banner253

Vahap Seçer, Oyunu Artırmaya Devam Ediyor

CHP, büyük bir başarı elde ettiği 31 Mart seçimlerinin ardından iktidarın hedef tahtasına koyduğu belediye başkanlarının 9 aylık performanslarını, yapılan saha çalışmaları ve memnuniyet anketleriyle ölçtü. CHP Genel Merkezi daha önce Adil Gür’ün sahibi olduğu A&G şirketi tarafından yaptığı ölçümlemeyi bu kez de TAEM anket şirketine yaptırdı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ilk anketteki oylarındaki artışı ikinci ankete de yansıttı.

Vahap Seçer, Oyunu Artırmaya Devam Ediyor

CHP, büyük bir başarı elde ettiği 31 Mart seçimlerinin ardından iktidarın hedef tahtasına koyduğu belediye başkanlarının 9 aylık performanslarını, yapılan saha çalışmaları ve memnuniyet anketleriyle ölçtü. CHP Genel Merkezi daha önce Adil Gür’ün sahibi olduğu A&G şirketi tarafından yaptığı ölçümlemeyi bu kez de TAEM anket şirketine yaptırdı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ilk anketteki oylarındaki artışı ikinci ankete de yansıttı.

25 Aralık 2019 Çarşamba 09:06
Vahap Seçer, Oyunu Artırmaya Devam Ediyor

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in 31 Mart yerel seçimlerinden sonra yapılan ilk kamuoyu araştırmasında Adil Gür’ün sahibi olduğu A&G şirketi tarafından yapılan araştırmada başarılı çıkmıştı. 21-23 Eylül (2019) tarihleri arasında 1872 kişi ile yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılan ankette Mersinlilerin yüzde 48’i Vahap Seçer’den memnun. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, seçimleri yüzde 45.09 oy oranıyla kazanmıştı.

www.mersinportal.com Haber Merkezinin CHP Genel Merkez kaynaklarından edindiği bilgiye göre İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Antalya gibi kentlerin kazanılmasıyla birlikte CHP’li büyükşehir belediyelerinin hizmet götürdüğü nüfus dört kart arttı. 31 Mart’ın ardından CHP’li 11 büyükşehir belediyesi: Türkiye’de her 100 vatandaştan 45’ine hizmet vermeye başlarken, milli gelirin yüzde 59’unun üretildiği kentlerden oluştu. Memnuniyet anketlerinden elde edilen ilk veriler, 9 aylık süre içeresinde CHP’li belediyelerin tasarruf ve şeffaflık alanında yaptığı faaliyetlerin halkta karşılık bulduğunu gösterdi.

CHP’nin uzun süredir çalıştığı TAEM anket şirketi, CHP’li belediye başkanlarının görev aldığı 11 büyükşehirde, 18 bin kişiyle yüz yüze yaptığı %2.5 hata payı konulan anket tamamlanmış... CHP’li belediye başkanlarının oyu seçimden bu yana %4.5 oranında arttırmış, toplumun tüm kesimlerinin oyunu alır hale gelmiş. Belediyelerin bulunduğu 11 büyükşehirde CHP, genel seçimde AK Parti’nin 7 puan gerisinde iken, ilk kez 3 puan önüne geçmiş. Ankette en dikkat çekici ölçümleme ise Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in durumu oldu. Seçer, araştırmada oyunu en anlamlı artıran belediye başkanı oldu.  Mersin Portal Haber Merkezinin edindiği bilgilere göre, Mersin’de Seçer’in oyu %45.1’den, %51.6’ya çıktı. Seçer böylece CHP'nin kazandığı büyükşehir belediyelerinin içinde oyunu 6 puan artırarak başarılı olduğunu Mersin kamuoyuna göstermiş oldu.

