banner311
banner312

"Gebelerin Covid-19 Aşıları Biran Önce Tamamlanmalı"

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, gebelerin yeterince bilgilendirilmemesi nedeniyle Covid-19 aşısından uzak durduğuna ve hatayı canlarıyla ödediklerine dikkat çekerek gerekli bilgilendirilmelerin yapılarak gebelerin aşılarının bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi.

"Gebelerin Covid-19 Aşıları Biran Önce Tamamlanmalı"

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, gebelerin yeterince bilgilendirilmemesi nedeniyle Covid-19 aşısından uzak durduğuna ve hatayı canlarıyla ödediklerine dikkat çekerek gerekli bilgilendirilmelerin yapılarak gebelerin aşılarının bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi.

09 Eylül 2021 Perşembe 12:46
"Gebelerin Covid-19 Aşıları Biran Önce Tamamlanmalı"

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, 2020 Mart ayında ilan edilen ve aradan geçen bir buçuk yıla karşın kontrol altına alınamayan pandeminin sağlık sistemimizin, ne denli yanlış olduğunun en önemli göstergelerinden bir olduğunu söyledi.

TTB olarak yıllardır koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini anlatmaya çalıştıklarını ifade eden Antmen, “Otelcilik hizmetlerinin simgesi olan kocaman şehir hastaneleri yerine birinci basamağın güçlendirilmesi, kamusallaştırılması, koruyucu sağlık hizmetlerine öncelik verilmesi ve yatırım yapılması gibi önerilerimizi yıllardır sunduk ancak gerek hükümet ve gerekse sağlık bakanlığı bizleri duymazdan geldi ve Sağlık Bakanlığına ayrılan bütçenin önemli bir kısmını tedavi edici sağlık hizmetlerine yatırdı. Sağlık çalışanlarını kadrosuz, güvencesiz, insanca yaşanacak temel ücretten çok uzak bir sisteme mahkum etti” şeklinde konuştu.

Sağlık sistemindeki yanlışların hem pandeminin yönetilmesinde hem de aşı politikalarının yönetilmesinde kendini gösterdiğini vurgulayan Antmen, “Resmi rakamlara göre bile günde 280 civarında insanımız  ölüyor. Her gün 20 bini aşkın vaka ile karşılaşıyoruz” dedi.Mersin Tabip Odası olarak pandeminin başladığı ilk andan itibaren sağlık bakanlığını uyardık  ve önerilerini sunduklarını hatırlatan Antmen 3 konu hakkında yine uyarılarda bulundu.

“GEBELERİN AŞILANMASI BİRAN ÖNCE YAPILMALI”

Gerek Mersin’de gerekse de ülke genelinde Covıd-19 aşısı yapılmamış gebeler hastalığı çok ağır geçiriyor ve her gün birkaç gebemizi kaybediyoruz” diyen Antmen, “Gebelerin aşılanması konusunda kadın doğum uzmanlarının da yeterince bilgilendirilmemesi sonucu gebeler aşıdan uzak duruyor ve bu hatayı da canlarıyla ödüyorlar. TTB, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği(TJOD) ve Halk Sağlık Uzmanları Derneği’nin(HASUDER) yayınladığı güncel durum değerlendirmesine göre, gebelerin aşılanması bir an önce yapılmalı ve bunun için 3 aylık sürenin dolması bile beklenmemelidir. Bu konuda Sağlık Bakanlığına önemli bir görev düşüyor ve bu bilgilendirmenin çok yaygın olarak aile hekimlerine, kadın doğum uzmanlarına ve gebelere de ulaştırılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“YETERSİZ ÖNLEMLER NEDENİYLE OKULLAR KAPANMA AŞAMASINA GELEBİLİR”

İkinci önemli konunun ise okulların açılması sırasında gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı olduğunu belirten Antmen, “Bu hafta başında açılan okullarda Mersin Tabip Odası olarak yaptığımız gözlemlere göre pandemi ile ilgili önlemler çok eksik alınmış ve sadece okul müdürleri tarafından kendi okullarını sorunsuz göstermeye yönelik öğretmenlerden imza alınması ile sorunların üzeri örtülmüştür. Milli Eğitim Bakanlığı’nın okulları açık tutacağız beyanı önemlidir ve doğrudur. Ancak önlemlerin yetersiz olması nedeniyle kısa süre içerisinde tekrar okulları kapatacak aşamaya gelinmesi ihtimali yüksektir. Bu nedenle çok hızlı bir şekilde 12 yaşından itibaren tüm çocuklar aşılanmalı, yüzde 66 olan öğretmenlerin aşılanma oranı konusunda gerekli tedbirler alınarak bu oran yüzde 100’e çıkarılmalı. Okulların sınıf kalabalığı, öğretmen ve personel açıkları acilen giderilmeli ve pandemide kullanılmak üzere okul bütçeleri yeterince arttırılmalıdır. Bizler okulların açık tutulmasının önemli olduğunu düşünüyoruz ama hiçbir önlem almadan bunun mümkün olmadığını da biliyoruz” ifadelerini kullandı.

“MU VARYANTI GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ”

Antmen, üçüncü önemli konunun Mu varyantına karşı sağlık bakanlığı tarafından hiçbir önlem alınmaması olduğu ifade ederek şunları kaydetti: “Mu varyantı, Güney Amerika’da ve özellikle Panama’da yaygın olarak görülen ve DSÖ tarafından incelenmeye alınması gerektiği bildirilen bir varyant. Daha çabuk bulaşma ve daha ağır hastalık yapma olasılığı da olan bir varyant ve henüz Türkiye’de iki kişide olduğu bildirilmektedir. Oysa sağlık bakanlığı PCR pozitif kişilere yeterince genom analizi yapmamakta ve bu nedenle de değişik mutasyonların sayı ve oranları konusunda yeterince bilgi sahibi olamamakta, vatandaşı da hiç bilgilendirmemektedir. Mersin Tabip Odası olarak bu mutasyonların aşının yeterince yapılmaması, önlemlerin yeterince alınmaması nedeniyle göz göre göre geldiğini, DSÖ’nün uyarılarına bir an önce uyulması ve daha fazla vatandaşımızın ölümünün önüne geçilmesini sağlık bakanlığından talep ediyor, bu sürecin takipçisi olacağımızı, vatandaşlarımızı bilgilendirme konusunda gerekli hassasiyeti her zaman göstereceğimizin bilinmesini istiyoruz.”

“YAPILAN YANLIŞLAR VATANDAŞIN HAYATINA MALOLUYOR”

Pandemi konusunda yapılan eksiklik ve hataların gerek vatandaşın hayatına mal olması nedeniyle ve gerekse de sağlık çalışanlarının iş yükünü arttırması nedeniyle çok önemli olduğuna dikkat çeken Antmen şunları söyledi: “Mersin’in çeşitli sağlık kurumlarında çalışan onlarca hekimin son birkaç ay içerisindeki istifaları incelendiğinde bu yönetimsel hataların nelere yol açtığı açıkça görülecektir. Mersin Tabip Odası ve TTB olarak bizim bu konuda sessiz kalmamız mümkün değildir. Bu sorunlar karşısında Sağlık Bakanlığını uyarmaya ve halkımızı da bilgilendirmeye devam edeceğimizi  tekrar belirtiyoruz.”
 

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.