banner177

Servet Koca: “Kumpası ve Algıyı Burhanettin Kocamaz Yürüttü”

Eski Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın evrakını il seçim kuruluna geç vermesi nedeniyle aday olamamasından sorumlu tuttuğu dönemin İYİ Parti İl Başkanı Servet Koca hakkındaki suçlamalara ve kumpas kurduğu yönündeki iddialara 5 ay sonra bir otelde düzenlediği basın toplantı ile cevap verdi.

Servet Koca: “Kumpası ve Algıyı Burhanettin Kocamaz Yürüttü”

Eski Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın evrakını il seçim kuruluna geç vermesi nedeniyle aday olamamasından sorumlu tuttuğu dönemin İYİ Parti İl Başkanı Servet Koca hakkındaki suçlamalara ve kumpas kurduğu yönündeki iddialara 5 ay sonra bir otelde düzenlediği basın toplantı ile cevap verdi.

29 Temmuz 2019 Pazartesi 11:06
Servet Koca: “Kumpası ve Algıyı Burhanettin Kocamaz Yürüttü”

Eski Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın, 31 Mart seçimlerinde aday olamamasından sorumlu tuttuğu ve kendisine kumpas kurmakla suçladığı dönemin İYİ Parti İl Başkanı Servet Koca, “Eğer kumpas yapıldıysa ben yapmadım. Pazılın diğer parçalarına bakılsın” diyerek, Kocamaz’ı işaret etti. Eski Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, evrakı İl Seçim Kurulu’na geç teslim edildiği için 31 Mart seçimlerinde aday olamamış ve olaydan eski İYİ Parti Mersin İl Başkanı Servet Koca’yı sorumlu tutarak, hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Servet Koca: “Kumpası ve Algıyı Kocamaz Yürüttü”

Türkiye gündemine oturan olayın odak noktası haline gelen ve ‘Kocamaz’a kumpas kurdu’ iddialarının hedefi olan Koca, 28 Haziran’da yargı önünde aklandı. Sürecin başından bu yana sessizliğe gömülen Koca, suskunluğunu bozdu. O dönemde neler yaşandığını, bugüne kadar neden sustuğunu anlatan Koca, kendisiyle ilgili tüm iddiaları reddederek, Kocamaz ve bazı il yöneticileri hakkında önemli iddialar ortaya attı. Bugüne kadar Türkiye’de bu sürecin sadece Kocamaz’ın söylemleriyle yürüdüğünü öne süren Koca, “Bir algı operasyonu yürütüldü ve ‘Mersin il teşkilatı, dolayısıyla il başkanı kumpasçıdır’ diye bir algı oluştu. Bu algı tamamen yanlıştır. Kumpası yapan ben değilim. Saat 17.00’den sonra evrakın verilmeyeceğini söylemesi üzerine gönderen de verdiren de kendisidir” diye konuştu.
 

“Vicdanımın sesini dinlediğimde ‘Bu olayda kusurum, hatam, kastım, art niyetim var mıdır?’ diye kendimi sorguladığımda, hatalı olduğumu görüyorum. Benim, il başkanı olarak bu konuyu bilmem gerekiyordu” diyerek özeleştiri yapan Koca, ancak seçim çalışmaları sırasında il sekreterinin kendilerine, büyükşehir belediye başkan adaylarının başvurularını Ankara’ya yapacakları yönünde genel merkez talimatı olduğunu söylediğini aktardı. Bunun üzerine de Kocamaz’ın, dosyasını tamamlayıp Ankara’ya giderek müracaat ettiğini dile getiren Koca, “Evrakını vereceği son güne kadar ben, genel merkezimizin bize evrak vermediğini biliyorum. İl sekreterimizin bizi yönlendirmesi, Burhanettin Bey’in müracaatını Ankara’ya yapması, Ankara’nın son bir hafta kala beni arayıp, eksik evrak isteyip de ‘Biz evrakı tamamlayacağız, işlem yapacağız’ demesiyle biz, Burhanettin Bey’in müracaatının Genel Merkez tarafından yapılacağını biliyoruz” ifadelerini kullandı. Dosya saat 17.26’da verildikten sonra Kocamaz’ın evine gittiğini anlatan Koca, o gün 18.00-20.00 saatleri arasında Kocamaz’ın evinde olduğunu söyledi.

