banner253
banner265

CHP'nin İskenderun mitingi

- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: - "Hani diyorlar ya 'emekliye kaynak yok'. 2 milyon Suriyeli kardeşimize 5,5 milyar dolar para harcadılar. Ortadoğu politikasıyla Ortadoğu'yu kan gölüne çevirdiler" - "Biz CHP, Ortadoğu politikasını, dış politikayı tamamen değiştireceğiz. Tek hedefimiz, tek ilkemiz var. Onu da Gazi Mustafa Kemal Atatürk çizdi. Yurtta barış, dünyada barış"

CHP'nin İskenderun mitingi

- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: - "Hani diyorlar ya 'emekliye kaynak yok'. 2 milyon Suriyeli kardeşimize 5,5 milyar dolar para harcadılar. Ortadoğu politikasıyla Ortadoğu'yu kan gölüne çevirdiler" - "Biz CHP, Ortadoğu politikasını, dış politikayı tamamen değiştireceğiz. Tek hedefimiz, tek ilkemiz var. Onu da Gazi Mustafa Kemal Atatürk çizdi. Yurtta barış, dünyada barış"

25 Mayıs 2015 Pazartesi 21:55
CHP'nin İskenderun mitingi

HATAY (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Hani diyorlar ya 'emekliye kaynak yok'. 2 milyon Suriyeli kardeşimize 5.5 milyar dolar para harcadılar. Ortadoğu politikasıyla Ortadoğu'yu kan gölüne çevirdiler. Biz CHP, ortadoğu politikasını dış politikayı tamamen değiştireceğiz. Tek hedefimiz, tek ilkemiz var. Onu da Gazi Mustafa Kemal Atatürk çizdi. Yurtta barış, dünyada barış" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisi tarafından Hatay'ın İskenderun ilçesi Atatürk Anıt Meydanında düzenlenen mitingde, "yüzyılın projesini" açıkladıklarını ve ilk kez bir siyasal partinin, seçim bildirgesinde açıkça bir ilçenin adını yazdığını belirterek, o ilçenin İskenderun olduğunu kaydetti.

Açıkladıkları "yüzyılın projesiyle" Türkiye'nin önümüzdeki süreçte Afrika, Ortadoğu, Asya, Kafkasya ve Avrupa'da en güçlü ülke haline geleceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Düne kadar diyorlardı ki, 'CHP proje üretemez, CHP halkın sorunlarıyla ilgilenemez.'  Çok şeyler söylediler ama şimdi arkamıza takıldılar. Ne söylüyorsak, 'Doğrudur ama nasıl yapacaksın? Ne söylüyorsan doğrudur ama benim kitabımda da vardı.' Kitabında varsa niye uygulamaya koymadın? Elini kolunu tutan mı vardı? Aslında bakmayın kitabında falan da yok. Kitabın bir yerinde bir merkez lafı geçmiş" diye konuştu.

Cumhuriyetin kendisini CHP Genel Başkanlığı'na getirdiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, kendisi ve kardeşlerinin gemileri, yatları, katları, apartmanları, İsviçre bankalarında hesapları, rüşvetin merkezi olan vakıfları olmadığını söyledi.

Emekliye 2 maaş ikramiye vaadini yenileyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Parayı nereden bulacaksın?' diyorlar. Sen kendine bin 100 odalı saray yaparken kaynak buluyorsun da emekliye gelince mi kaynak yok? Sen 3 milyon liralık arabalara 'çerez parası' diyorsun da emekliye gelince mi kaynak yok diyorsun? Bu ülkenin kaynağı var. Sözüm söz, kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim."

- Ortadoğu politikası 

İskenderun, Dörtyol ilçelerinin dünyanın en güzel narenciyesini üretirken artık satıp kazanamadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Ortadoğu politikasıyla pek çok kişinin ekmeğine engel oldular. Ortadoğu politikasıyla Müslümanı Müslümana kırdırdılar. Ortadoğu politikasıyla memlekette huzur bırakmadılar. Ortadoğu politikasıyla  2 milyon Suriyeli kardeşimiz Türkiye'ye geldi. Hani diyorlar ya 'emekliye kaynak yok.' 2 milyon Suriyeli kardeşimize 5.5 milyar dolar para harcadılar. Ortadoğu politikasıyla Ortadoğu'yu kan gölüne çevirdiler. Biz, Ortadoğu politikasını, dış politikayı tamamen değiştireceğiz. Tek hedefimiz, tek ilkemiz var. Onu da Gazi Mustafa Kemal Atatürk çizdi. Yurtta barış dünyada barış. Ortadoğuda barış, Afrika'da barış, heryerde barışı savunacağım" değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, dış politikada Mısır, Irak ile ilişkilerin iyi olmadığını, Kıbrıs çıkarması zamanında Türkiye'ye uçak benzini gönderen, her türlü yardımı yapan Kaddafi'nin arkadan hançerlendiğini belirtti.