Belediye başkanlarının mart-aralık ayı içindeki oy artış oranlarına göre sıralaması ise şu şekilde oldu:

1) Mersin Büyükşehir Belediyesi- Vahap Seçer: Yüzde 6.5 artış
2) İstanbul Büyükşehir Belediyesi- Ekrem İmamoğlu: Yüzde 5.7 artış
3) Muğla Büyükşehir Belediyesi- Osman Gürün: Yüzde 5.2 artış
4) Eskişehir Büyükşehir Belediyesi- Yılmaz Büyükerşan: Yüzde 4.4 artış
5) Ankara Büyükşehir Belediyesi- Mansur Yavaş: Yüzde 4 artış

6) Adana Büyükşehir Belediyesi- Zeydan Karalar: Yüzde 4 artış
7) Antalya Büyükşehir Belediyesi- Muhittin Böcek: Yüzde 3.58 artış
8) Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi- Kadir Albayrak: Yüzde 3.2 artış
9) İzmir Büyükşehir Belediyesi- Tunç Soyer: Yüzde 3 artış
10) Hatay Büyükşehir Belediyesi- Lütfü Savaş: Yüzde 1.6 artış

Başkanların Oyu Yükseldi

Seçmen belediye başkanlarının önüne çıkarılan engelleri de kendine yapılan aykırı davranış olarak görmeye başlamış. Örneğin en çok hedef gösterilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’na toplumdaki eleştiri oranı %20’ler seviyesine düşmüş. Belediye başkanlarının da oyları artmış. Araştırmaya göre 31 Mart seçimlerinde İstanbul’da İmamoğlu’nun oyu %54.2 iken bugün %54.5’a yükselmiş. Ankara’da Yavaş’ın oyu da %50.9’den %54.9 çıkmış

Diğer illerdeki oylar da şöyle olmuş:

İzmir’de Soyer’in oyu ise %58.1’den, %62.1’e

Antalya’da Böcek’in oyu %50.6’dan, %54.1’e

Adana’da Zeydan’ın oyu %53.6’dan, %57.6’ya

Mersin’de Seçer’in oyu %45.1’den, %51.6’ya

Hatay’da Savaş’ın oyu %55.2’den, %56.8’e

Aydın’da Çerçioğlu’nun oyu %53.9’dan, %55.4’e

Tekirdağ’da Albayrak’ın oyu %51.2’den, %54.4’e

Muğla’da Gürün’ün oyu %36’dan %41.2’ye

Eskişehir’de Büyükerşen’in oyu da %52.3’ten, %56.8’e yükselmiş.

CHP, AK Parti’yi İlk kez Geçti

CHP’nin yaptırdığı ve uzun süredir de sonuçlarını merakla beklediği son ankete göre ilk kez AK Parti’nin önüne geçti… Bu sonucu CHP’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun dün gelen anket sonuçlarına dayanarak verdi.  Aktardığına göre CHP’nin uzun süredir çalıştığı TAEM anket şirketi, CHP’li belediye başkanlarının görev aldığı 11 büyükşehirde, 18 bin kişiyle yüz yüze yaptığı %2.5 hata payı konulan anket tamamlanmış... CHP’li belediye başkanlarının oyu seçimden bu yana %4.5 oranında arttırmış, toplumun tüm kesimlerinin oyunu alır hale gelmiş. Belediyelerin bulunduğu 11 büyükşehirde CHP, genel seçimde AK Parti’nin 7 puan gerisinde iken, ilk kez 3 puan önüne geçmiş.

Anketteki oy oranlarına dair de bilgi veren Sarıkaya, "Anket sonucuna göre CHP %35.1; AK Parti %32.4; MHP %10; HDP %9.9; İYİ Parti %9.4 diğerleri de %3.2 oranında çıkmış" dedi ve şunları kaydetti: CHP’nin oy yükselişindeki en önemli etken olarak da toplumsal kutuplaşmadan uzak olması, farklılıklara kapısını aralaması, belediye başkanlarının da etkili çalışması gösterilmiş. Ankette dikkat çeken nokta ise CHP’ye kategorik olarak karşı çıkan, kesinlikle oy vermem diyenlerin oranının %15 seviyesine inmesi. Verilere göre kutuplaşmış sadıkların oranı %11.7 olurken, makul destek verenler %22.2, korumacı eleştirenler %27.1, makul muhalifler %24.1 ve kutuplaşmış muhaliflerin oranı da %14.9 oranına ulaşmış.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Son Güncelleme: 25.12.2019 14:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
haydar 2019-12-26 07:14:08

su fiyatları 5 kat artti her sey çok güzel oldu tşk başkan

Avatar
suat özgui 2019-12-30 00:28:32

baba suat bey

banner262