 
Koca, “Ben bir kumpas yapmış olsam, Burhanettin Bey beni evine alır mıydı? 1,5 saat sohbet ettik. Genel Başkan (Meral Akşener) aradı Burhanettin Bey ile görüştü. Ben Koray Bey (Koray Aydın) ile görüştüm. Normal şartlarda 25 yıllık bir belediye başkanının, kazanacağı bir seçime girmesini beklerken, evrakının verilmeyişiyle ilgili göstereceği tepkinin ne olacağını az çok ben de bilirim. Ben de 25 yıllık siyasetçiyim. Evinde kaldığım süre içinde bana bir tepki göstermemiştir. Sadece biraz sinirliydi. Ancak, tepkiyle ölçülecek şekilde değildi. Sadece, ‘Benim evrakım niye geç verildi?’ diye sordu. Ben de kendisine süreci anlattım. Kendisi de ‘Olur mu öyle şey? Senden eminim, sen yapmazsın ama yetkilendirilen Orhan Galip Bey’den şüpheleniyorum. O yapmış olabilir. O yapmıştır, çünkü hep onu bana kötü olarak tanıttılar, ikaz ettiler, dikkat et dediler. Siz de onunla ilgili yapmaz öyle şey demiştiniz’ dedi.
 

Basın toplantısına dönemin İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Orhan Galip ile bazı belediye başkan adayları da katıldı. Basın toplantısında, seçim öncesi ve adaylık başvurusunun son gününde yaşananları anlatan Koca, 19 Şubat’ta, Kocamaz’ın evrakının verilmediğini saat 17.01’de öğrendiğini ifade ederek İl Sekreteri Üzeyir Güleç’in kendilerine Kocamaz’ın başvurusunun Genel Merkez tarafından yapılacağını söylediği için yanlış yönlendirildiği iddia etti.Kocamaz’ın, dosyasını bizzat Ankara’ya götürerek İYİ Parti Genel Merkezi’ne verdiğini anlatan Koca, genel merkezden de eksik evrak istenerek ‘Biz işlemleri tamamlıyoruz’ denmesi üzerine, müracaatın oradan yapılacağını düşündüklerini ifade etti.Olaydan haberdar olmasının ardından Kocamaz’ı bilgilendirdiğini ve Kocamaz’ın gerekli evrakı belediyeden temin ettirerek adliyeye gönderdiğini; saat 17.26’da belgelerin Orhan Galip ve Kocamaz’ın avukatı Hüdaverdi Aydoğdu nezaretinde imzasız olarak il seçim kuruluna teslim edildiğini anlatan Koca, “Burhanettin Kocamaz’ın müracaat evrakları saat 17.00’den sonra bizim tarafımızdan değil, bizzat kendisinin talimatı ile avukatı Hüdaverdi Aydoğdu nezaretinde teslim edilmiştir” dedi.

"ŞEREFİMLE YEMİN İDİYORUM"

19 Şubat akşamı olaydan sonra Kocamaz ile evinde yaklaşık 1,5 saat görüştüğünü kaydeden Koca, Kocamaz’ın kendisine belgelerinin neden teslim edilmediğini sorduğunu belirterek “Ben de ‘Sizin müracaatınızın genel merkez tarafından yapılacağı yönünde bir talimat olduğu için evrakı bizim teslim edeceğimizi bilmiyorduk’ dedim. Sizi şerefimle temin ediyorum; kutsal bildiğim her şeyin üzerine yemin ediyorum; 59 yaşındayım, Mersinliyim, bugüne kadar beni tanıyanlar çok iyi bilirler ki, hayatımda asla yalan söylemem, dostlarıma asla ihanet etmem, kapı arkasından dolanmak neymiş bilmem. Bir iş başarılacaksa çalışarak, sebat edilerek yapılacağından yanayım. Ben Mersin İl Başkanı olarak, İl Sekreterimiz Üzeyir Güleç Bey’in bizi bu şekilde yönlendirmesi sebebiyle evrakı götürüp Mersin İl Seçim Kuruluna teslim etmedim. Çünkü kafamda böyle bir yönlendirme vardı ve genel merkezin büyükşehir belediye başkan adaylarının müracaatlarını kabul edeceğini bildirmesi, Burhanettin Bey’in evrakını Ankara’ya götürüp vermesi, genel merkezin evrakların il seçim kuruluna verilmesinden bir hafta önce beni arayarak ‘Eksik evrak tespitinde bulunduk. Gönderirseniz işlem tamamlayacağız’ demesi sebebiyle ve Üzeyir Bey’in ‘Gördünüz mü başkanım, olaylar böyle’ demesiyle evrakı ben vermedim. Bunun adı kumpas ise ben kumpas yaptım” şeklinde konuştu.