Kaddafi'nin linç edilmesini ve bu lincin bayram havası içinde kamuoyuna sunulması doğru olmadığını AB'de, Brüksel'de, Avrupa'da da söylediğini anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, "O nedenle söylüyorum. Dış politikayı yeniden belirleyeceğiz. Ortadoğuya barışı getireceğiz. Libya ile kardeşliğimizi tekrar inşa edeceğiz, Irak, İran, Mısır ile yeniden biraraya geleceğiz. 4 büyük başkentte Türkiye'nin büyükelçisi yok. Niye yok. Hangi gerekçeyle yok. Biz bunları düzelteceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'yi bu bölgenin merkez üssü haline getireceklerinin ve dünyanın pırlantası olacağının sözünü verdi.

- Üreten Türkiye

Çiftçiye 1,5 liradan mazot vereceği vaadini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Koro halinde bağırdılar. 'Çiftçiye mazotu nasıl 1,5 liradan verirsin. Sen kendi oğlunun gemilerine 1 lira 20 kuruştan veriyorsun. Yatlara 1 lira 20 kuruştan veriyorsun. Sen onları düşünüyorsun ben çiftçiyi düşünüyorum. Çiftçiye vereceğim 1 lira 50 kuruştan. Sözüm söz."

İktidarın mücevher ve elmasta KDV, ÖTV'yi sıfırlarken kendisinin mazot da sıfırlayacağının altını çizen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Üreten Türkiye güçlü Türkiye'dir. Üretin Türkiye'nin sesi duyulur. Üreten Türkiye'nin namı dünyaya yayılır, ihracat yapar. Ne dedik önce üreteceğiz, sonra hakça bölüşeceğiz. Kuralımız budur" diye konuştu.

- "Mağduriyet edebiyatı"

Seçim bildirgelerini açıkladıktan sonra iktidarın "mağduriyet edebiyatı" yapmaya, kefen giymeye başladığını savunan Kılıçdaroğlu, "Sen köşeyi döndün yetmedi. Yedi sülalen köşeyi döndü yetmedi. Şimdi kalkmışsın 'ben mağdurum da mağdurum. Ben kefen giyiyorum. Azrail'e şunu söyleyeceğim.' Bırak bu martavalları kardeşim. Gel saadete, gir halkın arasına bakalım" dedi.

Kılıçdaroğlu, mağdur olanların 6 milyon 250 bin işsiz, 17 milyon yoksul, gece gecekonduda oturanlar, akşam tencere kaynamayan evlerde yaşayanların olduğunu belirtti. Yeni bir anlayışa ihtiyaç olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Davutoğlu Erdoğan için çalışır, Kılıçdaroğlu halk için, sizin için çalışır" diye konuştu.

- "Hiçbir aile ben yoksulum demeyecek"

Kendisinin, alisinin ve yakınlarının servet yapma merakı olmadığını anlatan Kılıçdaroğlu, tek arzusunun bu ülkede her evde huzur, barış, güzellik, annelerin mutlu, bu ülkenin sokaklarında huzur, bereket içinde gezilmesi olduğunu kaydetti.

Bunun için 13, 10 yıl değil, 4 yıl için yetki istediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "4 yıllık yetki verin. 4'üncü yılın sonunda hiçbir aile, 'ben yoksulum' demeyecektir. Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacaktır" dedi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin dünyanın en zengin ülkelerinden birisi iken bu zenginliğin halka yansımadığını, bir avuç insanın köşeyi döndüğünü iddia etti.

- "Öğrenciler yönetime üniversiteden başlayacak"

Üniversite öğrencilerinin yurt sorunu için 13 yılda bir çözüm üretilmediğini, kendisinin bu sorunu bir yılda çözeceğini, üstelik koğuş sistemi değil, tüm imkanlara sahip, interneti bedava 1-2 kişilik odalara sahip öğrenci yurtları yapacağını dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, "Üniversite öğrencileri, üniversite yönetimine katılacaksınız. Söz ve karar sahibi olacaksınız. Çünkü siz ilerde vali, kaymakam, emniyet müdürü defterdar vergi dairesi müdürü olacaksınız. Yani Türkiye'yi yöneteceksiniz. Önce yönetime üniversiteden başlayacaksınız" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, asgari ücreti bin 500 lira yapacağı vaadini yineledi.

Bu vaadine karşı iktidarın kendisini işverenlere şikayet ettiğini, "Kılıçdaroğlu, 'asgari ücret bin 500 olacak' dedi. Yine itiraz etmiyorsunuz" dediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, "E sen itiraz et. Niye diğerlerinin arkasına saklanıyorsun. Yürek yok yürek. Devleti yönetemiyorlar. Çok başlı oldular. Seçim bildirgemizi açıkladık, ezberleri bozuldu. Yüzyılın projesini açıkladık kimyaları bozuldu. İnşallah 8 Haziran'da yepyeni yaşanacak bir Türkiye'yi hep beraber kuracağız" şekilinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, vatandaşların sandığa gitmelerini ve CHP'ye oy vermemiş kişilere partilerini tanıtıp, oy vermelerini sağlamalarını istedi. 

Konuşmanın ardından Kılıçdaroğlu, milletvekili adaylarıyla katılımcıları selamladı.

Öte yandan mitingden önce, üzerinde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın konu edildiği "Hepimizin başkanı/Lütfü Savaş gönüllüleri" yazılı motorlu paraşüt kalabalığın üzerinde tur attı.

Son Güncelleme: 26.05.2015 00:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner271

banner266