banner65
Flaş Haber
Kapat

Türk Büro-Sen Mersin Şube'den, 4/B'ye Karşı Dava

Türk Büro-Sen Mersin Şube Başkanı Hamdullah Özbulut, kazanılmış haklarını kaybetme tehlikesine neden olan 4/B aldatmacasına karşı dava açtıklarını açıkladı.

Türk Büro-Sen Mersin Şube'den, 4/B'ye Karşı Dava

Türk Büro-Sen Mersin Şube Başkanı Hamdullah Özbulut, kazanılmış haklarını kaybetme tehlikesine neden olan 4/B aldatmacasına karşı dava açtıklarını açıkladı.

13 Nisan 2018 Cuma 10:13
Türk Büro-Sen Mersin Şube'den, 4/B'ye Karşı Dava

“Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ile Sözleşmeli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar” Mart ayında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.Karar ile sözleşmeli (4/B’li) kamu personelinin çalıştırılmasına ilişkin esaslarda bir takım değişiklikler yapılarak, 657 sayılı Yasanın Mülga 4/C maddesi ile özelleştirme uygulamaları kapsamında işçi statüsünde çalışan personelin 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi uyarınca istihdam edilmesine karar verildi. Ancak bu düzenlemeyi ‘aldatmaca’ olarak tanımlayan Türk Kamu-Sen’e bağlı Türk Büro-Sen, iptali için dava açtı. 

“GÜVENİMİZ BOŞA ÇIKTI”
Türk Büro-Sen Mersin Şube Başkanı Hamdullah Özbulut, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, işçilerin ve 4/C’li personelin, 4/B statüsünde çalıştırılacağına dair duyduğu güvenin boşa çıktığını söyledi.  4/B’li sözleşmeli personelin çalıştırılmasına ilişkin esaslar ve ek ödeme yapılmasına dair kararda yapılan, hukuka aykırı değişikliklerle 4/B statüsünde istihdam edilmek üzere geçişleri yapılan çalışanların haklarının olumsuz etkilendiğini söyleyen Özbulut. “Dolayısıyla; sosyal adaletin sağlanması ve çalışanların korunması ile çalışma barışı ve huzurunun tesisi maksadıyla, Bakanlar Kurulu Kararının ilgili maddelerinin iptali amacıyla sendikamızca dava açılmıştır. 

Ücretler, görevin yapılmasını müteakiben her ayın 15'inde ödenir ibaresi ile atananların ücretleri, görevin yapılmasını müteakiben her ayın 15'inde ödenir ibaresi, personelin mazeret izinlerine dair hususlarda bu esaslarda yer alan hükümler uygulanır ibaresi, istihdam edilecek personelin sözleşmeleri, 5510 sayılı Kanun hükümleri uyarınca yaşlılık veya malullük aylığına hak kazandıkları tarihte sona erer. Söz konusu tarih kuramlarınca Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığından talep edilir ibaresi, sözleşmeli personel pozisyonlarına atananların sözleşmeleri, 5510 sayılı Kanun hükümleri uyarınca yaşlılık veya malullük aylığına hak kazandıkları tarihte sona erer ibareleri, Sözleşmeli Personel Ek Ödeme Oranları Cetveli’ne 17. sıradan sonra gelmek üzere eklenen; 18. Sıra; ‘18-Anketör, İdari Büro Görevlisi, İdari Destek Görevlisi-------------------20’ ibareler sendikamızca dava konusu yapılmıştır” dedi.

“KAZANILMIŞ HAKLAR ELDEN GİDEBİLİR”
Devletin her zaman çalışanlarını koruyarak, çalışma barışını sağlamak ve çalışanların hayat standardını yükseltmek zorunluluğu altında bulunduğunu anımsatan Başkan Hamdullah Özbulut, dava konusu bu düzenlemeler ile kamu personelinde oluşturulan haklı beklentinin zedelendiğini kaydetti. Özbulut, “En üst norm konumundaki Anayasaya ve eşitlik ilkesine aykırı biçimde; getirilen ilgili düzenlemeler, devlet memurları ile aynı işi yaparak, aynı (657 sayılı Kanun) mevzuata tabi olarak çalışmakta olan 4/B’li personel açısından kazanılmış haklar ile haklı beklentilerin de ihlali anlamına geldiği şüphesizdir. Takdir edileceği üzere, Hukuk Devleti ilkesi bağlamında devletin; “kişi hak ve özgürlüklerini, kamu düzen ve güvenliğini, kamu sağlığını ve çevreyi, ekonomik düzeni, toplum barışını ve düzenini, genel ahlâka ilişkin kuralları ihlal eden eylemleri yani suç ve kabahatleri, ulusal ve evrensel hukuk çerçevesinde, ödetme görev ve yükümlülüğü bulunmaktadır.

Ancak Devletin, esasen ve öncelikle bu kuralların ihlalini önleme görevi bulunduğunun kabulü gerekir. Başka bir deyişle, hukuk devletinin bir erki olan idarenin görevi, öncelikle bireylerin kuralları ihlal etmesini bekleyip cezalandırma yoluna gitmesi değil, kurallara uygun davranma düzeyini ve alışkanlığını geliştirmek olmalıdır. Bu husus “iyi idare ilkelerinin” de bir gereğidir. Keza idarenin (Yürütmenin) iyi idare ilkeleriyle bağlı olması da hukuk devletinin bir gereğidir…” Bu bağlamda; dava konusu yaptığımız hükümlerin Anayasaya, Uluslararası anlaşmalara, 657 sayılı Kanuna açıkça aykırı olduğu sabit olup; mevcut adaletsizliğin giderilmesi ile sosyal dengenin sağlanması ile eşitlik ilkesine uygun hareket edilmesi maksadıyla söz konusu düzenleme hükümlerinin iptali için Sendikamız Genel Merkezince Danıştay nezdinde dava açılmıştır.

DEĞİŞEN SADECE STATÜNÜN ADIDIR
4/C’den 4/B’ye geçişler yapılmış, ancak ne özlük hakları, ne nitelikleri, ne de ücretlerinde olumlu bir gelişme yaşanmamıştır. 4/C’den 4/B’ye geçirilirken öğrenim durumları ve ünvanlara göre istihdam sağlanmamıştır. Mevcut 4/B’lilerin ek ödeme oranları %70-80’lerde iken, 4/C’den geçirilenlerin oranı %20 ve ek ödemeleri 260,45 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca sigortalılık süresini dolduranların, mevcut 4/B’lilerden farklı olarak resen emekli edilme uygulaması devam ettirilmektedir. Kısacası değişen, maalesef sadece statülerinin adı olmuş ve esnek istihdamın zemini hazırlanmıştır.
Türk Büro-Sen olarak, 4/B aldatmacasını asla kabul etmiyoruz. Kurumlarda çalışma barışının korunması, 4/B kadrosuna geçirilen personelin haklarının eksiksiz verilmesi ve insan onuruna yakışır şartlarda ve ücretlerde çalışabilmesi için her platformda verdiğimiz mücadelemizi, hukuk zemininde de devam ettireceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz” dedi.

Mersin Portal-Haber Merkezi

banner75
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner167

banner160