"MERSİN İYİ PARTİ İL BAŞKANI OLARAK BUNU BİLMEMEK BENİM HATAMDIR"

Konuşmasında özeleştiri de yaparak, il başkanı olarak başvuruyu kendilerinin yapması gerektiğini bilmesi gerektiğini belirten Koca, “Tek hatam, Mersin İYİ Parti İl Başkanı olarak bunu bilmek zorundaydım. 80 ilde olmamış, bir tek benim ilimde olmuş. Bunun vebali var. Genel Başkanım ve İYİ Parti’ye gönül vermiş herkes ve Mersin’deki herkes benden bunu bekler. Ben de kendimden bunu beklerdim. Bu işlem tamamlansaydı biz bu konuşmaları yapmayacaktık. Ama bir ekipsiniz, siz her yere yetişemiyorsunuz ve çeşitli konularla ilgili size, gelen evrakları okuyup, yorumlayıp size yol gösterecek arkadaşlarınız var. Ben, İl Sekreterim Üzeyir Güleç ağabeyime sonsuz güvenim sebebiyle bu duruma düştüm. Üzeyir Bey, 40 yıl bir bankada görev yapmış, bürokrasinin kurallarını bilen, 8 yıl Milliyetçi Hareket Partisi’nde il sekreterliği görevinde bulunmuş, siyasi tecrübesi olan bir ağabeyim. Hatam benim, kabul ediyorum ama hangi yoldan yanıldığımı, kime güvendiğimi anlatmaya çalışıyorum. Üzeyir Bey, 20 Şubat’ta gazetelere verdiği demeçte, ‘Bu, her ne kadar Genel Başkanımızın kumpas olarak nitelendirdiği bir olay gibi görülüyorsa da gelen bir talimatın yanlış yorumlanmasıdır’ diyor. Bu olayın özeti budur. Hatam, kusurum, eksiğim, kumpasım varsa budur” ifadelerini kullandı.

"PARA TEKLİFİ ALMADIM"

Burhanettin Kocamaz’ın, “Bu kumpas ya hayatları tehlikeye atılacak bir tehdit karşılığı yapılır ya da hayatlarını kurtaracak bir bedel karşılığında yapılır” sözlerine de yanıt veren Koca, şunları söyledi: “Yani öyle bir tespit yapıyor ki, belediye başkanımız, biz kumpası yapmışız, yaptığımız bir gerçek var, iki de sebebi var; ya şantaj ya da para. Allah’a çok şükür, hiç kimse bu konuyu konuşmak için benim yanıma gelemez, gelmedi Burhanettin Bey’e kumpas yapmak için; hiç de para teklifi almadım, teklif de edemezler. Ne tehdit aldık ne bir kuruş para geçti boğazımızdan. Biz böyle insanlar değiliz. Bunun böyle olmadığını anlatmak için üç gün sonra bütün Türkiye’de ‘kumpasçı, hain, içeriden vurulduk’ laflarının muhatabı olarak Ankara’ya gittik ve kendimizi ifade ettik.”

“BİR KURBAN ARADINIZ, BENİ Mİ BULDUNUZ?”

Kocamaz’ın evrakının ve başvuruya dair yetki belgesinin geldiğini söylemeyen il sekreteri hakkında niçin suç duyurusunda bulunmadığını soran Koca şunları söyledi:  “Bir evrakın aslını dosyaya koyup evrakları yok etmesi, Burhanettin Bey’in önünde evrakı gönderen Genel Başkan Yardımcısının sorgulamasıyla ortaya çıkıyor, Üzeyir Güleç halen il binasında Burhanettin Bey ile pozlar veriyor, yemeklere gidiyor. Soruyorum şimdi; genel merkez adına buraya gelip soruşturma yapan ve bizim olayın kara kutusu olan Üzeyir Bey’i tespit eden Hasan Seymen, genel merkez adına Üzeyir Güleç hakkında da niçin suç duyurusunda bulunmazsınız? Soruyorum Burhanettin Kocamaz’a; kendisinin belediye başkanlığı müracaatını yapacak kişinin adına gelen bir yetki belgesi varken, yetki belgesinin arkasında da kendi evrakları varken, bunları ilgilisine vermeyen, il başkanına vermeyen, herhangi bir kişiye sorup doğruyu öğrenmeyen, evrakı dosyaya takıp kendi evraklarını yok eden bir Üzeyir Güleç’i niçin mahkemeye verip de hakkında suç duyurusunda bulunmazsınız? Hamit Tuna’yı vermediniz mahkemeye, Üzeyir Güleç’i vermediniz mahkemeye bir kurban aradınız, beni mi buldunuz?”

Mersin Portal-Haber Merkezi

Son Güncelleme: 29.07.2019 11:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eski personel 2019-07-29 12:43:39

Eski bir belediye çalışanı olarak ve burhanettinin ne oldugunu bilen biri olarak bu insana inanıyorum. En basindan beride durumun boyle oldugunu tahmin edebiliyordum