banner253
banner269

Türk Bayrağını Çin'den İthat Ettiğimizi Biliyor muydunuz?

1 Kasım seçimlerine giderken siyasetteki moda deyim "yerli ve milli" Peki Türk bayrağını bile Çin'den ithal ettiğimizi biliyor muydunuz?

Türk Bayrağını Çin'den İthat Ettiğimizi Biliyor muydunuz?

1 Kasım seçimlerine giderken siyasetteki moda deyim "yerli ve milli" Peki Türk bayrağını bile Çin'den ithal ettiğimizi biliyor muydunuz?

29 Eylül 2015 Salı 10:48
Türk Bayrağını Çin'den İthat Ettiğimizi Biliyor muydunuz?
7 Haziran seçimleri öncesindeki AKP ve Saray'ın propaganda çalışmalarına damga vuran söz şüphesiz "Tarafsız" Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "400 Vekili verin bu iş huzur içinde çözülsün" açıklamasıydı. O dönemde "toplu açılış" adı altında mitingler düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, heralde artık açılacak yer kalmadığı için ya da açtıkların yeri en iki, üç kez açtıkları için bu sefer 1 Kasım seçimleri öncesi konsepti değiştirdi ve "Teröre karşı tek ses" mitingleri düzenlemeye başladı.

Bu mitinglerin ana temasını ise iki kelime oluşturuyor. "Yerli ve Milli"

7 Haziran öncesi 400 Vekil isteyen Erdoğan, 1 Kasım seçimleri öncesi de sayıyı artırıp "yerli ve milli 550 vekil istiyor.

"Yerli ve Milli" kavramları üzerine biraz eğildiğimizde ilginç ayrıntılar ortaya çıkıyor.

Örneğin, bilmem kaç milyar liraya mal olan,1150 odalı Ak Saray'da ne kadar yerli ve milli malzeme kullanıldı?

Bu arada "yerli ve milli" derken Türk Bayrağını bile Çin'den ithal ettiğimizi biliyor muydunuz?

İşte Zaman Yazarı Turhan Bozkurt'un çarpıcı "Yerli ve Milli" Analizi;

Reis-i Cumhur Recep T. Erdoğan, “1 Kasım'da 550 yerli ve milli vekil göndermenizi istiyorum.” çıkışı ile gönlünden geçen TBMM tasavvurunu izhar etmiş oldu.

Bu sözleri peşinen hüccet kabul edenlere bakılırsa halihazırda AKP'nin de müdahil olduğu TBMM fotoğrafı millilikten mahrum kaldı.

Yerlilik nedir? Yerlilik inşa edilebilir mi? Milli denince milli oluyor mu? Mevzuun içtimaiyat ilmini (sosyolojinin) alakadar eden taraflarına temas etmeyeceğim. Lakin iktisadi açıdan tablo vahimdir.


Tükenmiş mefhumları müzakereye açmak vakit israfıdır. Her ismin önüne kâğıt üzerinde veya nutuk irad ederken yerli sıfatı getirmekle yerli olunmuyor. Komünist Çin'in bile duvarları esnettiği, yarı açık piyasaya geçtiği mevcut iktisadi ortamda ‘yüzde 100 yerli' nevinden gayenin peşinden koşmak 5 kuruş fayda getirmez. Mesela yerli oto… Yerli otoyu ağustos ayına yetiştireceklerini beyan edenler ilk günde yalan söylüyordu, bugün de yalan söylüyor. Eşyanın tabiatına zıt vaadler seçim kazandırsa da memlekete döviz kazandırmıyor.


Yerli otodan bahsetmek kulağa hoş gelse de işin hakikati hiç de öyle değil. Otomotiv gibi onlarca ayrı sektörün, binlerce ayrı firmanın ayrı ayrı ihtisasına ihtiyaç duyulan bir endüstride milli ve yerli olan bir modeli nasıl imal edeceksiniz? Hadi toplama bir araba imal edildiğini kabul edelim. Bu araba seri imalata ne kadar uygun olacak? Muadillerine nazaran maliyetler nasıl düşürülecek? Vergiler dâhil 40 bin TL'ye mal edilen arabanın yan aynası için ekstra ücret mi alınacak? Böyle bir arabanın güç, konfor ve emniyetten yana ne kadar iddialı olacağını yan aynadan anlayabilirsiniz! Madem öyle yerli otoyu kim, niye alacak?


Yarım asırdan beri yerli malı haftasında fındık içi-kuru üzüm yiyerek sanayide yerlilik ne kadar tuttu ise yerli oto da o kadar tutacaktır. Bursa'nın bel kemiği Tofaş ve Renault'yu nereye koyacaksınız? Yüzde 100 yerli değil diye kapatacak mısınız? Her sektörde yerli katkı payını artıracak yatırım ortamı sunmak yerine slogan atmak en kolayı…"TÜRK BAYRAĞINI BİLE ÇİN'DEN İTHAT EDİYORUZ"

Türkiye'de imalat sanayiinin milli gelir içindeki payı 8-10 puan geriledi. Fabrikalar yıkıldı, yerlerine AVM ve rezidanslar inşa edildi. Zaten güdük kalmış sanayi sektörü inşaat lobisine ezdirildi. AKP propagandası yapmadı veya x derneğine üye diye vergi rekortmeni sanayiciye ceza üstüne ceza yazılıyor. İşyerleri polis ordusu ile basılıyor. Fırsatını bulan yurtdışına kaydırıyor yatırımlarını. Türk bayrağını bile Çin'den ithal ediyoruz. Manzara-i umumi böyle iken AKP yerli oto, yerli uçak ve yerli tren vaadinde bulunsa ne olur bulunmasa ne olur.1150 ODALI SARAY'IN MALZEMELERİNİN NE KADARI YERLİ?

Tartışma hararetli iken Erdoğan'ın yerli çıkışına doludizgin destek verenler bin odalı Saray'da ne kadar yerli malzeme kullanıldığını anlatsa da sokaktaki insanın istifhamları giderilse. Yüz milyonlarca dolar ödenerek klozet, seramik, cam ve çatıda kullanılan titanyumlu çinkonun ithal edilmesi, yerlilik sloganı atanları hiç rahatsız etmedi mi? Yüzde 100 yerli Şişecam'dan almak yerine ithal camlara 701 milyon TL niye ödendi?TÜRKİYE'DE AĞAÇ KALMADI MI?

Sanayi ürünlerini bir yere kadar anlarım da ağacı bile ithal etmek neyin nesi. Memlekette ıhlamur, gürgen ve çınar ağacının köküne kıran mı girdi? 280 TIR ağacı Almanya'ya sipariş etmek nasıl bir ezilmişlik hissinin eseridir?

Pardon, yerli mi dediniz!
Son Güncelleme: 29.09.2015 10:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.