin şu veya bu sebeplerle cezalandırılması özgür tartışma ortamında ulaşılmasını ve dolayısıyla çoğulculuğun sağlanmasını imkânsız hâle getirir.

İkinci olarak kamu otoritelerinin kabul edilebilir eleştiri sınırlarının özel bireylere nazaran çok daha geniş olduğu unutulmamalıdır. Başvurucunun katıldığı basın açıklaması, kamuoyunun üniversite idaresinin politikalarına karşı denetiminin bir parçası olarak kabul edilmelidir.

Üçüncü olarak kamu otoriteleri kendilerine yönelik eleştirilere farklı araçlarla cevap ve tepki verme imkânına sahiptir. Nitekim üniversite idaresi bahse konu basın açıklamasında ileri sürülen iddiaları yalanlayabilir, kamuoyunu yanlış olduğunu düşündüğü açıklamalara karşı doğru olarak bilgilendirebilir ve bir kısım isnada delilleri ile karşı çıkabilirdi"

"Başvurucu, ifade özgürlüğünü kullanması nedeniyle okuldan uzaklaştırma disiplin cezası ile cezalandırılmış ve eğitim hakkından yararlanamamıştır. Açıktır ki derece mahkemeleri başvurucuya konu ifadelerin kullanılma nedenini, içeriğini, hangi ifadelerini kurum düzenine ne şekilde tesir ettiğini, başvurucunun almakta olduğu eğitim seviyesini ve basın açıklamasının yapıldığı mecrayı değerlendirmemiştir. Davanın koşulları ışığında ve yukarıda belirtilen nedenler birlikte değerlendirildiğinde ifade özgürlüğünü kullanan başvurucuya verilen bir ay okuldan uzaklaştırma disiplin cezasının zorunlu bir ihtiyacı karşılamadığı gibi orantılı olduğu da kabul edilmemiştir. Bu kapsamda mahkemelerin ileri sürdüğü gerekçeler, başvurucunun eğitim hakkında yapılan müdahale için ilgili ve yeterli görülmemiştir.” (HABER MERKEZİ)

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.