banner215

CHP Kadroları İle Tarsus'a Çıkarma Yaptı.

CHP Tarsus İlçe Başkanı Ali İlk’in, “Ülkü Ocakları başkanı hâlâ belediyeden maaş alıyor” ifadesinin yankıları sürüyor. İlçeye çıkartma yapan CHP heyeti İlk’e sahip çıkarken, Belediye Başkanı Bozdoğan’dan sert çıkış geldi.

CHP Kadroları İle Tarsus'a Çıkarma Yaptı.

CHP Tarsus İlçe Başkanı Ali İlk’in, “Ülkü Ocakları başkanı hâlâ belediyeden maaş alıyor” ifadesinin yankıları sürüyor. İlçeye çıkartma yapan CHP heyeti İlk’e sahip çıkarken, Belediye Başkanı Bozdoğan’dan sert çıkış geldi.

30 Temmuz 2019 Salı 10:36
CHP Kadroları İle Tarsus'a Çıkarma Yaptı.

CHP Tarsus İlçe Başkanı Ali İlk'in geçen hafta yaptığı bir açıklama İlçe gündemini meşgul etmişti. Ülkü Ocakları Başkanının belediyeden maaş aldığını açıklayan İlk'e  Ülkü Ocakları İl Başkanı Çağrı Ünel tepki göstermişti. Yaşanan gelişmeler üzerine CHP'liler Tarsus'ta bir basın açıklaması düzenleyerek Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ve CHP İlçe Başkanı Ali İlk'in yanında oldukları mesajını verdi. Açıklamaya Belediye Başkan Yardımcısı Ünzile Kuru, CHP Milletvekilleri ve çok sayıda partili katıldı. 

Açıklamayı İl Başkanı Adil Aktay yaptı. 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinin Türkiye siyasi tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu ifade eden Aktay "Bu seçimlerde vatandaş, ülkemizin geleceği adına çok değerli mesajlar vermiş ve siyasetin yeniden şekilleneceği, aydınlık bir dönemin kapılarını açmıştır. Vatandaş; “Belediye hizmetlerinde ayrımcılık, kayırmacılık istemiyorum. Kaynakların israf edilmesine artık son verilsin, belediye kaynaklarını partizanca kullananlara, Belediye kadrolarını liyakata bakmaksızın yandaşlara dağıtanlara sandıkta büyük bir ders vermiştir" dedi.

Her yurttaşa eşit ve adil hizmet götüren bir yerel yönetim anlayışının toplumun her kesiminin ortak beklentisi olduğunu anlatan Aktay "İşte Tarsus’ta, Mersin’de, Ankara’da, İstanbul’da, Antalya’da, Adana’da ve Türkiye’nin pek çok şehrinde sandıktan çıkan sonuç, halkın bu talep ve beklentisinin ifadesidir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, vatandaşın bu mesajının gereğine uygun bir şekilde hareket etmeyi kendimize görev edindik. Cumhuriyet Halk Partili yerel yönetimler, hangi partinin seçmeni olduğuna, görüşüne, kökenine, inancına bakmadan her yurttaşın belediye hizmetlerinden eşit ve adil bir şekilde yararlanması için seferber olmuş durumdadır. Partizanca yaklaşımdan uzak durulması, belediye kadrolarının tamamen liyakat esasına göre oluşturulması, halkçı belediyeciliğin esaslarındandır. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da tüm belediye başkanlarımıza bu yönde davranmaları talimatını vermiştir" şeklinde konuştu.

"DEVRİ SABIK İLAN ETMEK ÖNCELİĞİMİZİ OLMAYACAKTIR"

CHP'li yerel yönetimlerin öncelikli görevinin halktan aldıkları yetkinin gereğini yapmak, vatandaşa hizmetlerin eksiksiz, hızlı ve kaliteli bir biçimde ulaşmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Aktay,“Devri sabık” ilan etmek, toptancı bir yaklaşımla bizden önceki yönetimlerle uğraşmak, asla ve asla önceliğimiz olmayacaktır. Elbette, devraldığımız belediyelerde, geçmiş döneme ait, kamu kaynaklarını zarara uğratan her türlü işlem mercek altına alınacak ve hukuken ne gerekiyorsa yapılacaktır. Bunun aksi düşünülemez. Vatandaşın da beklentisi bu yöndedir. Ancak intikam almak, siyasi rant yaratmak değil, hukuk ve adaletin gereğini yetire getirmek, kamu kaynaklarına sahip çıkmak amacıyla davranılacaktır" ifadelerini kullandı.

