banner311
banner312

Ekmen: “Ekonomi Memurun Hakları Gasp Edilerek Düzeltilemez.”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyerek Tasarruf ve Verimlilik Genelgesinin memurlar üzerinde yaratmış olduğu olumsuz etkileri ve hak kayıplarını gündeme getirdi.

Ekmen: “Ekonomi Memurun Hakları Gasp Edilerek Düzeltilemez.”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyerek Tasarruf ve Verimlilik Genelgesinin memurlar üzerinde yaratmış olduğu olumsuz etkileri ve hak kayıplarını gündeme getirdi.

14 Haziran 2024 Cuma 14:18
Ekmen: “Ekonomi Memurun Hakları Gasp Edilerek Düzeltilemez.”

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’e hitaben konuşan Milletvekili Ekmen, bugüne kadar çeşitli tasarruf genelgeleri yayınlandığını ama akıbetleri hakkında bilgi verilmediğini ifade etti. 2021 Haziranı’nda yayınlanan Tasarruf Genelgesi ile ilgili defalarca kez çeşitli platformlarda verimliliğine dair sorular sorduğunu hatırlatan Ekmen, ama kimseden cevap alamadığını ifade etti. Ekmen, bu genelgelerin gözünü vatandaşın, memurun, emeklinin ve garibanın cebine diktiğini başka da bir işe yaramadığını söyledi.

“Eğer bir tasarruf yapmak istiyorsanız, tasarruf genelgesi kapsamı dışında tuttuğunuz deprem ihalelerini denetleyeceksiniz.”

“Eğer bir tasarruf yapmak istiyorsanız, tasarruf genelgesi kapsamı dışında tuttuğunuz deprem ihalelerini denetleyeceksiniz.” diyen Ekmen, ihale bedelinin 1/3’üne taşere edilen ve devleti zarara uğratan ihalelere örnek verdi.  

İhalenin gerçek maliyeti ile devletin ödediği bedel arasındaki farkın nereye aktığını soran Ekmen, “Aradaki bu fark Çukurambar kafelerinde müteahhit, siyasetçi ve bürokrasi üçgeninde buharlaşıyor.” dedi. Bakan Şimşek’e hitaben “Tasarrufa buradan başlayacaksınız.” diyen Ekmen, Siyasetin ve Bürokrasinin zirvesindekilerin lüks harcamalarına örnekler vererek buradan tasarruf edilmedikçe başarılı olunamayacağını ifade etti.

“Toplu İş Sözleşmesi temel bir hukuki metindir.”

“Anayasamıza, Uluslararası Sözleşmelere, ILO Sözleşmesi'ne, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne ve Yargıtay’ının sayısız içtihadına göre Toplu İş Sözleşmesi temel bir hukuki metindir.” diyen Ekmen,  bu sözleşmenin hükümlerinin Genelge ile ortadan kaldırılamayacağını ifade etti. Bu konuda, Memur-Sen'in açtığı idari bir dava olduğunu belirten Ekmen, “Biz bu davayı da sonuna kadar doğru ve haklı buluyoruz.” dedi.

“Koruyucu giyim yardımını almadığı için sağlığı risk ve tehdit altına düşecek memur sayısı kaçtır?”

Ekmen, Tasarruf Genelgesi ile Toplu İş Sözleşmesi yoluyla 20 yılda elde edilen bazı kazanımlara nasıl müdahale edildiğini şu sözlerle ifade etti: 

“Ya Allah aşkına, personel servis hizmetinin kaldırılmasıyla elde edilecek tasarruf kaç liradır? Mesela bütün Ankara'nın bir günlük personel servis hizmetinin bedeli bir bakanın özel uçak kiralama bedeli kadar var mıdır? Buradan Sayın Mehmet Şimşek'e soruyorum. Buradan ilgili bakanlara soruyorum. Memurların servis hizmetlerinden elde edilen tasarruf bütçenin milyonda kaçıdır? Bakın, binde, on binde demiyorum, milyonda kaçıdır? Koruyucu giyim desteği var değil mi? 2012 yılından bu yana, 12 yıldır bu destek veriliyor. Koruyucu giyim ne demek? Yaptığın meslek gereği bir takım özel giysiye duyulan ihtiyaç demek. Bunun benzeri işçi toplu iş sözleşmelerinde de var. Koruyucu giyim bedelinin verilmemesinin bu ülkenin bütçesine sağlayacağı katkı kaçtır? Kaç milyonda bir liradır? Kaç on milyonda bir liradır? Peki, koruyucu giyim yardımını almadığı için sağlığı risk ve tehdit altına düşecek memur sayısı kaçtır? Bu konudaki hükümler açık olmasına rağmen genelgede niçin koruyucu giyim yardımını kısıtlayan hükümler içeriyor? 

“Fazla çalışma bedeli, bir çay parası değil.”

