banner253

Tarsus Pazar Yerlerinde Maske ve Hijyen Önlemi

Tarsus Pazar Yerlerinde Maske ve Hijyen Önlemi

17 Kasım 2020 Salı 18:19
Tarsus Pazar Yerlerinde Maske ve Hijyen Önlemi

Yatırımlarda pandemiden kaynaklı 2-4 aya kadar gecikmeler yaşandığını, ancak eylül ayından sonra yatırımların hızlandığını anlatan Seçer, “Yatırım programına aldığımız yatırımların yıl sonu itibariyle gerçekleşme oranı yaklaşık yüzde 80’leri bulacak. Pandemiye rağmen bu önemli bir rakamdır. Eğer pandemi şartları elimine edilmiş olsaydı ya da pandemi olmamış olabilseydi biz yüzde 100 gibi bir program gerçekliğine ulaşmış olacaktık ki bu da çok büyük bir başarıdır” dedi. Mali tablo ile ilgili Meclis üyelerini bilgilendiren Seçer, MESKİ ve Büyükşehir Belediyesi'nin borçlarının 31 Ekim itibariyle devraldıkları döneme göre 3’te 1 oranında azaldığını belirterek, “Devraldığımız 2 kurumun borcu yaklaşık olarak 3 milyar liraydı. Şu anda 2 milyar civarında bir borç yükümüz var” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2020 Yılı Kasım Ayı Toplantısı’nın İkinci Birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında, Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Toplantıda komisyonlara havale edilen 29, idareden gelen 3 ve gündem dışı 3 madde olmak üzere toplam 35 madde görüşüldü. Toplantıda, kentin ihtiyaç duyduğu yatırımların yapılması amacıyla İller Bankası veya ticari bankalardan 250 milyon liralık kredi kullanımına ilişkin yetkinin Başkan Seçer’e verilmesi konusu yeniden gündeme geldi ve görüşülmek üzere komisyona sevk edildi. Mali tabloyu da anlatan Seçer, MESKİ ve Büyükşehir Belediyesi’nin borç yükünün 3 milyar liradan 2 milyar liraya indiğini anlattı.

Borçlanma talebi Mayıs ayında da gündeme gelmişti

Başkan Seçer, Mayıs ayında borçlanma talebini gündeme getirdiklerini hatırlatarak, “Geçtiğimiz yıl bu zamanlar bütçe görüşmeleri sırasında bütçe denkliği için 250 milyon lira borçlanma ihtiyacını, bütçe kararnamesi içerisinde yüce meclisin huzuruna getirmiştik. Aslında bütçe kararnamesini incelediğiniz zaman, o kararnamenin kabulü bir anlamda hem bütçenin kabulü hem de borçlanma yetkisinin tarafıma verilmesinin kabulü anlamına gelmekteydi. Ancak başta İller Bankası olmak üzere borçlanma konusunda bizden yeni bir borçlanma yetki kararı istediği için Mayıs ayında bu borçlanma yetkisini meclisimizin huzuruna getirmiştik. Orada bu değerlendirmemiz ya da talebimiz reddedilmişti. Burada bir ayrıntıyı da açıklamak istiyorum. Biz bütçe denkliği için istediğimiz 250 milyon liranın tamamını kullanma yetkisine sahip değiliz, yasa olarak. Bir önceki yılın gelir bütçesinin yeniden değerlendirilme oranının ancak yüzde 10’unu kullanma yetkisi almış olurum. Onun da karşılığı yaklaşık olarak 175 milyon liradır” dedi.

“Pandemi olmasaydı yatırımların gerçekleşme oranı yüzde 100’e ulaşacaktı”

Geçen yılki 2 milyar 250 milyon liralık bütçe dikkate alındığında borçlanma talep edilen rakamın çok da devasa olmadığına değinen Seçer, şunları söyledi: “Hele hele o günden bugüne Türkiye’de meydana gelen gelişmeleri, TL’nin uğradığı değer kaybını da göz önüne alırsanız yaptığımız işlerin o günden bugüne kadar maliyetlerini zaten kendiliğinden arttırdığını da göz önüne alırsanız, çok büyük bir rakam olmadığını siz de takdir edersiniz. Şimdi yine bu teklifle geliyoruz. Çünkü yıl bitiyor artık. Biz de Stratejik Plan çerçevesinde, yatırım programı çerçevesinde bu yıl gündeme aldığımız, ‘yatırım yapacağız’ dediğimiz, vatandaşa söz verdiğimiz bütün yatırımlarımızı pandemiden kaynaklı bazı gecikmeleri de göz önüne alırsanız aslında gerçekleştiriyoruz.

Biraz geç de olsa mutlaka gerçekleştiriyoruz. Belki 2 ay, 3 ay, 4 ay gibi pandemi şartları bizim kararlarımızı ertelemiş olabilir. Bu ilçe belediyeleri için de geçerli ama özellikle Eylül ayından sonra yatırımlarımız çok süratli bir noktaya geldi. Bizim yatırım programına aldığımız yatırımların yıl sonu itibariyle gerçekleşme oranı yaklaşık yüzde 80’leri bulacak. Pandemiye rağmen bu önemli bir rakamdır. Eğer pandemi şartları elimine edilmiş olsaydı ya da pandemi olmamış olabilseydi biz yüzde 100 gibi bir program gerçekliliğine ulaşmış olacaktık ki bu da çok büyük bir başarıdır. Tabi ki bu parayı ilgilendiren bir konu. Bunun komisyona sevk edilmesi ve orada konuşulması lazım. Orada da konuşulacak. Ben bizatihi ihtiyaç duyulması halinde komisyon üyelerimizle oturup, konuşup, toplantı yapacağım. Kendilerine bazı değerlendirmeler yapmak istiyorum.”

“2 milyar 246 milyon liralık borçlu kasa devralmıştık”

Başkan Seçer,

Mersin Portal-Haber Merkezi

Son Güncelleme: 17.11.2020 20:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner205

banner262