"BANKAMATİK MEMURLARINA YÖNELİK YETKİ BAŞKANLARIN ELİNDE"

Kağıt üstünde belediyede çalışıyormuş gibi gösterilen ve kamuoyunda “bankamatik memuru” olarak bilinen kişilere yönelik her türlü tasarrufun belediye başkanlarının yetkisinde olduğunu anlatan Aktay şöyle devam etti: "Toplumun adalet duygusunu zayıflatan bu tür uygulamalara imza atanlar ve buna alet olanlar hakkında gerekenler hukuk çerçevesinde yapılmaktadır ve yapılacaktır. Şurası çok iyi bilinmelidir ki, Cumhuriyet Halk Partili belediyeler, namusuyla çalışan belediye emekçileri üzerinden siyaset yapmamışlardır, yapmayacaklardır. Belediye çalışanları siyasi görüşleri, partileri, kimlikleri veya akrabaları üzerinden asla ayrımcılığa uğramayacaktır.

Görevini layıkıyla yerine getiren, ailesinin geçimini sağlamaktan başka derdi olmayan emekçilerin ekmeğiyle kesinlikle ve kesinlikle oynanmayacaktır. Herkesin içi bu konuda rahat olsun. Anayasamıza ve iş hukukuna aykırı olduğu gibi, toplumun değer yargılarıyla da bağdaşmayan bu tür uygulamaların, intikamcı tutumların asıl sahiplerinin kimler olduğu kamuoyunun malumudur. Belediyelerde çalışma barışını bozan, liyakatsiz kişilerin görevlendirilmesinin önünü açan bu yaklaşımların sahipleri, şimdi belediye çalışanları arasında korku iklimi yaratmanın, partimizi ve partili belediye başkanlarımızı karalamanın peşindeler. Yandaşlık ilişkileri sayesinde, liyakat sistemi gözetilmeksizin atanmış bu kişilerin, partimize ve belediye başkanlarımıza yönelik karalama kampanyasının sözcüsü gibi davrandıklarına herkesin dikkatini çekmek isterim. Kamu kaynaklarıyla nemalananlar, şimdi mağdur edebiyatıyla hem kendilerini korumaya almanın hem de halkçı belediyeleri yıpratmanın hesabını yapıyorlar."

"İLÇE BAŞKANIMIZA LİNÇ KAMPANYASI BAŞLATILDI"

Bunun en yakın örneğini Tarsus’ta yaşadıklarını belirten Aktay şunları söyledi: "Tarsus İlçe Başkanımız sayın Ali İlk’in geçtiğimiz hafta özel bir toplantıda ifade ettiği görüşler, bağlamından kopartılarak basına yansıtılmış, kendisine yönelik bir linç kampanyasına girişilmiştir. Değerli İlçe Başkanımızın, “bankamatik memuru” niteliğindeki kişilerin açığa çıkartılması yönündeki kamuoyu beklentisini dile getirdiği için hedef gösterilmesi kabul edilemez. CHP Mersin İl Başkanlığı olarak, tüm ilçe başkanlarımız ve milletvekillerimizle birlikte elbette Sayın İlk’in ve Sayın Tarsus Belediye Başkanımızın yanındayız. Belediye yönetiminde partizanlık yapmamak ve geçmiş dönemde yapılan partizanca uygulamalarla hukuk çerçevesinde mücadele etmek konusunda partimizde tam bir mutabakat vardır.

Kurdukları çıkar düzeninin yıkılmakta olduğunu görenlerin gürültüsü boşunadır. Artık Türkiye’de yeni bir dönem başlamıştır. Bu yeni dönemde halk, siyaseti bir kavga ve ayrışma aracı değil, sorunları çözmenin ve ortak akılda buluşmanın bir aracı olarak görmek istiyor. Artık siyasetin haksız zenginleşmeye ve rant dağıtmaya değil, sosyal adaleti, huzur ve refahı sağlamaya hizmet etmesini bekliyor. CHP vatandaşın bu haklı beklentisine uygun olarak hareket etmeye devam edecektir. Tarsus İlçe Başkanımız ve Tarsus Belediye Başkanımız ile dayanışma duyguları içindeyiz."

Mersin Portal-Haber Merkezi

Son Güncelleme: 30.07.2019 12:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.