Fazla Çalışma ücretinin yine Genelge ile kısıtlanmasını Ekmen, şu sözlerle değerlendirdi:

Memur çalışması gerektiği kadar çalışıyor. Bir de bunun üzerine işin ve ihtiyacın gerektirdiği kadar fazla çalışıyor. Fazla çalışma ücretinin de saat başı ücreti ne kadar biliyor musunuz arkadaşlar? 10 lira 10 kuruş. Yani bir memur bir saat fazla çalışsa, o çalıştığı saat ücret bedeliyle bir simit yiyemez, bir çay içemez. Ve muhtemelen de fazla çalıştığı için de servis yerine toplu taşımaya binecektir. Toplu taşıma da bunun çok daha fazlasını ücret olarak ödeyecektir. Peki, soruyorum, memurun saat başına aldığı 10 lira 10 kuruş ücret Türkiye Cumhuriyeti Bütçesi’nde 1 milyarda kaç kuruşa tekabül etmektedir ki devlet buna göz koymuştur? Biz saat başı çalışma ücretinin güncellenmesi, insana yakışır bir rakama gelmesini beklerken, bunun kaldırılmasına dair Genelgede bir girişimle karşı karşıyayız.

“Sendikal örgütlenme özgürlüğü yasal, anayasal ve ulusal hukuka uygun bir haktır.”

Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen toplu sözleşme ikramiyesiyle ilgili olarak Milletvekili Ekmen,  “Sendikal çalışmanın, örgütlenme özgürlüğünün en büyük destekçisiyken bu düzenlemenin yeniden güncellenerek ve Anayasa Mahkemesi'nin kararları da dikkate alınarak hayata geçirilmesi bekleniyor iken bunun da tamamen rafa kaldırıldığını görüyoruz.” dedi. “Sendikal örgütlenme özgürlüğü yasal, anayasal ve ulusal hukuka uygun bir haktır.” diyen Ekmen, “Bunu destekleyen her türlü ikramiyeler de desteklenmelidir.” dedi.

Ekmen, lojman kiralarının fahiş bir şekilde güncellenme tutarsızlığını dile getirdi.

Memurların lojman kiraları ile ilgili sorununu ise Ekmen, şöyle ifade etti:

Şimdi bu devlet saçma sapan bir faiz enflasyon tartışmasına girdi. 200 binlik konutlar 5 milyon, 2 milyonluk konutlar 20 milyon oldu. 800 liralık kiralar 10 bin, 1000 liralık kiralar 20 bin lira oldu. Buna karşı kendi memurunu koruması gerekirken, lojman ücretlerinin piyasa şartlarına göre güncellenmesini tasarruf genelgesi öngörüyor. Sayın Bakan, piyasadaki enflasyonu, konut fiyatlarını, kira fiyatlarını normalleştireceğiz diyen siz değil misiniz? Bu rakamlar fazla, bunu makul rakamlara çekeceğiz diyen siz değil misiniz? Eğer öyleyse, memurun bu faiz enflasyon çılgınlığından önce Merkez Bankası'nın faiz düşürmesinden önce ödediği ve süreç içerisinde de zaman zaman güncellenen güncel rakamları, kira rakamlarını, niçin piyasa rakamlarını uyarlayacaksınız? Bu hakkaniyet midir? Biz sizin piyasa fiyatlarını makul rakamlara çekmenizi bekliyorken siz memurun lojman fiyatlarını piyasa bedellerine yaklaştırmaya çalışıyorsunuz. Bu hakkaniyete ve vicdana uygun bir tutum mudur?

Ekmen, Teknik personellerin mağduriyetine ve 3600 ek göstergeye de değindi.

Teknik personel alacakları konusuna da değinen Ekmen, “İlk işe giriş bedelleri neredeyse 4-5 asgari ücret iken bugün 2 asgari ücret bedeli civarına düşmüş durumdadır” dedi. Ciddi bir adaletsizlik olduğunu belirten Ekmen, “Teknik personel olan, mühendis olan kamu çalışanlarının maaşlarının piyasadaki onurlu, haysiyetli yaşam koşullarına göre güncellenmesi gerekir.” dedi. 

“Defalarca kez ifade edilen, toplu iş sözleşmesinde işveren tarafından söz verilen ve kayıt altına alınan birinci derece 3600 ek göstergeden de haber yok.” diyen Ekmen, konuyu şöyle ifade etti:

Yani devlet yine kendi çalışanını ezerek tasarruf yapacağını düşünüyor. Oysa yanılıyor. Kendi çalışanın onurunu korursa, kendi çalışanlarının, ailelerinin, çocuklarının onurlu, haysiyetli vatandaşı oldukları gibi bu devletin çalışanı olmaktan gurur duyacakları bir düzen oluşturursa birçok kalemde kendiliğinden çok önemli tasarrufun geliştiğini görecektir. Ama maalesef kendi memurunu, işçisini, emeklisini eziyor.

Ekmen, emekliyi unutmadı.

Milletvekili Ekmen, son olarak memur emeklisinin mağduriyetlerini ifade etti:

3600 ek gösterge gündemde olmadığı gibi bugün emekli olan bir memur çalışan bir arkadaşına çok yakın bir oranda emekli maaşı alıyorken çok değil birkaç yıl sonra çalışanın neredeyse yarısı kadar maaş alamaz hale geliyor. Bu maaşların da yani çalışan ve emekli arasında oluşmuş bu haksız farkın bakın, emeklilikten kaynaklanan doğal bir maaş eksilmesinden bahsetmiyoruz, ücret artışı politikalarından, aşırı enflasyondan ve yanlış ekonomi politikalarından kaynaklanan bir sorundan bahsediyoruz. Bunun da bir an önce gündeme alınarak emekli aylıklarındaki hak kayıplarının giderilmesini ve ücretlerin adil bir seviyeye çekilmesini bekliyoruz.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.